Due Diligence – na czym polega dogłębna analiza przedsiębiorstwa?

Wydarzenia

Due Diligence – na czym polega dogłębna analiza przedsiębiorstwa?

13.02.2025
autor: Artykuł sponsorowany
Zewnętrzna weryfikacja kondycji spółki stanowi jeden z kluczowych elementów procesu inwestycyjnego dla wielu przedsiębiorców. Due Diligence, bo o nim mowa, stanowi kompleksową ocenę danego przedsiębiorstwa, dokonywaną najczęściej na okoliczność inwestycji kapitałowych. Podczas takiej analizy, potencjalny nabywca może upewnić się co do tego, czy stan faktyczny przedsiębiorstwa odpowiada deklaracjom sprzedającego bądź spółki uzyskującej finansowanie. Jedną z podstawowych cech analizy jest bezstronna, a przy tym także ekspercka ocena faktycznego stanu przedmiotu danej inwestycji, w kluczowych aspektach formalno-prawnych i biznesowych. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie nierównowagi informacyjnej pomiędzy obecnymi właścicielami a nowym inwestorem, a także bieżąca ocena spółki oraz ryzyka, jakie może wynikać z konkretnej inwestycji. Sam proces jest ściśle dopasowany pod oczekiwania potencjalnego inwestora; badana spółka zyskuje natomiast weryfikację zgodności z zakładanym przezeń standardem rynkowym, jak i wsparcie w rozwiązywaniu zaległości bądź niedociągnięć procesowych w ramach wciąż prowadzonej działalności. Już dziś dowiedz się więcej na temat badania Due Diligence, wykonywanego przez profesjonalne firmy i przekonaj się, w jakich okolicznościach może okazać się ono naprawdę pomocne.

Jesteś inwestorem? Analiza Due Diligence może Cię naprawdę zainteresować

Priorytetem każdego badania Due Diligence jest zminimalizowanie ryzyka oraz ujawnienie najważniejszych informacji o danej spółce, przed podjęciem decyzji o jej zakupie przez inwestora. Proces ten może (ale nie musi, ze względu na indywidualne dopasowanie) obejmować aspekty takie jak analiza finansowa, prawna, techniczna, jak i strategiczna. To właśnie wyniki tego rodzaju analizy mają często olbrzymi wpływ na ostateczną decyzję dotyczącą inwestycji czy zawarcia umowy z daną firmą. Due Diligence za każdym razem powinno być przeprowadzane przez specjalistów; taką usługę oferuje między innymi firma KR Group, na co dzień związana z branżą księgowo-podatkową. Interdyscyplinarna wiedza pozwala na przeprowadzenie dogłębnej analizy, oceny i zaraportowanie wyników zamawiającym usługę. Komu poleca się skorzystać z badania Due Diligence? W przeważającej liczbie przypadków osobami zlecającymi badanie są między innymi inwestorzy oraz kupujący, jednak nierzadko także sprzedający decydują się na przeprowadzenie Due Diligence w celu przygotowania się do sprzedaży, a przy tym także uniknięcia nieoczekiwanych problemów oraz opóźnień. Warto mieć świadomość, że sama usługa ma niestandardową charakterystykę, dlatego zlecającym badanie może być inwestor, zaś koszty mogą być dzielone pomiędzy niego a spółkę – zazwyczaj dzieje się tak w momencie, gdy inwestycja dojdzie do skutku. Jeżeli jednak poniesie ona porażkę, zapłata za Due Diligence najczęściej leży po stronie inwestora. Powoływani specjaliści zawsze działają w najlepszym interesie klienta, jednocześnie są zobowiązani zachować bezstronność oceny. Głównym celem jest przede wszystkim należyta staranność. Jak to wszystko zagwarantować? Kluczem do powiedzenia się całego badania Due Diligence jest przede wszystkim profesjonalizm firmy wykonującej analizę. Bez tego ani rusz.

Działanie w najlepszym interesie klienta a konieczność zachowania bezstronności. Po czym poznać dobrze wykonane badanie Due Diligence?

Inwestorzy nierzadko podchodzą do kompleksowej analizy spółki w sposób partnerski, skupiając się na wspólnym rozwiązywaniu kluczowych obszarów ryzyka – taka współpraca pomiędzy inwestującym a sprzedawcą ma na celu przyspieszenie oraz znaczne uproszczenie całego procesu inwestycyjnego. Raport z badania Due Diligence powinien więc zaspokajać potrzeby dwóch grup odbiorców: odpowiedzialnych za finansowanie inwestycji, jak i analityków finansowych lub inwestycyjnych. Dobrze wykonana analiza Due Diligence powinna być syntetyczna, a także pozwalać na szybką ocenę sytuacji w spółce; jednocześnie musi ona zawierać istotne informacje analityczne, będące późniejszą podstawą dla wyciąganych wniosków. W tym wszystkim nie może zabraknąć wspominanej bezstronności; badający powinni zbierać jak najszersze informacje na temat danej firmy oraz jej działalności, a przy tym analizować je w sposób możliwie najrzetelniejszy, a przy tym także niezależny. Nieprawidłowości powinny być na bieżąco konfrontowane ze spółką, dążąc do wyeliminowania wszelkiego rodzaju potencjalnych źródeł konfliktów interesów – mowa tu między innymi o powiązaniach z innymi firmami czy udziałach w konkurencyjnych inwestycjach. To właśnie dzięki bezstronności możliwe jest wysnucie konkretnych wniosków oraz dokonanie dokładnej oceny ryzyka związanej z inwestycją, przy jednoczesnym zmniejszeniu szans na wystąpienie nieprawidłowości czy problemów w trakcie realizacji projektu.
Kurs komputerowy dla seniorów
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Piotr Rogucki gwiazdą wieczoru podczas Bug Nature Festival

Piotr Rogucki gwiazdą wieczoru podczas Bug Nature Festival

Piotr Rogucki - legenda polskiego rocka powraca na scenę! Artysta, wokalista, kompozytor, aktor i współzałożyciel duetu KARAŚ/ROGUCKI rozgrzeje swoim charyzmatycznym wokalem scenę Bug Nature Festival już 26 lipca.
zobacz więcej
Będą zmiany w radach nadzorczych miejskich spółek

Będą zmiany w radach nadzorczych miejskich spółek

Rozpoczął się nabór kandydatów na członków rad nadzorczych w miejskich spółkach: Przedsiębiorstwie Wodociągów i Kanalizacji, Wyszkowskim Towarzystwie Budownictwa Społecznego oraz Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.
zobacz więcej
Nowoczesne trendy w projektowaniu wnętrz: Jak połączyć estetykę z funkcjonalnością

Nowoczesne trendy w projektowaniu wnętrz: Jak połączyć estetykę z funkcjonalnością

W dzisiejszych czasach projektowanie wnętrz to nie tylko kwestia estetyki, ale również funkcjonalności i komfortu życia. Nowoczesne trendy w aranżacji przestrzeni mieszkalnych odzwierciedlają zmiany w naszym stylu życia i potrzebach. Coraz większą wagę przykładamy do zrównoważonego rozwoju, ekologicznych materiałów oraz inteligentnych rozwiązań, które ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Prześledźmy, jak połączyć te aspekty, tworząc wnętrza zarówno piękne, jak i praktyczne.
zobacz więcej
Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Panele fotowoltaiczne – jakie wybrać?

Fotowoltaika to jedno z najpopularniejszych rozwiązań w dziedzinie energii odnawialnej. Dzięki niej można wytwarzać energię elektryczną ze słońca, obniżając rachunki za prąd i przyczyniając się do ochrony środowiska. Jednak przed podjęciem decyzji o inwestycji w panele fotowoltaiczne warto dokładnie przeanalizować, jakie panele wybrać, aby były najlepiej spełniały zakładane oczekiwania. Dowiedz się, jakie są rodzaje paneli fotowoltaicznych i poznaj ich specyfikę.
zobacz więcej