Hulajnogi elektryczne. Nowe przepisy w ruchu drogowym

Wydarzenia

Hulajnogi elektryczne. Nowe przepisy w ruchu drogowym

19.05.2021
autor:
20 maja i 1 czerwca zaczną obowiązywać nowe przepisy w ruchu drogowym. Regulują m.in. kwestię hulajnóg elektrycznych oraz korzystania z telefonów przez pieszych podczas przechodzenia przez jezdnię.
 
Zmiany przepisów wchodzące w życie z dniem 20 maja
W Prawie o ruchu drogowym pojawią się trzy nowe definicje:
1. urządzenie wspomagające ruch – urządzenie lub sprzęt sportowo-rekreacyjny, przeznaczone do poruszania się osoby w pozycji stojącej, napędzane siłą mięśni
2. hulajnoga elektryczna – pojazd napędzany elektrycznie, dwuosiowy, z kierownicą, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe 
3. urządzenie transportu osobistego – pojazd napędzany elektrycznie, z wyłączeniem hulajnogi elektrycznej, bez siedzenia i pedałów, konstrukcyjnie przeznaczony do poruszania się wyłącznie przez kierującego znajdującego się na tym pojeździe
Urządzenie wspomagające ruch
Osoba poruszająca się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch będzie obowiązana korzystać z chodnika, drogi dla pieszych lub drogi dla rowerów.
Na drodze dla rowerów będzie obowiązywał ją ruch prawostronny. Jeśli będzie korzystać z chodnika albo drogi dla pieszych, będzie obowiązana poruszać się z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego, zachować szczególną ostrożność, ustępować pierwszeństwa pieszemu oraz nie utrudniać jego ruchu.
Przekraczając jezdnię, osoba ta będzie obowiązana zachować szczególną ostrożność oraz korzystać odpowiednio z przejazdu dla rowerzystów albo przejścia dla pieszych.
Hulajnoga elektryczna
Kierujący hulajnogą elektryczną będzie obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeżeli będą one wyznaczone dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić. Korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Kierujący hulajnogą elektryczną będzie obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego hulajnogą elektryczną będzie dozwolone wyjątkowo, gdy chodnik będzie usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów będzie dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów.
Dopuszczalna prędkość, z jaką będzie można się poruszać hulajnogą elektryczną i urządzeniami transportu osobistego to 20 km/h.
Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego będzie karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T – w przypadku osób, które nie ukończyły 18 lat.
Dzieciom w wieku do 10 lat zabraniać się będzie kierowania hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego na drodze. Dopuszczać się będzie kierowanie hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego przez dziecko w wieku do 10 lat, ale tylko w strefie zamieszkania i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej.
Urządzenie do transportu osobistego
Kierujący urządzeniem transportu osobistego będzie obowiązany korzystać z drogi dla rowerów, jeżeli będzie ona wyznaczona dla kierunku, w którym będzie się poruszać lub będzie zamierzał skręcić.
Kierujący urządzeniem transportu osobistego, korzystając z drogi dla rowerów i pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować pierwszeństwa pieszemu.
Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego urządzeniem transportu osobistego będzie dozwolone wyjątkowo, gdy będzie brakować wydzielonej drogi dla rowerów.
 
Zmiany przepisów wchodzące w życie z dniem 1 czerwca br.
Piesi
Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabraniać się będzie pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko.
Kierujący
Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.
Wprowadzenie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej: kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach określać się będzie jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie będzie się stosować podczas manewru wyprzedzania.
Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1 czerwca wynosić będzie 50 km/h – brak będzie dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny (między 23.00 a 5.00 prędkość ta obecnie jest podwyższona do 60km/h).
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego ma Mazowszu (FOTO)

Najlepsza uczennica z języka polskiego w szkołach podstawowych województwa mazowieckiego pochodzi z Wyszkowa. Nazywa się Maria Szewczyk i jest uczennicą klasy 8a Szkoły Podstawowej nr 5 w im. Żołnierzy Armii Krajowej w Wyszkowie.
zobacz więcej
Nieoficjalnie. Taki może być podział mandatów w radzie miejskiej

Nieoficjalnie. Taki może być podział mandatów w radzie miejskiej

Nieoficjalnie. Do Rady Miejskiej w Wyszkowie PiS wprowadzi 6 radnych, Razem dla Ziemi Wyszkowskiej – 2, Wspólnota Samorządowa – 4, WIS Masz Wybór – 7 mandatów.
zobacz więcej
Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

„Dzieci porwą ci po tych wyborach. Ci porwą. Debilu ty, kretynie” - wiadomości tej treści otrzymał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Kampania wyborcza to ścieranie się rozmaitych poglądów i czasami bardzo ostra krytyka. Mam wrażenie, że ona przekroczyła już Rubikon - komentuje zdenerwowany adresat oburzających wiadomości i składa zawiadomienie na policję.
zobacz więcej
Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważasz zmianę systemu grzewczego? Sprawdź korzyści jakie dostarcza pompa ciepła

Rozważając zmianę systemu grzewczego w swoim domu, warto zwrócić uwagę na innowacyjne rozwiązania, które nie tylko zapewniają komfort cieplny, ale również pozwalają na oszczędności i są przyjazne dla środowiska. Jednym z takich rozwiązań jest pompa ciepła, technologia, która zyskuje coraz większą popularność dzięki swojej efektywności i wielu korzyściom, jakie oferuje użytkownikom. Pompy ciepła wykorzystują energię pochodzącą z otoczenia – ziemi, wody lub powietrza – do ogrzewania lub chłodzenia przestrzeni, co czyni je niezwykle efektywnym i ekologicznym wyborem. W tym artykule przyjrzymy się szczegółowo, dlaczego warto rozważyć instalację pompy ciepła i jakie korzyści niesie to rozwiązanie.
zobacz więcej