Czym są alimenty?
Projekt reformy prawa rodzinnego opracowany został przez Ministerstwo Sprawiedliwości w 2021 roku. Wprowadził szereg korzystnych zmian, między innymi związanych z kwestiami tj.: ochrona najmłodszych przed przemocą, rodzinne postępowanie alimentacyjne czy natychmiastowe alimenty na dziecko. Do kiedy przyznawane jest świadczenie? Co to są alimenty? Zgodnie z art. 128 Kodeksu Rodzinnego i Opiekuńczego stanowi określenie obowiązku dostarczania środków utrzymania oraz wychowania. Po reformie ww. prawa alimenty mają być przyznawane na rzecz dziecka w ciągu kilkunastu dni w ramach nakazowego postępowania alimentacyjnego.
Obowiązek alimentacyjny spoczywa na krewnych w linii prostej oraz rodzeństwie. Dziecko nie ma możliwości samodzielnego utrzymania się, ale posiada prawo do zbliżonego standardu życia, co rodzice. Nawet po osiągnięciu pełnoletności może otrzymywać alimenty. Do którego roku życia przysługuje świadczenie? Według resortu sprawiedliwości, prawo do alimentów wygasa najczęściej wraz z ukończeniem 25 lat. Nie dotyczy to dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Obowiązywanie świadczenia alimentacyjnego może przedłużyć sąd ze względu na wyjątkowe okoliczności.
Alimenty na dorosłe dziecko
Wypełnianie obowiązku alimentacyjnego sprowadza się głównie do zapewnienia potomkowi środków niezbędnych do utrzymania czy wychowania. Kluczowe znaczenie mają starania o rozwój fizyczny i umysłowy uprawnionego oraz zaspokajanie jego bieżących potrzeb. Świadczenie alimentacyjne pozwala nie tylko na pokrycie kosztów związanych z wyżywieniem, ubraniem czy zakupem przedmiotów codziennego użytku, ale też służy zdobyciu odpowiedniego wykształcenia.
Za usprawiedliwione potrzeby można uznać chęć kontynuowania nauki oraz podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Alimenty na dorosłe dziecko studiujące dziennie obowiązują ze względu na brak możliwości podjęcia pracy w pełnym wymiarze godzin. Obowiązek alimentacyjny nie wygasa również w przypadku kontynuowania nauki w systemie niestacjonarnym. Co do zasady, przysługują także alimenty na pełnoletnie dziecko uczące się w trybie zaocznym i pracujące, ale nie będące w stanie utrzymać się samodzielnie. Uprawnionym do świadczenia jest również dorosła osoba, która wstąpiła w związek małżeński i pragnie jak najszybciej się usamodzielnić.
Kiedy można przestać płacić alimenty?
Obowiązek alimentacyjny spoczywa na rodzicach pełnoletnich dzieci, których wynagrodzenie czy stypendium nie pokrywa kosztów niezbędnych do samodzielnego utrzymania się. Nie zależy od stopnia wykształcenia. Kontynuacja nauki i wykazywanie pozytywnych wyników nakłada wspomniany obowiązek alimentacyjny. Do jakiego wieku? Tak naprawdę trudno mówić o określonej granicy wiekowej, po przekroczeniu której ustaje zobowiązanie do świadczeń alimentacyjnych.
Rodzic może wnioskować o uchylenie alimentów w momencie, gdy udowodni, że:
- pełnoletnie dziecko nie przykłada się do dalszej nauki;
- nie dokłada starań, by się usamodzielnić;
- pomoc finansowa powoduje dla niego nadmierny uszczerbek finansowy.
Podsumowanie
W razie jakichkolwiek wątpliwości, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy prawnej. Niejednokrotnie okazuje się, że możliwe jest całkowite uchylenie alimentów na drodze postępowania sądowego. Wieloletnie doświadczenie w prowadzeniu spraw alimentacyjnych posiadają np. adwokaci ze znanej kancelarii Łukasz Domański https://www.lpdlegal.pl/sprawy-rozwodowe.html. Pamiętajmy, że nawet rodzice o bardzo niskich dochodach nie są zwolnieni automatycznie z obowiązku płacenia alimentów. Jeśli powodują one nadmierny uszczerbek finansowy, mają szansę na uchylenie się od wypłacania świadczeń dopiero po orzeczeniu sądu.