Gdzie jest Centrum?

Wydarzenia

Gdzie jest Centrum?

20.02.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Czy powielanie nazwy Centrum dla osiedla jest dobrym pomysłem? Samorządowcy zgodzili się na konsultacje z mieszkańcami, choć wątpliwości co do samej nazwy nie kryją.
Dla porządku przypomnijmy, że osiedla w mieście są jednostkami pomocniczymi Gminy Wyszków, tak samo jak sołectwa w okolicach. Osiedla do tej pory były tylko ponumerowane. Część mieszkańców Osiedla nr 7 wnioskuje o zmianę nazwy na osiedle Centrum.
Osiedle nr 7 obejmujące ulice: Bankową, Joselewicza, Chopina, Bema, Sowińskiego (od Kościuszki do Pułtuskiej), Daszyńskiego, Kościelną, 11 Listopada (od Kościuszki do Pułtuskiej), Pułtuską - część południowa (od Daszyńskiego do przejazdu kolejowego), Okrzei (od Kościuszki do Pułtuskiej), Strażacką, Szkolną, Kościuszki - strona północna, Wąską. Przewodniczącym osiedla jest Wojciech Chodkowski.
Inicjatywę części mieszkańców trzeba poddać konsultacjom, ale o zmianie nazwy ostatecznie zdecydują radni. Tymczasem samorządowcy już na tym etapie mają wątpliwości.
- Nie wiem, czy dobre jest zmienianie nazwy jednego osiedla. Jest za wcześnie, trzeba to przemyśleć – dyskusję na ostatniej sesji rady miejskiej rozpoczęła Elżbieta Szczuka, przewodnicząca Osiedla nr 11. – Poza tym jest już w Wyszkowie osiedle Centrum - to osiedle spółdzielcze, gdzie indziej położone. 
- Są osiedla Norwida, Kościuszki – rada miejska kiedyś takie nazwy nadała. Teraz zostaną zastąpione osiedlem Centrum? To bardzo zły pomysł – uważa radny Krzysztof Sobieski, który zaproponował zdjęcie uchwały z porządku obrad. 
- Przyjezdni nie szukają domów po nazwach osiedli tylko ulic – przekonywał z kolei burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Nazwa osiedla nie służy lokalizacji czegokolwiek. Decydujemy o konsultacjach z mieszkańcami. Nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy poszli i o tym z mieszkańcami porozmawiali. Inicjatywa jest społeczna. A jaką decyzję podejmie rada, to już od niej będzie zależało. Brak zgody na same konsultacje jest już za daleko posunięty. 
- Jako osoba niemieszkająca, nie mogę wypowiedzieć się w tych konsultacjach – zauważył Adam Szczerba.
- W Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” jest podział na osiedla. Konsultacje są tylko dla mieszkańców, więc osoby np. z 11 Listopada nie mogą się już wypowiedzieć – dodał Radosław Biernacki.
- Nie chcemy być numerem – przekonywał przewodniczący osiedla. - Dobrze by było, gdyby inne osiedla też tym śladem poszły. Kwestia pobawienia mieszkańców możliwości konsultacji wydaje się czymś zupełnie niezrozumiałym. 
Ostatecznie radni uchwałę o konsultacjach podjęli. Zaproszenia na własne konsultacje mogą spodziewać się również mieszkańcy pozostałych osiedli w mieście. Chodzi o granice osiedli i wprowadzenie ulic, których w 2010 r. jeszcze nie było.
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pijany kierowca wjechał w zaparkowane auto

Pijany kierowca wjechał w zaparkowane auto

43-letni kierowca peugeota miał ponad 2,5 promila alkoholu. Zjechał z drogi na prawą stronę pobocza i uderzył w zaparkowany pojazd. Już stracił prawo jazdy.
zobacz więcej
Ekshumacja przy drodze krajowej

Ekshumacja przy drodze krajowej

W ubiegłym tygodniu rozpoczęła się ekshumacja szczątków żołnierzy pochowanych podczas I wojny światowej przy obecnej drodze krajowej nr 8. O istnieniu cmentarza wiedzieli okoliczni mieszkańcy i regionaliści, ale nie był zewidencjonowany w rejestrach konserwatora zabytków, nie został uwzględniony na etapie projektowania drogi. Odnalezienie szczątków było więc zaskoczeniem i dla GDDKiA, i pracowników firmy rozbudowującej trasę. Chyba jeszcze bardziej zdziwieni byli archeolodzy, gdy w jednej z mogił znaleźli… plastikowy worek.
zobacz więcej
Jak wybrać narzędzia dla profesjonalnego elektryka?

Jak wybrać narzędzia dla profesjonalnego elektryka?

Narzędzia dla elektryka muszą być trwałe i solidne. Wykonawcy robót elektrycznych codziennie wykorzystują wiele różnych narzędzi i akcesoriów, które umożliwiają realizację kolejnych etapów prac przygotowawczych, instalacyjnych i pomiarowych. Dobre narzędzia to dla każdego elektryka więcej możliwości i szybsze realizowanie zleceń. Można powiedzieć, że wybór odpowiednich akcesoriów i narzędzi dopasowanych do zadań, jakie przed elektrykiem stawia zlecenie to podstawa jego skuteczności i efektywności.
zobacz więcej
Maluszkowo zaprasza maluszków

Maluszkowo zaprasza maluszków

„Bajkowa kraina - Maluszkowo” powraca po wakacyjnej przerwie. Biblioteka miejska zaprasza na pierwsze organizacyjne spotkanie w czwartek 22 września o godz. 12.
zobacz więcej