Dziś bezrobotny nie boi się utraty pracy

Wydarzenia

Dziś bezrobotny nie boi się utraty pracy

27.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Znaczny spadek bezrobocia w powiecie wyszkowskim i wzrost ofert pracy, szczególnie niesubsydiowanej - to najważniejsze spawy w przedstawionym radnym powiatowym sprawozdaniu dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Wyszkowie za 2016 rok.
Grażyna Polak, dyrektor PUP przedstawiła sprawozdanie na sesji w dniu 26 kwietnia. Rozpoczęła od przedstawienia sytuacji na lokalnym rynku pracy i stopy bezrobocia, czyli stosunku liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej ekonomicznie. Spadek stopy bezrobocia notowany jest od 2012 r. Na koniec 2016 r. w PUP zarejestrowane były 2.103 osoby bezrobotne oraz 17 osób poszukujących pracy. 51,9% bezrobotnych to mężczyźni. W stosunku do 2015 r. liczba bezrobotnych zmniejszyła się o 16%. Prawo do zasiłku miało 17,5% zarejestrowanych bezrobotnych.
Na koniec 2016 r. stopa bezrobocia w powiecie wyszkowskim wynosiła 7% (w Polsce – 8,3%) i w stosunku do roku poprzedniego zmalała o 1,3% (w woj., mazowieckim o 1,1%, w kraju – 1,4%).
- Czy to dobrze, czy źle? Ci, co pracują, cieszą się, że mają możliwość zmiany pracy. Dziś bezrobotny nie boi się utraty pracy, bo ma możliwość podjęcia jej gdzie indziej, często za lepsze wynagrodzenie. Jeszcze kilka lat do tyłu bezrobotni bali się rezygnacji z pracy, ryzyka. Dziś tego ryzyka nie ma, bo osoba, która ma predyspozycje, wykształcenie i doświadczenie, na rynku pracy się odnajdzie.
Największą grupę wśród bezrobotnych stanowili młodzi ludzie, w przedziale 25 – 34 lata, zagrożeni bezrobociem ze względu na brak doświadczenia zawodowego. 
W 2016 r. Urząd pozyskał 2.359 ofert pracy, z czego 1.159 to oferty subsydiowane (finansowane przy pomocy środków publicznych). Zauważalny jest spadek stażów i bardzo duży wzrost ofert pracy niesubsydiowanej - z 708 w 2015 r. do 1200 w 2016 r. 
W ub. roku PUP zorganizował 19 giełd pracy, uczestniczyły w nich 364 osoby, z których 27 podjęło pracę. Pracodawcy zgłosili 322 miejsca pracy, które często nie były atrakcyjne dla bezrobotnych, bo np. trzeba było podjąć własną działalność gospodarczą, praca była w ramach umów cywilno-prawnych, nieatrakcyjna finansowo, był utrudniony dojazd do pracy.
Jednym ze sposobów aktywizacji bezrobotnych są szkolenia dla osób zarejestrowanych - PUP zorganizował 29 szkoleń dla 54 osób, w tym 2 szkolenia grupowe dla 30 osób. Ich efektywność ocenił na 81%.
- Jest duże zapotrzebowanie bezrobotnych na szkolenia kierowców samochodów ciężarowych, ale jest bardzo ciężko zdać egzamin, niektórzy podchodzą do niego kilka razy – zauważyła dyrektor.
Innym działaniem Urzędu jest współpraca z pracodawcami w sprawie zatrudnienia cudzoziemców oraz ze Strażą Graniczną. W 2016 r. zanotowano 1.193 oświadczenia o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi – to wzrost o 887 w stosunku do roku poprzedniego. Przez pierwsze 3 miesiące tego roku jest już prawie 700 oświadczeń. 
Temat zatrudniania cudzoziemców szczególnie zainteresował Marka Głowackiego i Waldemara Sobczaka. Dyrektor Polak wyjaśniła, że znaczący wzrost zatrudnienia cudzoziemców jest widoczny nie tylko u nas, ale i w całym kraju. Na podstawie oświadczenia pracodawca może zatrudnić do 6 miesięcy. Jeśli zamierza zatrudnić na dłużej, musi wystąpić o zgodę do wojewody (tych danych PUP nie posiada). Zatrudnieniem cudzoziemców zainteresowane są szczególnie firmy transportowe i budowlane. 70% cudzoziemców stanowią Ukraińcy, 29% - Białorusini, 1% - Rosjanie i Mołdawianie.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 2 maja.
 
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Sztuka Noszenia Płaszczy Damskich: Od Klasycznych do Nowoczesnych Fasonów

Wybór odpowiedniego płaszcza damskiego to decyzja, która może całkowicie odmienić wygląd i poczucie stylu każdej kobiety. Ten niezbędny element garderoby nie tylko zapewnia ochronę przed chłodem, ale też stanowi kluczowy akcent w kreowaniu osobistych stylizacji. W poniższym artykule przedstawiamy przewodnik po najpopularniejszych fasonach, podpowiadając, jak wybrać model idealny dla siebie.
zobacz więcej
Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe

Patenty i znaki towarowe to jedne z wielu zagadnień, którymi zajmują się rzecznicy patentowi z profesjonalnej kancelarii. Coraz większe grono klientów korzysta z usług dotyczących wyceny lub rejestru znaku towarowego, czy też zgłoszenia patentowego. Czego dotyczą te pojęcia? Czym jest patent i jakie daje możliwości? Co trzeba wiedzieć o znakach towarowych?
zobacz więcej
Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

18-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do kolizji. Okazało się, że prowadził volkswagena nie mając do tego wymaganych uprawnień. Miał dokument przypominający prawo jazdy, które… kupił za 650 euro za wschodnią granicą.
zobacz więcej
Adidasy i trampki za kostkę - Jak je stylizować, by wyglądać modnie?

Adidasy i trampki za kostkę - Jak je stylizować, by wyglądać modnie?

Buty sportowe są cenione przez miliony użytkowników na całym świecie za swój uniwersalny krój i komfort noszenia. Szczególną popularnością cieszy się typ obuwia z wysoką cholewką, jednak panuje przekonanie o trudności w zestawianiu butów za kostkę z różnymi rodzajami outfitów. W jaki sposób je stylizować, aby zachować świeży wygląd? Oto najlepsze zestawienia, które można wykorzystać do tego celu!
zobacz więcej