Historia gramofonów
Przed erą gramofonów jedynym sposobem, aby usłyszeć muzykę (oprócz samodzielnego jej tworzenia) było posłuchanie występu artysty estradowego – tzw. muzyka na żywo. W 1877 roku na scenę wkracza wspomniany wcześniej Thomas Edison ze swoim najnowszym wynalazkiem – fonografem. Było to pierwsze urządzenie, które umożliwiało odtworzenie nagranego wcześniej dźwięku. Fonograf działał przy pomocy ruchów cienkiej igły, która „ryła” w folii cynowej – był to właśnie zapis dźwiękowy, który mógł być potem odtworzony. Edisonowi służył do nagrywania ludzkiej mowy, dlatego ludzie – mimo początkowego entuzjazmu – tracili zainteresowanie. Spowodowało to porzucenie dalszych prac naukowca nad udoskonalaniem sprzętu.
W 1885 roku do wynalazku Thomasa wraca słynny twórca telefonu: Graham Bell. Ulepszył on fonograf m.in. zastąpieniem folii cynowej woskiem, co zapewniło dużo lepszą jakość nagranego dźwięku. Po sukcesie Bella, Edison wrócił do pracy nad swoim fonografem, wykorzystując patenty Grahama. Wkrótce potem firma Jesse’go H. Lippincotta, nazwana North American Phonograph Company, pracowała na rzecz obu panów, uzyskując i ulepszając brzmienie oraz cały mechanizm fonografów.
Jak to się stało, że gramofon wyparł fonograf? W tym samym okresie, kiedy Bell i Edison pracowali nad fonografem, w Berlinie wynalazca Emil Berliner konstruuje pierwszy gramofon. Wynalazek ten „pchnął” przemysł muzyczny do przodu i już w kolejnych dziesięcioleciach i pozwolił na radość z dźwięku odtwarzanego z płyty gramofonowej – winylu. W 1925 roku powstał gramofon elektryczny, który na dobre skomercjalizował rynek muzyczny i spopularyzował winyle ze śpiewającymi artystami.
Gramofony współcześnie
Gramofon tracił nieco na swojej popularności przez pojawienie się po 2. poł. XX wieku takich wynalazków jak kasa magnetofonowa czy odtwarzacz CD, współcześnie – odtwarzacze mp3, komputery i smartfony, aby wrócić do dzisiejszych czasów jako nie tylko modny dodatek vintage do salonu, ale przede wszystkim jako czysty, przyjemny dźwięk dla koneserów, który brzmi inaczej niż w głośnikach. Jeśli myślisz o kupnie odtwarzacza gramofonowego, sprawdź interesujące modele i ich specyfikacje. Dostępne na rynku nowoczesne gramofony to połączenie techniki analogowej z cyfrową wyznaczając nową jakość dźwięku.
Należy pamiętać, że słuchanie płyt winylowych na gramofonie to cały rytuał: przed włożeniem płyty należy ją odkurzyć, aby żadna drobinka nie dostała się pod igłę oraz obracać ją, by dosłuchać album. Jednak muzyka płynąca z gramofonu to inna jakość brzmienia, staje się to swoista prywatna sztuka każdego audiofila.
Gramofony to prawdziwa gratka dla każdego melomana. W ostatnich latach sprzedaż płyt winylowych bardzo wzrosła, co oznacza, że młodzi ludzie chętnie wracają do tradycji i pragną przemienić zwykłe odtwarzanie piosenek w swoją podróż w czasie, usłyszenie dźwięku takim, jakim jest lub po prostu doświadczyć odmiennych brzmień.