materialy/info/med1/2321.jpg

Wydarzenia

Ekshumowano szczątki spod kapliczki w Trzciance

02.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Archeolodzy z Pracowni Archeologiczno-Konserwatorskiej SZPILA z Pułtuska, pod kierownictwem Jakuba Affelskiego ekshumowali spod kapliczki w Trzciance, przy drodze S8, szczątki ppor. Tadeusza Wagnera i szer. Józefa Jerzyńskiego, żołnierzy 201 Ochotniczego Pułku Piechoty, poległych w pierwszych dniach sierpnia 1920 r. Szczątki będą pochowane na cmentarzu w Brańszczyku, w mogile żołnierzy z 1920 r. Kapliczka będzie przesunięta o ok. 40 m, poza obręb drogi.
Tadeusz Wagner, syn Józefa i Marii z Keppów, ochotnik z Górnego Śląska poległ 3 sierpnia 1920 r. śmiercią walecznych pod wsią Mała Paproć. Dwa lata później kapliczkę zbudowała rodzina zmarłego.
Zabytkowa kapliczka, dziś prawie stuletnia, przetrwała zawieruchę wojenną, ale znalazła się w środku przebudowywanej trasy S8 i będzie przesunięta o ok. 40 metrów w ciągu najbliższych 10 dni przez firmę SKANSKA, wykonawcę drogi ekspresowej. W związku z tym należało ekshumować znajdujące się pod nią szczątki ludzkie. Nie było to łatwe, bo nie było znane dokładne ich położenie. Szczęśliwie dla archeologów kapliczka była postawiona dokładnie nad jamą grobową, w której bezpośrednio ułożono zwłoki dwóch żołnierzy. Eksuhumacji dokonano 19 kwietnia.
Po żołnierzach zachowały się szczątki kostne, jak również elementy mundurów, obuwie, oporządzenie wojskowe czy rzeczy osobiste. Właśnie po resztkach ubioru i elementach rynsztunku wojskowego można rozpoznać, który był oficerem, a który szeregowcem. 
- Oficer miał duże guziki z demobilu amerykańskiego z I wojny – opowiada archeolog Ryszard Cendrowski, który obserwował ekshumację. – Bardzo dobrze zachowały się m.in. metale, guziki, fifka do papierosów, druki apteczne. 
Przy żołnierzach znaleziono również manierki, menażki, kubek i kieliszek. Karabinów i pistoletów nie było, ale znaleziono amunicję. Świetnie zachowały się buty szeregowca, tak dobrze wyprawiona była skóra.
fot. Elżbieta Szczuka, Jakub Affelski 
Więcej na ten temat w najnowszym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, już w sklepach i kioskach.
Kuchnia Targowa - kwiecień 2025 - test
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bezpieczne przechowywanie i przesyłanie danych w sieci – jak chronić wrażliwe informacje?

Bezpieczne przechowywanie i przesyłanie danych w sieci – jak chronić wrażliwe informacje?

Czy zastanawiasz się, jak bezpiecznie przechowywać swoje dane w świecie pełnym zagrożeń cybernetycznych? Czy wiesz, że jedno nieostrożne kliknięcie może narazić Twoje wrażliwe informacje na niebezpieczeństwo? W tym artykule dowiesz się, jak skutecznie chronić swoje dane i uniknąć pułapek czyhających w sieci.
zobacz więcej
Co to jest strona bierna w angielskim?

Co to jest strona bierna w angielskim?

Strona bierna w angielskim to jedna z konstrukcji tworzenia zdań, która może wydawać się na początku dość trudna, ale zdecydowanie warto ją opanować. Znacznie wzbogaca styl wypowiedzi, a także pozwala lepiej zrozumieć kontekst niektórych treści. Zobacz, czym się wyróżnia i jak ją tworzyć.
zobacz więcej
Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w Europie

Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w Europie

zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej