Forum Samorządowe Polski 2050 Szymona Hołowni (FOTO)

Wydarzenia

Forum Samorządowe Polski 2050 Szymona Hołowni (FOTO)

23.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Partia Polska 2050 wybrała Wyszków na organizację III Forum Samorządowego. Wzięli w nim udział m.in. lider ugrupowania Szymon Hołownia, wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski i posłanka Joanna Mucha.
 
Samorządowców z całej Polski, w sobotę 20 maja w ZDZ, przywitał Grzegorz Nowosielski. Przypomniał, że wkrótce Dzień Samorządu Terytorialnego. Obchodzony jest 27 maja, w rocznicę pierwszych w pełni demokratycznych gminnych wyborów, które odbyły się w 1990 r.
- To okazja, by podjąć poważną debatę nad stanem naszego samorządu i nad jego przyszłością – mówił Grzegorz Nowosielski. - Spróbujmy sobie wyobrazić Polskę bez samorządu. Była to rzeczywistość, w której o chodniku przy pobliskim szpitalu decydował urzędnik z Warszawy. Urząd miejski tylko administrował, nie kreował żadnej rzeczywistości. Na najwyższych stanowiskach w mieście byli ludzie przywożeni w teczkach, a nie osoby wybierane w demokratycznych wyborach. Mieszkańcy mieli niewiele do powiedzenia. Jeśli nie będziemy dziś chronić samorządu, dbać o niego, rozwijać, to może on wkrótce stać się historią. Między innymi dlatego przystąpiłem do drużyny Szymona Hołowni, aby pracować nad samorządem, aby rozwijać go, aby był coraz lepszy i doskonalszy dla naszych mieszkańców.
 
Najgorszy koszmar, jaki można sobie wyobrazić
W forum wziął udział m.in. Szymon Hołownia: - Cieszę się, że w tym pięknym mieście, na progu kampanii wyborczej możemy jeszcze raz powiedzieć sobie twardo, jasno i zdecydowanie: Polska 2050 w koalicji z PSL będzie tą siłą, która przywróci nadzieję Polsce lokalnej, samorządnej. 
Lider Polski 2050 mówił m.in. o „kulturze upokarzania samorządowców, jeśli nie są z „naszej” frakcji, kulturze gierkowskiego socjalizmu, który wszystko musi mieć pod swoim butem.” - Wszystkim musi rządzić jeden car. Żeby się do niego dostać, trzeba przejść przez wielkie pokoje jego namiestników, posłów, którym trzeba się kłaniać. Nie mogą się powtarzać patologie z Funduszem Rozwojem Dróg, Funduszem Inwestycji Lokalnych, metodami rozdawania swoim. Samorząd to my, a nie jacyś oni – podkreślił Szymon Hołownia.
Zapowiedział, że Polska 2050 w kampanii wyborczej nie będzie składała obietnic, które odbiją się na samorządowych budżetach, jak kolejne kwoty wolne od podatku: - Co zrobimy, jak z PiS-em wygramy? Połkniemy własny język? Jeśli chcesz zwiększać kwotę wolną od podatku, to powiedz, jak chcesz kompensować ją samorządom. Nie można, naprawiając jedną rzecz, psuć drugą. Już dzisiaj musimy być odpowiedzialni za tych, o których głosy chcemy się ubiegać. Nie będzie naszego udziału w żadnym dokładaniu zadań samorządom, bez dokładania na nie pieniędzy. Państwo ma pomocniczą rolę w stosunku do wspólnot lokalnych, a nie nadrzędną. Jeśli PiS, najgorszy koszmar, jaki można sobie wyobrazić, wygra trzecią kadencję, będzie jeszcze gorzej.
Szymon Hołownia zachęcał samorządowców do czynnego udziału w kampanii wyborczej: - Samorządowcy muszą zaangażować się w to, co się w Polsce dzieje, po tej czy innej stronie demokratycznej opozycji. Jeśli nastąpi mobilizacja, to wygramy, bo was są w Polsce tysiące. My, Trzecia Droga, zaprosimy na pokład demokracji tych, którzy dziś stoją z boku. Nie walczymy o elektorat PO, Lewicy, innych demokratycznych ugrupowań. Dzisiaj naszym celem jest 40% tych, którzy nie chcą iść na wybory. Naszym celem jest przekonanie tych, którzy mówią: „Nie wiem, na kogo zagłosuję”. To w nich jest nasza siła. I to wy możecie do nich dotrzeć.
 
Samorząd terytorialny znajduje się w brudnych łapach PiS-u
Trzecia Droga, czyli Polska 2050 i Polskie Stronnictwo Ludowe, które podczas Forum Samorządowego reprezentował wicemarszałek sejmu Piotr Zgorzelski. - Samorząd - tu zaczyna się Polska. Tu, w Wyszkowie, Somiance, Mławie, Żyrardowie. Jako radny pierwszej kadencji samorządu miałem poczucie tego, co dla młodego człowieka jest niezwykle ważne – sprawczości. Że to, co robię, zmienia rzeczywistość wokół mnie. Tego dzisiaj nie ma, bo od 8 lat samorząd jest zamiatany pod dywan. Uznawany jest za wroga publicznego – przekonywał Piotr Zgorzelski. - Dla władzy, która w swoim DNA ma centralizm, byt, który rządzi się własnymi prawami, który odwołuje się do niezależnego głosu, jest czymś, co należy zwalczyć. Od pierwszego dnia, kiedy PiS objęło władzę, uznało, że samorząd jest czymś, co trzeba zmarginalizować. Ograniczyli dochody własne i, zabierając pieniądze samorządom, zaczęli je rozdawać według własnego uznania. Powstało coś, co towarzyszyło terenowym organom administracji państwowej, kiedy naczelnik brał teczkę i wyjeżdżał do Warszawy po pieniądze. Zasada, która nie miała prawa, ale odrodziła się. Wstrętny, podły klientelizm. Czapkowanie władzy państwowej, żeby przywieźć jakieś pieniądze do gminy. Musimy skończyć z tą podłą i wredną zasadą. Dumni, polscy samorządowcy nie muszą czapkować. Kiedy Polska 2050 Szymona Hołowni i Polskie Stronnictwo Ludowe, idąc Trzecią Drogą, zagwarantują samorządowi godność, te pieniądze po prostu w gminie będą.
Piotr Zgorzelski również apelował o zaangażowanie w kampanii wyborczej: - Ze smutkiem patrzymy na to, co PiS wyprawia z polskim samorządem. Powinniśmy zrobić wszystko, żeby przywrócić sens polskiemu samorządowi. Dziś samorząd terytorialny znajduje się w brudnych łapach PiS-u. Wspólnie go wyrwijmy i oddajmy obywatelom.
 
Samorząd w programie wyborczym
Szymon Hołownia przedstawił fragment programu Polski 2050 dla samorządów.
- Nowoczesny samorząd, przyjazny, łatwy w obsłudze. Wszystko, co można, powinno się załatwić online – uważa.
Urząd gminy, jako instytucja najbliższa mieszkańcowi, powinna pośredniczyć w sprawach, które ten chce załatwić: - To gmina decyduje, czy to sprawa dla powiatu, marszałka. Obywatel nie musi o tym wiedzieć. Siedzi 2 dni w Internecie i sprawdza, gdzie ma co wysłać, a potem i tak mu odsyłają. Obywatel zostawia swoją sprawę w gminie, a ta przekazuje ją odpowiednio dalej.
Polska 2050 proponuje również zwiększenie niezależności finansowej samorządów, większy udział w PIT, ale też udział w VAT na poziomie 3% oraz udział w podatkach od firm, które mają oddziały na terenie danej gminy. 
W programie partii są również zapisy o powołaniu w każdej gminie animatora społecznego, nietykalności subwencji oświatowej, usamorządowieniu ochrony zdrowia - od profilaktyki po szpitale jednodniowe, wsparciu samorządów w rozwoju organizacji pozarządowych, podwyżkach wynagrodzenia pracowników sfery samorządowej i objęciu ich statusem służby cywilnej.
Zanim rozpoczęły się warsztaty, zgromadzeni wzięli udział w debacie, podczas której przekonywano „Dlaczego samorządowcy powinni się zaangażować w wybory parlamentarne”. Przekonywali: przewodniczący Polski 2050 Michał Kobosko, posłowie Joanna Mucha i Piotr Zgorzelski oraz burmistrzowie: Wyszkowa - Grzegorz Nowosielski i Ustrzyk Dolnych – Bartosz Romowicz.
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość