I zawsze zwycięstwo musiało ich być...

Wydarzenia

I zawsze zwycięstwo musiało ich być...

25.09.2023
autor: Zaproszenie
W imieniu Stowarzyszeniu WEST, Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także wszystkich instytucji i organizacji, które wsparły ten projekt – Fundacji PZU, Instytutu Pamięci Narodowej, Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”,  oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w wyjątkowym, otwartym wydarzeniu, przygotowanym z okazji  105. rocznicy urodzin „Zapory” oraz 80. rocznicy zrzutu do okupowanej Polski, w okolicach Wyszkowa.
 
Już w sobotę 30 września o godz. 18, w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik” (przy ul. Prostej 7) odbędzie się muzyczno-filmowe widowisko, dedykowane pamięci Hieronima Dekutowskiego „Zapory” oraz jego podkomendnych. Spektakl zaprezentują śpiewający aktorzy, wokaliści i muzycy zespołu wokalno-aktorskiego „Sonanto”. Wydarzenie pod honorowym patronatem Starosty Powiatu Wyszkowskiego oraz Burmistrza Wyszkowa, będzie także upamiętniać siostrzenicę Hieronima Dekutowskiego, która odeszła od nas we wrześniu – Panią Krystynę Frąszczak – przez dekady niestrudzonego kustosza pamięci o „Zaporze” i jego żołnierzach. 
Serdecznie zapraszamy także w imieniu wszystkich partnerów medialnych tego wydarzenia – Tygodnika „Solidarność”, Nowego Wyszkowiaka, Tuby Wyszkowa, Kuriera W, portalu Tysol.pl, portalu WDI24.pl, Pułtuskiej gazety powiatowej, portalu Pułtusk24.pl  i wreszcie portali szczególnie dedykowanych historii „Zapory” i Zaporczyków – HieronimDekutowski.pl i Zaporczycy.com.pl.
Wydarzenie jest otwarte – bezpłatne zaproszenia będzie można odebrać w Wyszkowskim Ośrodku Kultury, a także wcześniej je zarezerwować, wysyłając właściwą wiadomość na adres zapora@stowarzyszeniewest.pl. Jeśli tylko pozostaną, to będzie je można także odebrać tuż przed spektaklem.
 
Premiera widowiska, dedykowanego pamięci Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i jego podkomendnych, miała miejsce 7 marca 2019 r. w Teatrze Polskim w Warszawie, i była efektem współpracy między Instytutem Pamięci Narodowej a zespołem wokalno-aktorskim „Sonanto”, przygotowanym specjalnie na 70. rocznicę zamordowania Hieronima Dekutowskiego i jego najbliższych podkomendnych w kazamatach UB na Rakowieckiej. Wspomniany zespół prezentuje widowisko w kilkunastoosobowej obsadzie aktorów, wokalistów oraz instrumentalistów. 
Ten projekt artystyczny zakładał szereg popremierowych prezentacji widowiska, które miały zostać zorganizowane w wielu miastach i miejscowościach na szlaku bojowym oddziałów „Zapory”. Niestety, ambitne plany przerwała pandemia COVID-19. Do koncepcji powrócono w 2022 roku, kiedy dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej zorganizowano pierwsze dwa popremierowe widowiska – w Zamościu (18.09.2022) i Janowie Lubelskim (25.09.2022). W bieżącym roku ostatecznie zorganizowane zostaną spektakle w Tarnobrzegu oraz w Wyszkowie – z okazji 80. rocznicy zrzutu Hieronima Dekutowskiego „Zapory” do okupowanej Polski. Na przyszły rok, na który przypada 75. rocznica zamordowania „Zapory” na Rakowieckiej, planowane jest zorganizowanie widowisk w czterech wielkich miastach – Warszawie, Wrocławiu, Lublinie i Rzeszowie. 
 
Program widowiska to artystyczno-dokumentalna opowieść o życiu i szlaku bojowym tytułowego bohatera, legendarnego polskiego dowódcy, w szczególności na terenie Lubelszczyzny, Podkarpacia a także północno-wschodniego Mazowsza w okolicach Wyszkowa, gdzie również od dziesięcioleci, w związku ze spadochronowym lądowaniem na tej ziemi, kultywuje się Jego pamięć. To zarazem widowisko o losach niepodległościowego, a potem antykomunistycznego podziemia, w okupowanej przez Niemców i Sowietów Polsce. Spektakl filmowo-muzyczny, dotychczas doskonale przyjmowany przez publiczność, to historia dramatycznych życiowych wyborów czasu wojny, nierównej walki z okupantami, czy szczególnej więzi z podkomendnymi, z których część podzieliła się swoimi wspomnieniami o majorze Dekutowskim w filmowej części widowiska. To także opowieść o miłości.
Biblioteka - Ślady obecności
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość