Dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu

Wydarzenia

Dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu

12.01.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Zakaz zbliżania się do rodziny ma 56-letni mieszkaniec gminy Rząśnik, który od dłuższego czasu znęcał się nad najbliższymi. Awantury, wyzwiska i przemoc zdarzały się w domu, gdy tylko mężczyzna spożywał alkohol.
 
Wezwanie do awantury domowej na terenie gminy Rząśnik policjanci z posterunku w Długosiodle otrzymali 10 stycznia. Wywołał ją nietrzeźwy 56-latek. Jak ustalili mundurowi, dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu. Awantury, wyzwiska i przemoc zdarzały się, gdy tylko mężczyzna spożywał alkohol.
- Zebrany materiał dowodowy dał funkcjonariuszom bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 56-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa. Zatrzymany odpowie za psychiczne znęcanie się m.in. nad swoją matką - informuje rzecznik KPP w Wyszkowie kom. Damian Wroczyński.
Prokurator zastosował wobec 56-latka dozór policyjny. Mężczyzna otrzymał również nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania, a także zakaz zbliżania się do rodziny. Wkrótce stanie przed sądem. Za znęcanie się nad rodziną kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
Przypomnijmy, że 30 listopada 2020 r. weszły w życie przepisy dające policjantom możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie „nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia”. Policjant ma do tego prawo:
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą, kuratora sądowego, pracownika socjalnego)
Osobie, wobec której wydany jest nakaz lub zakaz przysługuje prawo:
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych
jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą
złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
- Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo - dodaje Damian Wroczyński. - Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda, powinien stanowczo reagować.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Po pijanemu wjechał w ogrodzenie

Po pijanemu wjechał w ogrodzenie

Ponad 2,5 promila alkoholu w organizmie miał kierowca golfa, który podróż zakończył na ogrodzeniu. Policjanci przypominają, że za jazdę w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2.
zobacz więcej
Kochamy Polskę z całych sił (foto)

Kochamy Polskę z całych sił (foto)

Choć mają niewiele lat, doskonale znają słowo ojczyzna. Narodowe barwy, piosenki i wierszyki o ojczyźnie są jedynymi z pierwszych, jakie poznają. Nic więc dziwnego, że również przedszkolaki w szczególny sposób pragną uczcić zbliżającą się setną rocznicę odzyskania niepodległości. Uroczysta akademia w Przedszkolu nr 1 odbyła się w czwartek 8 października.
zobacz więcej
Pijany kierowca zatrzymany dzięki anonimowemu zgłoszeniu

Pijany kierowca zatrzymany dzięki anonimowemu zgłoszeniu

Ponad 2 promile alkoholu miał w organizmie 26-latek, którego policja zatrzymała dzięki anonimowemu zgłoszeniu świadka.
zobacz więcej
Kolejne wsparcie Samorządu Województwa dla przedsiębiorców

Kolejne wsparcie Samorządu Województwa dla przedsiębiorców

Pandemia koronawirusa odcisnęła piętno na wszystkich dziedzinach życia. Szczególnie mocno odczuli ją przedsiębiorcy. Samorząd województwa uruchomił więc dotacje płynnościowe dla mikro i małych firm. Aż 1276 przedsiębiorców z Mazowsza otrzymało już pomoc, a 14 października wystartował kolejny nabór wniosków. Tym razem o wsparcie mogą ubiegać się przedstawiciele branż: transportowej, gastronomicznej, reklamowej, fotograficznej, artystycznej, sportowej, rozrywkowej, a także drukarskiej. Pula dostępnych środków wynosi 44,7 mln zł z RPO WM 2014-2020. Nabór trwa do 21 października br.
zobacz więcej