materialy/info/med1/14604.jpg

Wydarzenia

I zawsze zwycięstwo musiało ich być...

25.09.2023
autor: Zaproszenie
W imieniu Stowarzyszeniu WEST, Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także wszystkich instytucji i organizacji, które wsparły ten projekt – Fundacji PZU, Instytutu Pamięci Narodowej, Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”,  oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w wyjątkowym, otwartym wydarzeniu, przygotowanym z okazji  105. rocznicy urodzin „Zapory” oraz 80. rocznicy zrzutu do okupowanej Polski, w okolicach Wyszkowa.
 
Już w sobotę 30 września o godz. 18, w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” (przy ul. Prostej 7) odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych. Spektakl zaprezentują śpiewający aktorzy, wokaliści i muzycy zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza Wyszkowa, będzie także upamiętniać siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, która odeszła od nas we wrześniu – Panią Krystynę Frąszczak – przez dekady niestrudzonego kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach. 
Serdecznie zapraszamy także w imieniu wszystkich partnerów medialnych tego wydarzenia – Tygodnika „Solidarność”, Nowego Wyszkowiaka, Tuby Wyszkowa, Kuriera W, portalu Tysol.pl, portalu WDI24.pl, Pułtuskiej gazety powiatowej, portalu Pułtusk24.pl  i wreszcie portali szczególnie dedykowanych historii „Zapory” i Zaporczyków – HieronimDekutowski.pl i Zaporczycy.com.pl.
Wydarzenie jest otwarte – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w Wyszkowskim Ośrodku Kultury, a także wcześniej je zarezerwować, wysyłając właściwą wiadomość na adres zapora@stowarzyszeniewest.pl. Jeśli tylko pozostaną, to będzie je można także odebrać tuż przed spektaklem.
 
Premiera widowiska, dedykowanego pamięci Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i jego podkomendnych, miała miejsce 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, i była efektem współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, przygotowanym specjalnie na 70. rocznicę zamordowania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych w kazamatach UB na Rakowieckiej. Wspomniany zespół prezentuje widowisko w kilkunastoosobowej obsadzie aktorów, wokalistów oraz instrumentalistów. 
Ten projekt artystyczny zakładał szereg popremierowych prezentacji widowiska, które miały zostać zorganizowane w wielu miastach i miejscowościach na szlaku bojowym oddziałów „Zapory”. Niestety, ambitne plany przerwała pandemia COVID-19. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, kiedy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizowano pierwsze dwa popremierowe widowiska – w Zamościu (18.09.2022) i Janowie Lubelskim (25.09.2022). W bieżącym roku ostatecznie zorganizowane zostaną spektakle w Tarnobrzegu oraz w Wyszkowie – z okazji 80. rocznicy zrzutu Hieronima Dekutowskiego „Zapory” do okupowanej Polski. Na przyszły rok, na który przypada 75. rocznica zamordowania „Zapory” na Rakowieckiej, planowane jest zorganizowanie widowisk w czterech wielkich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Rzeszowie. 
 
Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa, gdzie również od dziesięcioleci, w związku ze spadochronowym lądowaniem na tej ziemi, kultywuje się Jego pamięć. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. Spektakl filmowo-muzyczny, dotychczas doskonale przyjmowany przez publiczność, to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pierwsza Komunia w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

Pierwsza Komunia w sanktuarium św. Idziego (FOTO)

137 trzecioklasistów ze szkół podstawowych nr 2 i nr 4 przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej. Uroczystość w sanktuarium św. Idziego odbyła się w niedzielę, 4 maja.
zobacz więcej
Turystyczna rowerowa majówka (FOTO)

Turystyczna rowerowa majówka (FOTO)

W sumie 130 rowerzystów wyruszyło na trzy trasy Turystycznej Majówki, na którą 1 maja, wzorem lat ubiegłych, zaprosili Gmina Wyszków i WOSiR.
zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej
Fatalne zakończenie internetowej znajomości

Fatalne zakończenie internetowej znajomości

Boleśnie zakończyła się dla mieszkanki naszego powiatu zawarta przez Internet znajomość. Mężczyzna opuścił jej dom w asyście policji, ale wrócił… forsując drzwi balkonowe i grożąc kobiecie śmiercią.
zobacz więcej