Finał przy pierwszym w Polsce pomniku Norwida (FOTO)

Wydarzenia

Finał przy pierwszym w Polsce pomniku Norwida (FOTO)

09.06.2021
autor: Elżbieta Borzymek, fot. Starostwo Powiatowe w Wyszkowie
Nagrody w Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Artystycznym „Białe kwiaty (II)”, którego organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida, zostały wręczone 2 czerwca przy pomniku patrona liceum. Obecni na uroczystości wysłuchali nagrodzonych prac literackich.
 
- Spotykamy się w miejscu szczególnym, bo pod pierwszym w Polsce pomnikiem Cypriana Norwida, odsłoniętym w 1982 r. – przypomniał licealista Michał Deluga. Przedstawiciele Samorządu Szkolnego złożyli pod pomnikiem kwiaty. 
Dyrektor liceum Bogumiła Dorota Piotrowicz nawiązała do konkursu ogólnopolskiego, który wyszkowskie liceum organizowało w latach 80. XX wieku, zapraszając do udziału młodych poetów. Nazwa konkursu nie tylko odwoływała się do dzieła Norwida, ale także do pory roku obfitującej w białe kwiaty. W przyszłym roku na pewno przy pomniku poety rozkwitną już posadzone w tym roku białe hortensje.
Wicestarsta Leszka Marszał w swoim wystąpieniu przypomniał związki poety z Wyszkowem oraz ciekawostki z jego życia.
Współczesny konkurs „Białe kwiaty (II)” obejmuje aż trzy dziedziny sztuki: literaturę, malarstwo i fotografię. 
W konkursie literackim należało napisać pracę twórczo wykorzystującą wybrane motywy i tematy z twórczości Norwida (uczniowie najchętniej nawiązywali do „Mojej piosnki”).
Natomiast w konkursie fotograficznym i plastycznym uczestnicy mieli zinterpretować cytat z wiersza Norwida „W tej powszedniości”:
 
W tej powszedniości o, jakże tu wiele 
Mistycznych rzeczy i nieodgadnionych… 
 
Oceniało profesjonalne jury. Prace literackie same panie: Bożena Kachel – poetka związana z gminą Długosiodło, tłumaczka z języka włoskiego i rosyjskiego, członkini Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO im. C.K. Norwida, osoby wyróżnione dodatkowo nagrodziła swoim tomikiem poezji; Justyna Edmondson – pisarka pochodząca z Pułtuska, Marzena Dyl – polonistka, radna, przewodnicząca powiatowej Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, Klaudyna Matejko-Kulasińska – polonistka w I LO, absolwentka I LO. 
Prace fotograficzne i plastyczne oceniali: Iwona Ostrowska – malarka, graficzka, absolwentka I LO, członkini m.in. Związku Polskich Artystów Plastyków, Woytek Smółkowski – architekt, grafik, fotograf przyrody, kolekcjoner starych aparatów fotograficznych i ekslibrisów, członek Związku Polskich Fotografów Przyrody oraz Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO; Konrad Wróbel – artysta plastyk, malarz, grafik, wieloletni opiekun koła plastycznego przy I LO, pasjonat historii, współtwórca Związku Piłsudczyków RP Okręg Nadbużański, absolwent I LO; Anna Mierzejewska-Miziołek – fotografka, jej zdjęcie „Dark bridge” (mostu kolejowego w Wyszkowie) zostało dostrzeżone przez światową platformę fotograficzną 1x.com, absolwentka I LO, . Leszek Marszał – wicestarosta, Wojciech Chaciński – wicedyrektor I LO, Katarzyna Przychocka – polonistka i bibliotekarka w I LO.
Konkurs objął patronatem Starosta Powiatu Wyszkowskiego, który ufundował nagrody dla uczestników i laureatów. Wręczył je wicestarosta Leszek Marszał.
 
Laureaci konkursu 
Szkoły podstawowe (klasy VII i VIII)
- konkurs literacki: wyróżnienie – Roksana Urasso i Nikola Zwalińską, SP Długosiodło, III miejsce – Amelia Rogulska (wiersz „Cisza”, inspiracja – „Coś ty Atenom zrobił, Sokratesie”), SP4 w Wyszkowie, II miejsce ex aequo  – Amadeusz Kamiński (wiersz „Współczesna piosnka”, inspiracja – „Moja piosnka”), SP4 w Wyszkowie i Zuzanna Kuchta (felieton „Aby każdy z nas śpiewał tak pięknie jak słowik”), SP1 w Wyszkowie, I miejsce – Daria Samsel („Czas mija”, inspiracja – „Moja piosnka”), SP w Długosiodle
- konkurs plastyczny: II miejsce – Nikola Gierek („Fortepian Chopina”), SP w Leszczydole Starym, I miejsce – Filip Kołakowski („Magiczne miejsca”), SP w Lucynowie
- konkurs fotograficzny: III miejsce – Maja Adamkiewicz („Nastroje Demeter”), SP w Leszczydole Starym, II miejsce – Małgorzata Boryczka („Żyję. Przemijam. Umieram. Kapliczka wśród bliskich na Pradze w Warszawie”), SP nr 92 w Warszawie, I miejsce – Anna Pankowska („Wiedza nieodgadniona”), SP w Lucynowie 
Szkoły ponadpodstawowe
- konkurs literacki: wyróżnienie: Karolina Pyśk i Zuzanna Rojek, I LO w Wyszkowie;  III miejsce ex aequo – Kamila Łoś (wiersz „Świecie mój”, inspiracja – „Moja piosnka”), I LO w Wołominie i Zuzanna Maria Nowak („Pod gwiazdami”, inspiracja – „W Weronie”), I LO w Wyszkowie; II miejsce – Anna Suchecka (proza poetycka „Norwidzie”, inspiracja – różne cytaty z Norwida), II LO w Ostrołęce; I miejsce – Aleksandra Wielgomas (opowiadania „Pomarańcze”, inspiracja – „Ostatni-despotyzm”),  Pijarskie LO w Łowiczu
- konkurs plastyczny: wyróżnienie – Olga Żebrowska, II LO w Ostrołęce; III miejsce – 
Michał Wiśniewski („Mistyczna droga”), I LO w Wyszkowie; II miejsce – Katarzyna Suchocka („Słowa”), I LO w Wyszkowie; I miejsce – Julia Najmoła(„Zatracenie”), I LO w Wyszkowie
- konkurs fotograficzny: wyróżnienie – Michał Wiśniewski, I LO w Wyszkowie; III miejsce – Mikołaj Napiórkowski („Droga do nieskończoności”), I LO w Wyszkowie; II miejsce – Aleksandra Rejf („Ciałem oddaleni, duszami przy sobie”), ZSP w Łochowie; I miejsce – Gabriela Kostko („Poetyckie oko”), ZSP w Łochowie
Prace laureatów trzech pierwszych miejsc konkursu literackiego przedstawili uczniowie klasy II wyszkowskiego liceum: Oliwia Szulc, Apolonia Augustyniak, Maksymilian Martyna, Julia Kowalska, Natalia Kasińska, Maria Kaniewska, Zuzanna Staniszewska i Dominika Polak), a muzyczną interpretację wiersza „W Weronie” – Maksymilian Martyna i Jan Książek.
 
W konkursowe szranki stanęli uczniowie  szkół ponadpodstawowych: w Wyszkowie – I LO im. C. K. Norwida, ZS nr1 im. Marii Skłodowskiej-Curie i ZS nr 3 im. Jana Kochanowskiego; w Ostrołęce – II LO im. C.K. Norwida; w Łochowie – LO im. Marii Sadzewiczowej i Zespół Szkół Ponadpodstawowych; w Wołominie – I LO PUL im. 111 Eskadry Myśliwskiej i I LO im. Wacława Nałkowskiego, w Łowiczu – Pijarskie LO Królowej Pokoju, a także szkół podstawowych: w Leszczydole Starym – im. Kard. Stefana Wyszyńskiego, w Lucynowie – im. Jana Brzechwy, w Długosiodle – im. Tadeusza Kościuszki, w Komorowie – im. Orła Białego, w Wyszkowie – nr 4 im. Obrońców Westerplatte, nr 1 im. Adama Mickiewicza; w Warszawie – nr 92 im. Jana Brzechwy i nr 356 im. Ryszarda Kaczorowskiego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość