Esperal – motywacja, realna pomoc, szansa na lepsze życie

Wydarzenia

Esperal – motywacja, realna pomoc, szansa na lepsze życie

16.09.2021
autor: materiał zewnętrzny
Wszywka alkoholowa Esperal należy do grona metod awersyjnych, które wywierają bezpośredni wpływ na psychikę pacjenta i jego nastawienie do alkoholu.

 

Każdego dnia w mediach publikowane są kolejne doniesienia odnośnie wypadków spowodowanych alkoholem. Mimo, iż temat kojarzony jest głównie z kolizjami drogowymi spowodowanymi pijanymi kierowcami, to jednak skala problemu jest znacznie szersza. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że alkoholizm nie jest jedynie chorobą samego alkoholika, ale w skutkach jest tak samo (jak nie bardziej) dotkliwy dla rodziny. W prezentowanych wieczornych wiadomościach telewizyjnych, jak i w artykułach internetowych i w gazetach niemalże nie ma dnia bez doniesień na temat niedopilnowanych dzieci przez pijanych rodziców, które często ulegają wypadkom. Dom kojarzy się z bezpieczeństwem, ale jak widać, nie każdy ma to szczęście być odpowiednio zaopiekowanym i dopilnowanym. Na szczęście nigdy nie jest za późno, aby zwalczać swoje słabości i skłonności alkoholowe, przy czym warto zwrócić uwagę, że im wcześniej podejmie się odpowiednie kroki antyalkoholowe, tym sprawniej przebiegnie proces leczenia, umożliwiając osiągnięcie bardziej trwałych sukcesów. Potwierdza to liczne grono specjalistów z dziedziny uzależnień. Ich zdaniem warto zacząć od radykalnych działań, które zwiększą motywację i chęć do zmian na lepsze. Taką metodą niewątpliwie jest prezentowany w niniejszym artykule Esperal, popularnie nazywany „wszywką alkoholową”
 

Esperal jako pomoc w walce z alkoholizmem

Esperal można powiedzieć, że jest to nazwa zwyczajowa, która bardzo silnie zakorzeniła się w polskiej mentalności. Wprawdzie jeszcze niedawno istniał taki lek, jednak po jego wycofaniu z obrotu, za pomocą Polfy Warszawa osobom uzależnionym podaje się obecnie Disulfiram WZF. Jest to ten sam produkt, z identycznym składem. W obu przypadkach substancją aktywną jest Disulfiram, będący organicznym związkiem chemicznym, mającym zdolność do reagowania z alkoholem.

Mimo swoich właściwości, należy jasno podkreślić, że Esperal nie jest lekiem stricte na chorobę alkoholową. Jest on wprowadzany wspomagająco, aby utrzymać wysoki poziom samozaparcia Pacjenta do zmian, a także wywołać u niego awersję i negatywne skojarzenia z alkoholem. Tym samym nie ma on zdolności obniżania głodu alkoholowego. Taki zabieg możliwy jest dzięki pracy nad psychicznymi aspektami uzależnienia w formie np. psychoterapii. Pomocne są także grupy wsparcia, takie jak wspólnota Anonimowych Alkoholików. Tym samym podczas leczenia Esperalem należy mieć na względzie synkretyczne podejście do uzależnień, łącząc ze sobą różne metody i sposoby leczniczo-terapeutyczne.
 

Esperal jako czynnik wywołujący nadwrażliwość na alkohol

Wszywka alkoholowa zaliczana jest do farmakologicznych metod awersyjnych. Oznacza to, że podstawowym założeniem tego sposobu jest wywołanie niechęci do picia, a także świadome odstawienie napojów procentowych ze względu na konsekwencje zdrowotne, jakie pojawiają się w momencie połączenia działania etanolu i Disulfiramu. Jest to możliwe do osiągnięcia za pomocą tzw. reakcji disulfiramowej. Kiedy w działaniu chirurgicznym podaje się Pacjentowi lek, zaczyna się on stopniowo wchłaniać i proces ten trwa od 8 do 12 miesięcy. Krążący w krwioobiegu aktywny związek wszywki trafia do wątroby, gdzie upośledza on jej działanie, blokując dehydrogenazę alkoholową – enzym odpowiadający za trawienie alkoholu. Jeżeli alkoholik złamie zasady abstynencji, odczuwa nieprzyjemne konsekwencje. Zaczyna boleć go głowa, brzuch, mięśnie, a także klatka piersiowa. Pojawia się biegunka, nudności i uporczywe wymioty, serce zaczyna kołatać, ciśnienie tętnicze skacze. Dochodzi do wzmożonej potliwości, trudności w złapaniu oddechu, rozszerzają się naczynia krwionośne, przez co twarz takiej osoby staje się czerwona. Alkoholik zaczyna bać się o swoje zdrowie, pojawiają się stany lękowe. Ciało zaczyna drgać, przypominając atak padaczki. Dodatkowo Pacjent odczuwa metaliczny posmak w ustach, wykazuje problemy ze snem, spada jego kondycja i ogólne samopoczucie. Jak widać, reakcja przypomina zatrucie alkoholowe, jednak jest znacznie bardziej dotkliwa w skutkach, a w praktyce oznacza to nawet kilkanaście godzin męczarni. Dzieje się tak, ponieważ proces metabolizowania alkoholu działa dysfunkcyjnie – organizm zamiast rozkładać etanol do kolejnych związków zaczyna kumulować w sobie toksyczny aldehyd octowy, który w nadmiarze prowadzi właśnie do powyższych konsekwencji.
 

Esperal jako kontrowersyjna korzyść

Z powyższych powodów część specjalistów sceptycznie podchodzi do farmakologicznej metody awersyjnej. Mimo, iż znajomość konsekwencji skutecznie zmienia pozytywny obraz alkoholu w ten o nacechowaniu negatywnym, to w dalszym ciągu krąży wiele negatywnych opinii na temat Esperalu, opierając się głównie na konsekwencjach zdrowotnych. Silna reakcja disulfiramowa może na trwale upośledzić działanie narządów wewnętrznych, wywołać zawał, a nawet śmierć. Zupełnie pomijane są korzyści wynikające z zastosowania wszywki, do których niewątpliwie należy:

  • Raz wydane kilkaset złotych na zabieg gwarantuje kilka miesięcy działania wszywki, co stanowi idealny moment do rozpoczęcia innych działań antyalkoholowych, które skutecznie pomogą wygrać z nałogiem,
  • Wszywka działa zawsze, niezależnie od ilości spożytego alkoholu, dając o sobie znać już kilka minut od momentu rozpoczęcia spożycia,
  • Na co dzień, o ile Esperal stosowany jest zgodnie z zaleceniami, nie daje żadnych objawów swojej obecności, jest całkowicie neutralny dla organizmu, nie czuć zaszytych tabletek pod skóra, ani w czasie ruchu, uaktywnia się jedynie w formie reakcji na alkohol,
  • Rezygnacja z alkoholu prowadzi do oszczędności – dana osoba przestaje każdego dnia przeznaczać kilkadziesiąt złotych na alkohol, poprawiając przy tym sferę ekonomiczno-finansową rodziny,
  • Czas abstynencji pozwala odzyskać kontrolę nad swoimi myślami, zachowaniem, a także życiem,
  • Poprawie ulegają wszelkie sfery życia człowieka: regeneruje się ciało, psychika, poprawiają się relacje z bliskimi oraz ze współpracownikami. Jest to dobry moment na nadrobienie zaniedbanych obowiązków,
  • Negatywne skojarzenia z alkoholem poparte innymi działaniami antyalkoholowymi mają szansę utrwalić się na stałe,
  • Pacjent ma poczucie sprawstwa, nabiera pozytywnych doświadczeń, odczuwa pozytywne emocje, zaczyna wierzyć w siebie i w swoje możliwości, ma wysoki poziom motywacji do zmian,
  • Sam zabieg jest: całkowicie bezbolesny, krótkotrwały (należy zarezerwować sobie około 30 minut), mało inwazyjny, a także całkowicie bezpieczny, odbywa się w sterylnych i higienicznych warunkach, dostosowując ingerencję medyczną do indywidualnych potrzeb Pacjenta.
     

Esperal – implantacja wszywki alkoholowej

Esperal podaje się jedynie Pacjentom, u których nie zdiagnozowano przeciwwskazań, do których należy: stan upojenia alkoholowego lub brak zachowanej abstynencji przez minimum 48 godzin (rozwiązaniem jest tutaj odbycie odtrucia alkoholowego), ciąża, karmienie piersią, choroby wątroby, nadwrażliwość na Disulfiram, niepełnoletność, brak podpisanej zgody na zabieg, choroby krążenia, choroby i zaburzenia psychiczne.

Podanie Esperalu odbywa się w kilkuetapowym procesie. Przede wszystkim zanim Pacjent uda się do gabinetu zobowiązany jest do odbycia konsultacji medycznej, gdzie zostanie zdiagnozowany jest stan zdrowia i poziom trzeźwości, zostaną podpisane dokumenty niezbędne do zabiegu, a także zostanie oszacowana przez lekarza dawka leku. Następnie Pacjent jest znieczulany miejscowo, a lekarz przechodzi do działań zabiegowych. Zazwyczaj lek podaje się w okolicy mięśnia pośladkowego, ramienia lub łopatki, aby zapewnić dyskrecję działań. Za pomocą sterylnych i jednorazowych narzędzi nacina skórę, a następnie pod powięzią umieszcza określoną ilość tabletek. Rana jest zaszywana szwami, zabezpieczona opatrunkiem, a także podawane są antybiotyki, aby nie dopuścić do rozwoju infekcji i stanów zapalnych. Warto obserwować miejsce zabiegu, dbać o higienę i zmieniać regularnie opatrunki. Minimalizuje to ryzyko powikłań. Zdarza się, że organizm próbuje odrzucić wszywkę jako ciało obce. W takiej sytuacji pojawia się wyciek surowicy i obrzęk miejsca. Konieczna jest rewizyta medyczna.
 

Esperal jako ostatnia deska ratunku

Podsumowując, będąc świadomym swojej decyzji i jej konsekwencji na pewno warto rozważyć zastosowanie wszywki alkoholowej we Wrocławiu w https://esperalwroclaw.com/. Wielu alkoholików podaje, że jest to dla nich ostatnia forma pomocy, która skutecznie wzmacnia ich motywację. Mimo to zaleca się, aby proces odwykowy prowadzić różnymi metodami, które wzajemnie uzupełnią swoje działanie, dając spektakularne i trwałe efekty.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość