Guma to tworzywo niezwykle uniwersalne, znane nam od II połowy XIX wieku. To właśnie wtedy zaczęto produkować ją na skalę przemysłową. Podstawowym materiałem wchodzącym w skład znanej nam gumy jest kauczuk naturalny, syntetyczny lub jego mieszanka produkowana w procesie wulkanizacji. Współcześnie guma znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach ludzkiego życia – motoryzacji, przemyśle chemicznym, a nawet w sporcie. Wszystko to przez uniwersalne właściwości gumy, jakie składają się na jej różnorodność. Jedną z podstawowych cech gumy jest jej elastyczność i odporność na działania czynników odkształcających. To, o czym warto wiedzieć to fakt, że guma gumie nierówna – poszczególne parametry uzależnione są od różnych składników i rodzaju mieszanki, w tym także kauczuku.
Poznaj najpopularniejsze zastosowania gumy
Wcześniej wymienione cechy gumy spowodowały, że ta stała się rozchwytywana w wielu dziedzinach. Gdybyśmy tylko poświęcili moment na dłuższe zastanowienie się nad przeznaczeniem gumy, moglibyśmy dojść do wniosku, że wyroby z niej powstałe otaczają nas z praktycznie każdej strony. Guma jest materiałem, który często pojawia się w:
- medycynie → rękawiczki chirurgiczne, taśmy, sondy, rurki oraz maski;
- motoryzacji → przewody, dętki, opony;
- sporcie → czepki pływackie, taśmy do ćwiczeń, piłki;
- przemyśle chemicznym → kosmetyki, kleje, roztwory kauczukowe.
Jeżeli zaś chodzi o wyroby gumowe, obejmują one różnego rodzaju uszczelki, stanowiące niezbędny element systemów i instalacji hydraulicznych. Wiele dodatków wykonanych z gumy stanowi niezbędne zaopatrzenie maszyn fabrycznych; doskonałym przykładem są gumy na amortyzatory, jakie obecnie produkuje Gumtal. Głównym celem tego rodzaju dodatków jest osłona części resorujących w układzie mechanicznym, a także utrzymanie optymalnego zakresu ruchu i wytrzymanie sporych obciążeń. Części te muszą spełniać rygorystyczne procedury – więcej o tym, jak przebiega proces ich tworzenia dowiesz się na gumtal.pl/gumy-na-amortyzatory/. Dobre gumy pod amortyzatory, pochodzące od renomowanego producenta, stanowią dziś niezwykle opłacalną inwestycję – nie tylko poprawiają one rozwiązania technologiczne pod względem jakości, lecz również pozytywnie wpływają na wszelkiego rodzaju kwestie bezpieczeństwa.
Zasady recyklingu odpadów gumowych
Najpopularniejszym gumowym wyrobem, prócz gum stosowanych stricte na amortyzatory, jest opona. W skład standardowej opony wchodzą między innymi: wulkanizowana guma, stalowe druty oraz włókna poliestrowe, przez co recykling tego rodzaju materiału jest znacznie trudniejszy niż innych produktów gumowych. Szacuje się, że na terenie Polski rocznie poddaje się recyklingowi około 300 tysięcy ton opon, a liczba ta stale rośnie. Problem stanowi fakt, że guma stosowana w oponach jest często szkodliwa dla środowiska naturalnego, a proces jej degradacji trwa około 100 lat. Na szczęście stale wprowadzane są kolejne techniki recyklingu i bezpiecznej utylizacji. Obecnie recykling opon składa się z kilku etapów:
- Regeneracji opon → polegającej na ich ponownym bieżnikowaniu.
- Recyklingu materiałowego → poprzez rozdrobnienie gumy metodą klasyczną lub dzięki technologii kriogenicznej.
- Recyklingu energetycznego → spalanie w bezdymnych piecach.
Guma to materiał nad wyraz przydatny, bez którego obecnie trudno byłoby się nam obejść. Jej zastosowanie w codziennym życiu osób reprezentujących różne branże jest na tyle szerokie, że nie wymyślono jeszcze dla niej godnego zastępstwa. Po co bowiem ulepszać coś, co samo w sobie jest doskonałe?