Gmina odbierze śmieci od letników

Wydarzenia

Gmina odbierze śmieci od letników

17.08.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina Wyszków postanowiła uwzględnić letników w systemie odbioru odpadów komunalnych, licząc, że w ten sposób ograniczy liczbę dzikich wysypisk. Podobnie jak stali mieszkańcy, letnicy będą zobowiązani do składania deklaracji i uiszczania tzw. opłaty śmieciowej.
Już od dawna gmina szukała rozwiązania, które pozwoliłoby poszerzyć system odbioru śmieci o letników. Uchwałę w tej sprawie radni miejscy podjęli 10 sierpnia. „W przypadku nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjne przez indywidualne osoby fizyczne, mimo przeprowadzanych przez Straż Miejską w Wyszkowie kontroli zawieranych umów, wiele osób podrzucało odpady w miejscach do tego nieprzeznaczonych – przy drogach, w lasach, w koszach ulicznych lub na przystankach autobusowych. Przejęcie przez Gminę Wyszków obowiązku odbioru odpadów od tej grupy właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, określenie terminów odbioru oraz ryczałtowej opłaty rocznej przyczyni się do zmniejszenia ilości odpadów komunalnych pozostawianych na terenach przeznaczonych do użytku wspólnego” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.
W sezonie wiosenno – letnim, od 1 kwietnia do 31 października, śmieci z letnisk odbierane będą co 2 tygodnie, w okresie od 1 listopada do 31 marca, kiedy na terenach rekreacyjnych ruch jest dużo mniejszy - 1 raz w miesiącu.
Nowe zasady wejdą w życie 1 stycznia 2018 r. Pod koniec bieżącego roku rada miejska uchwali wysokość zryczałtowanej opłaty rocznej. Z uwagi na kończącą się umowę z MPK, firmą obecnie odbierającą śmieci, ogłoszony zostanie przetarg na kolejny rok lub 2 lata. 
Zmiany dotyczą tylko działek rekreacyjnych. Wspólnym systemem nie zostaną objęte rodzinne i pracownicze ogrody działkowe, ponieważ nie stanowią wyodrębnionej własności osób fizycznych, co uniemożliwia dokładne określenia odbiorców usług.
 
Nowy regulamin
Jednocześnie radni wprowadzili zmiany do Regulaminu utrzymania czystości i porządku w gminie. Po pierwsze wprowadzono do niego odbiór śmieci od letników, po drugie – dostosowano do przepisów, które weszły w życie w lipcu tego roku. - Doszła dodatkowa frakcja: odpady biodegradowalne. Chodzi m.in. o obierki, odpady roślinne – wyjaśnił naczelnik wydziału gospodarki komunalnej Robert Garbarczyk. - Pojawiła się też inna istotna rzecz: zapis dotyczący systematyki odbierania odpadów. Co drugi tydzień odbierane będą odpady zmieszane, co drugi – segregowane.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość