Dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu

Wydarzenia

Dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu

12.01.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Zakaz zbliżania się do rodziny ma 56-letni mieszkaniec gminy Rząśnik, który od dłuższego czasu znęcał się nad najbliższymi. Awantury, wyzwiska i przemoc zdarzały się w domu, gdy tylko mężczyzna spożywał alkohol.
 
Wezwanie do awantury domowej na terenie gminy Rząśnik policjanci z posterunku w Długosiodle otrzymali 10 stycznia. Wywołał ją nietrzeźwy 56-latek. Jak ustalili mundurowi, dramat w rodzinie trwał od dłuższego czasu. Awantury, wyzwiska i przemoc zdarzały się, gdy tylko mężczyzna spożywał alkohol.
- Zebrany materiał dowodowy dał funkcjonariuszom bezsprzeczne podstawy, żeby przedstawić 56-latkowi zarzut popełnienia przestępstwa. Zatrzymany odpowie za psychiczne znęcanie się m.in. nad swoją matką - informuje rzecznik KPP w Wyszkowie kom. Damian Wroczyński.
Prokurator zastosował wobec 56-latka dozór policyjny. Mężczyzna otrzymał również nakaz natychmiastowego opuszczenia miejsca zamieszkania, a także zakaz zbliżania się do rodziny. Wkrótce stanie przed sądem. Za znęcanie się nad rodziną kodeks karny przewiduje do 5 lat pozbawienia wolności.
Przypomnijmy, że 30 listopada 2020 r. weszły w życie przepisy dające policjantom możliwość wydania wobec osoby stosującej przemoc w rodzinie „nakazu natychmiastowego opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia lub zakazu zbliżania się do mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia”. Policjant ma do tego prawo:
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub jego bezpośrednim otoczeniu
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą, kuratora sądowego, pracownika socjalnego)
Osobie, wobec której wydany jest nakaz lub zakaz przysługuje prawo:
zabrania ze sobą jedynie przedmiotów osobistego użytku i służących do świadczenia pracy oraz będących jej własnością zwierząt domowych
jednorazowa możliwość zabrania z mieszkania w późniejszym terminie mienia stanowiącego jej własność, w obecności policjanta i po uzgodnieniu terminu z osobą dotkniętą przemocą
złożenia zażalenia do sądu rejonowego właściwego ze względu na miejsce położenia wspólnie zajmowanego mieszkania w związku z wydaniem nakazu lub zakazu.
- Przemoc w rodzinie nie jest sprawą prywatną, jest przestępstwem ściganym przez prawo - dodaje Damian Wroczyński. - Każdy, kto wie, że osobie z jej otoczenia dzieje się krzywda, powinien stanowczo reagować.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość