Edukacja domowa - czym jest i jak ją wspierać?

Wydarzenia

Edukacja domowa - czym jest i jak ją wspierać?

08.07.2024
autor: artykuł sponsorowany
Choć wiele mówi się o tak zwanym obowiązku szkolnym w Polsce, określenie to jest nieprecyzyjne. W rzeczywistości mamy do czynienia z obowiązkiem edukacyjnym dotyczącym dzieci od 6 do 18 roku życia. Dzieci muszą się uczyć, nie oznacza to jednak, że muszą uczęszczać do szkoły. Alternatywą dla szkoły w tradycyjnym wydaniu jest tak zwana edukacja domowa.
 

Czym jest edukacja domowa?

Edukacja domowa ma wiele definicji. Zwykle mówi się jednak o niej jako o legalnej formie kształcenia charakteryzującej się tym, że odpowiedzialność za nauczanie dziecka spoczywa na jego prawnych opiekunach, a nie na szkole. To właśnie najbliższe dziecku osoby nie tylko tworzą program, ale również decydują o metodach kształcenia, choć muszą mieć na uwadze tak zwaną podstawę programową, którą dziecko powinno opanować. Edukacja domowa ciągle budzi kontrowersje jako termin mniej znany. Nie da się jednak ukryć, że cieszy się też rosnącą popularnością.

Jakie są największe zalety edukacji domowej?

Osoby zaznajomione z ideą edukacji domowej podkreślają, że trudno wskazać jej największą zaletę, bo dla każdego będzie to coś nieco innego. Najczęściej wspomina się w tym kontekście o możliwości poświęcenia dziecku rzeczywistej uwagi. Podczas nauki w klasycznej szkole uwaga nauczyciela jest rozproszona i dotyczy to nawet tych klas, w których jest zaledwie kilkanaścioro dzieci. Część uczniów skupia na sobie zainteresowanie, podczas gdy spora grupa funkcjonuje niejako w oderwaniu od głównego nurtu. Edukacja domowa w szkole podstawowej w całości koncentruje się na dziecku, pozwala więc na odpowiadanie na jego rzeczywiste potrzeby. Oczywiście, możliwość rozwoju zainteresowań i pasji nie jest wcale jedyną korzyścią, jaką pociąga za sobą edukacja domowa. Nie mniej istotne jest to, że możliwe staje się dostosowanie długości zajęć zarówno do potrzeb, jak i do możliwości dziecka. Plusem jest i to, że uczeń nie zdobywa wiedzy tylko po to, aby uzyskać możliwie jak najlepsze oceny. Robi to dla siebie – bo czuje satysfakcję z tego, że wie i rozumie więcej.

Wsparcie dla rodziców

Edukacja domowa wydaje się sporym wyzwaniem dla rodziców i opiekunów. Nie oznacza to jednak, że są oni pozostawieni bez opieki. Pomaga im szkoła przyjazna edukacji domowej – placówka wspierająca nie tylko proces nauczania, ale również potrzebę kontaktu z rówieśnikami. Rodzice mogą liczyć nie tylko na indywidualne wsparcie ucznia, ale również na profesjonalną pomoc na różnych poziomach. Mogą współpracować także z koordynatorem, który wspiera ich wysiłki, gdy napotykają trudności.

Takich szkół przyjaznych edukacji domowej jest coraz więcej. Gdańska Szkoła Podstawowa jest jedną z nich, a choć zadanie, jakie stawia przed sobą nie jest proste, pochwały ze strony rodziców i uczniów potwierdzają, że jest znakomicie realizowane. Warto zastanowić się więc nad tym, czy edukacja domowa nie jest rozwiązaniem, które sprawdzi się lepiej niż początkowo można byłoby przypuszczać. Mówimy przecież o przedsięwzięciu korzystnym nie tylko z perspektywy samego ucznia, ale i osoby dorosłej sprawującej nad nim opiekę.

Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość