Dzień Konia w Gulczewie odbył się już po raz osiemnasty (FOTO)

Wydarzenia

Dzień Konia w Gulczewie odbył się już po raz osiemnasty (FOTO)

27.05.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Święto miłośników koni i jeździectwa – Dzień Konia w Gulczewie – odbyło się już po raz osiemnasty. Sobotnia (27 maja) impreza cieszyła się piękną pogodą i sporą frekwencją.
 
Tradycję organizowania tego święta rozpoczął prof. Ludwik Maciąg. - Już po raz osiemnasty zbieramy się w Gulczewie, aby kontynuować jego myśl pielęgnowania polskich tradycji jeździeckich – zauważyła naczelnik miejskiego wydziału promocji Edyta Wittich. - Nasz honorowy obywatel, prof. Ludwig Maciąg był jednym z najdoskonalszych współczesnych malarzy polskich, miłośnikiem i znawcą koni, żołnierzem kawalerii walczącym o niepodległość ojczyzny, wieloletnim wykładowcą i dziekanem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. 
- Dzień Konia w Gulczewie nie jest już imprezą organizowaną przez lokalnych aktywistów i gminę Wyszków. To już prawdziwa instytucja – chwalił burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Od 18 lat niezmiennie cieszy się ogromnym powodzeniem wśród miłośników koni, promuje piękne tradycje polskiej jazdy, ale promuje też przepiękny klimat i widoki nadbużańskich ziem. Impreza jest już pełnoletnia, ma 18 lat. Wierzę, że szeroko wkroczy w dorosłość i dalej tak dynamicznie będzie się rozwijała.
Sołtys Gulczewa Sławomir Wróbel powitał jeźdźców: 201 Ochotniczy Pułk Szwoleżerów, 108 Pułk Ułanów, 5 Pułk Ułanów Zasławskich, 1 Pułk Ułanów Krechowieckich, wyszkowskie koło Związku Piułsudczyków, jeźdźców z Ostrołęki, Niegowa, Radzymina, Kobyłki, Słupna, Tumanka, Brzuzy, Kicin, Dąbrówki, Podstolisk, Obrębu, Świniotopu, Adelina, Deskurowa, Wiktorowa, Drogoszewa, Somianki, Barcic, Kozłowa, Krąg, Olszanki, Rybna i, oczywiście, Gulczewa.
Zgodnie z tradycją, tuż przed paradą ulicami Gulczewa, ks. Albert Lubak z parafii św. Wojciecha poświęcił konie i jeźdźców. Widzowie, którzy, wykorzystując piękną pogodę, przybyli na teren przy dawnej szkole w Gulczewie, mogli obejrzeć pokaz musztry kawaleryjskiej i zawody kawaleryjskie o puchar burmistrza Wyszkowa.
Na dzień Konia zaprosili gmina Wyszków, sołtys Gulczewa i tamtejsza Ochotnicza Straż Pożarna.
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość