Dożynki Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Długosiodło i Diecezji Łomżyńskiej (FOTO)

Wydarzenia

Dożynki Powiatu Wyszkowskiego, Gminy Długosiodło i Diecezji Łomżyńskiej (FOTO)

11.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Wyjątkowy charakter miały tegoroczne dożynki w Długosiodle. Gmina w sercu Puszczy Białej była gospodarzem dożynek Powiatu Wyszkowskiego i Diecezji Łomżyńskiej. Tłumy były więc zarówno podczas części oficjalnej, jak i artystycznej, podczas której wystąpiły zespoły kultywujące muzyczne tradycje naszego regionu, zespoły bliskie fanom disco, ale też muzycy, w których żyłach płynie góralska krew.
 
Mszy św. w kościele parafii św. Rocha w Długosiodle przewodniczył biskup Tadeusz Bronakowski. Aż 96 wieńców niosły delegacje dożynkowe przybyłe z terenu całej diecezji, a ten imponujący i długi korowód dożynkowy na plac targowy poprowadził zespół „Puszcza Biała” w składzie: Ryszard Długołęcki, Stanisław Mierzejewski, Andrzej Gałązka i Krystyna Krawczyk.
Wśród delegacji wieńcowych liczne były te z powiatu wyszkowskiego. Gminę Rząśnik reprezentowało Grodziczno, gminę Brańszczyk - Białebłoto, gminę Zabrodzie - KGW Zabrodzie, gminę Długosiodło - Zalas, gminę Wyszków - Leszczydół-Nowiny, gminę Somianka - Wola Mystkowska.
Z gminy Długosiodło wieńce dożynkowe przygotowały również sołectwa Znamiączki i Nowa Pecyna, grupy SuperMama i „Nasza Struga” oraz kluby seniora Bosewskie Starszaki, Zosieńka i Strażnicy Tradycji.
Dożynkowe bochny chleba nieśli starostowie dożynek, mieszkańcy gminy Długosiodło: Ewa i Andrzej Paziowie, właściciele gospodarstwa specjalizującego się w hodowli bydła mlecznego oraz Anna i Rafał Zdunkowie, którzy prowadzą gospodarstwo ukierunkowane na produkcję bydła mięsnego i hodowlę koni. Starościną bartną dożynek była Ewa Zdunek - właścicielka pasieki w Wyszkowie.
 
Czujcie się u nas, jak u siebie
- Jestem dumny, że w pięknym Długosiodle możemy gościć tak wielkie zgromadzenie ludzi różnej profesji. Szczególnie nisko kłaniam się delegacjom wieńcowym z całej diecezji łomżyńskiej. Czujcie się u nas, jak u siebie - witał wójt Stanisław Jastrzębski. - Najpiękniejsze słowa uznania kieruję do wszystkich ludzi związanych z rolnictwem. Nasi przodkowie, ale i współcześni nasi rodacy wiedzą, że nigdzie na świecie chleb nie smakuje tak, jak we własnej ojczyźnie. Chylę czoła przed ludźmi ciężkiej pracy, składam hołd wszystkim, którzy pracują na rzecz rolnictwa. Ten bochen chleba jest najlepszym symbolem sensu naszej pracy.
Gości witał również współgospodarz uroczystości starosta Wojciech Kozon: - Radosne święto dożynkowe, podczas którego dziękujemy za tegoroczne plony, jest wspaniałą okazją do tego, by podziękować za całoroczny trud pracy rolników, hodowców, ogrodników, sadowników, pszczelarzy. Wiem, jak odpowiedzialna i ważna jest praca w rolnictwie, czy to w rodzinnym gospodarstwie, czy to w sadach, na polach, często też i w usługach. Wiem, jak wiele wyrzeczeń, poświęcenia wkładacie w każdy dzień swojej pracy. Jak wiele wysiłku i trudu musicie ponieść, by w domach każdego z nas codziennie na stole znalazł się chleb. Wśród najpiękniejszych zwyczajów dożynkowych jest dla mnie tradycja, która nakazuje łamać się chlebem. Dziś dzieliliśmy się z państwem chlebem, jak z rodziną.
Z mieszkańcami dożynkowym chlebem podzielili się starosta i wójt gminy Długosiodło oraz włodarze pozostałych gmin powiatu wyszkowskiego: Brańszczyk - Wiesław Przybylski, Rząśnik - Paweł Kołodziejski, Somianka - Andrzej Żołyński, Wyszków - Grzegorz Nowosielski, Zabrodzie - Krzysztof Jezierski.
Spośród licznie zgromadzonych gości, podziękowania rolnikom ze sceny złożyli: minister Henryk Kowalczyk, posłowie Marek Sawicki i Kamila Gasiuk-Pihowicz, senator Maria Koc i radna sejmiku Joanna Bala. 
Dożynki to dobry moment na wyróżnienie rolników. Starosta, na wniosek władz wszystkich gmin powiatu, wystąpił do ministra rolnictwa o nadanie odznak honorowych „Zasłużony dla Rolnictwa”: Jackowi Grzywaczowi z gminy Brańszczyk, Ewie i Andrzejowi Paziom oraz Tomaszowi Turowskiemu z gminy Długosiodło, Romanowi Stopce z gminy Rząśnik, Jackowi Wiśniewskiemu z gminy Wyszków, Wiesławowi Bajorkowi z gminy Somianka, Janowi Ślendakowi z gminy Zabrodzie oraz Janowi Niedźwiedziowi, prezesowi Powiatowego Koła Pszczelarzy w Wyszkowie. 
 
Po naszemu i po góralsku
Blok artystyczny rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Oberek”, działający przy Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Zaprezentował, oczywiście, tradycyjne tańce i stroje z regionu Puszczy Zielonej i Białej, gościnnie wraz z naszym zespołem wystąpił kurpiowski gawędziarz Witold Kuczyński z zespołu „Carniacy”.
Dalszą część koncertową zdominowała muzyka rozrywkowa. Jako pierwszy wystąpił Bedi, czyli pochodzący z Długosiodła Dawid Bedecki. „Wypłynął” w 2019 r. z utworem „To co chciałbym ci dać”. Oczywiście można go było usłyszeć na koncercie w Długosiodle. W repertuarze znalazł się też najnowszy singiel „Twoje czarne oczy”.
Szerokie grono najmłodszych fanów zgromadziło się przed sceną podczas koncertu zespołu Discoboys, który zasłynął utworami „Wakacje”, „Zarąbista blondi”, czy „Brunetki”. Mogli czuć się usatysfakcjonowani dzięki otwartości lidera zespołu Kamila Kossakowskiego, który nawiązał z publicznością fantastyczną relację.
Gwiazdami wieczoru byli górale z Małopolski, a dokładnie z Łącka, krainy słynącej ze śliwowicy. Jednak czysty folklor nie jest bajką zespołu Pogwizdani, który łączy różne gatunki muzyczne, dzięki czemu udało im się trafić w gusta wielu osób. Ogromną popularność zdobyli dzięki zamieszczanym w Internecie amatorskim filmikom. Na dożynkach w Długosiodle można było usłyszeć zarówno góralski przebój „Takiego Janicka”, „Bo jo cie kochom”, ale też „Najpiękniejsza dziewczyno” zespołu Boys, czy „Małą Filglarkę” zespołu Akcent - oczywiście w aranżacji Pogwizdanych. Panowie wykonali też swój pierwszy autorski utwór „Słońce, gwiazdy”. Słychać, że płynie w nich góralska krew, mają talent, poczucie humoru i spory dystans. W Długosiodle pokazali, że nie przeszkadza im nawet brak prądu… na szczęście chwilowy ;-) 
Na dożynkach nie mogło zabraknąć festynowych atrakcji, rękodzieła, ale też tradycyjnych potraw, które można było znaleźć na stoiskach sołectw: Ostrykół Włościański, Łączka, Ostrykół Dworski, kół gospodyń wiejskich Stare Suski i Sieczychy, grup „Nasza Struga” i „Supermama”.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
TOP 9 pomysłów na strój karnawałowy dla dziewczynki

TOP 9 pomysłów na strój karnawałowy dla dziewczynki

Karnawał to czas, kiedy dzieci mogą wcielić się w swoje ulubione postacie i bawić się do woli. Wybór odpowiedniego stroju dla dziewczynki może być jednak wyzwaniem, zwłaszcza przy tak bogatej ofercie dostępnych przebrań. Oto kilka propozycji na strój karnawałowy dla dziewczynki, które z pewnością przypadną do gustu każdej małej damie, sprawiając, że ten karnawał będzie niezapomniany.
zobacz więcej
Służby zidentyfikowały zabójcę Mateusza Sitka

Służby zidentyfikowały zabójcę Mateusza Sitka

Jak podaje RMF FM, polskie służby zidentyfikowały i namierzają człowieka, który zabił strzegącego granicy z Białorusią 21-letniego polskiego żołnierza, Mateusza Sitka z gminy Rząśnik.
zobacz więcej
Najdroższe sporty świata, dowiedz się, na co decydują się bogacze!

Najdroższe sporty świata, dowiedz się, na co decydują się bogacze!

Świat sportu oferuje nieskończone możliwości rywalizacji, pasji i adrenaliny. Jednak nie wszystkie dyscypliny sportowe są dostępne dla każdego. Niektóre z nich wymagają nie tylko talentu i zaangażowania, ale również sporych nakładów finansowych. W tym artykule przyjrzymy się najdroższym sportom świata, które przyciągają najbogatszych ludzi, gotowych inwestować fortuny w swoją pasję.
zobacz więcej
Młoda para okradziona ze wszystkich prezentów!

Młoda para okradziona ze wszystkich prezentów!

Wyjątkowo przykro dla młodej pary zakończyło się wesele odbywające się w Szuminie (powiat węgrowski). Ukradziono im wszystkie koperty z pieniędzmi! „Liczymy się z tym, że pieniędzy możemy nie odzyskać, ale chcielibyśmy chociaż odzyskać kartki, które stanowią pamiątkę. Oraz ustalić, kto to mógł zrobić. Może ktokolwiek widział coś podejrzanego czy znalazł gdzieś wspomniane koperty” - pisze do nas pani Joanna.
zobacz więcej