Gmina Wyszków kupiła dwa wagony kolejowe (FOTO)

Wydarzenia

Gmina Wyszków kupiła dwa wagony kolejowe (FOTO)

10.06.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina Wyszków jest właścicielem… dwóch wagonów kolejowych. Mają być elementem projektu „Kolej na park”, czyli odtworzenia tzw. parku kolejowego.
 
O założeniach projektu, który przewiduje m.in. postawienie starego taboru kolejowego, stworzenie przestrzeni zielonej i rekreacyjnej szeroko pisaliśmy w wakacje ubiegłego roku, kiedy odbyło się spotkanie z przedstawicielami Piaseczyńsko-Grójeckiego Towarzystwa Kolei Wąskotorowej, jednej z najstarszych w Polsce. Przypomnijmy więc krótko, że projekt „Kolej na park” podzielony jest na dwie części. Pierwsza ukierunkowana jest na sam dworzec, druga - pobliski teren zielony.
- Chcielibyśmy, żeby budynek dalej pełnił funkcję dworca PKP i PKS, żeby była poczekalnia, zaplecze sanitarne, kasy biletowe - założenia rok temu przedstawiała naczelnik wydziału rozwoju Żaneta Kozak. - Plus przebudowa i nadanie nowych funkcji. Chcemy, żeby ten budynek był bardziej funkcjonalny, żeby miał więcej możliwości na stworzenie np. galerii wystawienniczej, przestrzeni dla organizacji pożytku publicznego.
Druga część dotyczy terenu zielonego po drugiej stronie budynków usługowych. - Potocznie nazywany jest parkiem kolejowym i w tym duchu chcemy zaproponować rozwój tego terenu. Myślimy o tym, żeby pozyskać stary tabor kolejowy, zaadaptować go na pomieszczenia np. dla organizacji pożytku publicznego. Chcemy stworzyć nową, funkcjonalną przestrzeń zieloną w naszym mieście, miejsce do realizacji różnorakich animacji, żeby to była przestrzeń tętniąca życiem - mówiła naczelnik wydziału rozwoju.
- Jako miłośnicy kolei uważamy, że to bardzo dobry pomysł, bardzo byśmy chcieli, żeby takie miejsca powstawały. Wesprzemy gminę w pozyskaniu taboru, służymy pomysłami, jeśli chodzi o aspekty kolejowe - zadeklarował prezes Towarzystwa Kolei Wąskotorowej Piotr Nowicki.
Jak obiecali, tak zrobili. Kiedy tylko PKP ogłosiło przetarg na sprzedaż wagonów, zachęcili gminę, by wzięła w nim udział. I tak samorząd - za ponad 7 tys. zł - kupił dwa wagony gospodarcze pochodzące z lat 40. Obecnie stoją na terenie gminnych magazynów przy ul. Komunalnej. - Teraz jeden taki wagon kosztuje już ponad 7 tys. zł - mówi Żaneta Kozak. - Poza tym takich wagonów nie ma już wiele.
- To trochę spontaniczny zakup, ale wskazany - na sesji rady miejskiej 9 czerwca powiedział skarbnik gminy Dariusz Korczakowski.
Jak wagony po renowacji zostaną wykorzystane, jeszcze niewiadomo. Zostaną ujęte we wciąż przygotowywanej koncepcji projektu „Kolej na park”.
Póki co gmina prowadzi jeszcze z PKP rozmowy na temat zakupu ostatniej działki, którą również obejmuje przygotowywana koncepcja. - Te rozmowy są trudne, ale trwają - na sesji mówił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Pierwsze głosy ze strony PKP były sceptyczne: że to infrastruktura kolejowa, że raczej nie. Ale wciąż rozmawiamy.
Kuchnia Targowa - kwiecień 2025 - test
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Denerwujące osiedlowe składowiska

Denerwujące osiedlowe składowiska

Ważna wiadomość dla mieszkańców bloków. Wersalki, lodówki, meble, sedesy i inne śmieci wielkogabarytowe odbierane są w ostatnie soboty miesiąca! Nie należy ich wystawiać kilka tygodni wcześniej, by szpeciły wyszkowskie osiedla. Wszystkie, nie tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Niektórzy mieszkańcy podejrzewają, że odpady są podrzucane i, być może, takie sytuacje również się zdarzają. Mieszkańcy oczekują reakcji spółdzielni i gminy, a te z kolei - reakcji mieszkańców, gdy sąsiad w połowie miesiąca dźwiga połamane meble, by złożyć je przed kontenerem. Spółdzielnia „Przyszłość” uważa, że gabaryty powinny być odbierane częściej niż raz w miesiącu.
zobacz więcej
O wolności słowa w gminnym samorządzie

O wolności słowa w gminnym samorządzie

Po ostatnich burzliwych dyskusjach na sesji burmistrz Piotr Płochocki zdecydował, że urzędnicy nie będą brali udział w kończącym sesję punkcie „Sprawy różne”. Decyzję podjął „kierując się potrzebą ochrony pracowników Urzędu przed nadużywaniem wolności wypowiedzi przez niektórych Radnych”. Wszyscy radni są tą decyzją zaskoczeni.
- Nie jest moją rolą „ustawianie” dyskusji pod kątem, co radnemu wolno, a czego nie wolno powiedzieć. Jestem tą sytuację zaskoczony - komentuje przewodniczący rady Adam Szczerba.
zobacz więcej
Spawarki SPARTUS

Spawarki SPARTUS

SPARTUS to marka, która zdobyła silną pozycję na rynku urządzeń spawalniczych dzięki dynamicznemu rozwojowi, wysokiej jakości wykonania i nowoczesnym technologiom. Firma oferuje szeroki asortyment sprzętu przeznaczonego zarówno dla profesjonalnych spawaczy, jak i użytkowników półprofesjonalnych i amatorów. SPARTUS stawia na innowacje i niezawodność, co sprawia, że ich urządzenia są obecne w warsztatach, halach produkcyjnych oraz na placach budowy w całej Europie.
zobacz więcej
Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Marketing firmy możemy dziś podzielić na dwie strefy – tą prowadzoną online, opartą na działaniach promocyjnych w sferze internetu, a także oscylującą wokół tradycyjnej promocji znanej od lat. Ścianka wystawiennicza jest jednym z narzędzi marketingowych, które znalazło swoje zastosowanie właśnie w reklamie tradycyjnej. Zbudowana z lekkich, najczęściej aluminiowych, konstrukcji i prezentowanej na niej reklamy, może występować w naprawdę zróżnicowanych rozmiarach oraz kształtach. Niezwykle proste w montażu, demontażu, a także transporcie, stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy offline. Korzystają z niej przedstawiciele różnych branż, prezentujący swoje usługi i produkty w przestrzeniach publicznych. To właśnie prezentacja wielkoformatowej, starannie dopracowanej grafiki może okazać się naprawdę świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Już dziś poznaj lepiej rozwiązanie, jakie stanowią ścianki wystawiennicze i zastanów się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również w twoim przypadku!
zobacz więcej