Nie wszyscy wiedzą, że pierwszy model prądnicy został opracowany już w roku 1831 jako alternatywa dla drogich maszyn elektrostatycznych i chemicznych ogniw. Warto dowiedzieć się nieco więcej na temat zasad działania prądnicy, a także – poznać jej główne rodzaje.
Krótka historia prądnicy
Jak już wspomniano wyżej, przed wynalezieniem prądnicy prąd elektryczny uzyskiwany był przy pomocy ogniw chemicznych bądź też maszyn elektrostatycznych. Niestety, energia produkowana w ten sposób była bardzo droga. Skonstruowanie pierwszej prądnicy w 1831 roku śmiało można określić więc jako naprawdę przełomowe odkrycie.
Pierwsze tego typu urządzenie wytwarzało prąd na skutek obrotu miedzianego dysku w polu magnetycznym magnesów trwałych. W efekcie prądnica produkowała prąd stały charakteryzujący się dużym natężeniem, ale stosunkowo niewielkim napięciem.
Prądnica i jej budowa
Pomimo tego że budowa poszczególnych rodzajów prądnic może nieco się różnić, to jednak ogólna konstrukcja pozostaje taka sama. W skład prądnicy wchodzą:
- stojan – nieruchomy element, który połączony jest z obudową,
- wirnik – inaczej rotor – jest to wirująca część umieszczona wewnątrz stojana. Nawinięte na nią są zwoje przewodnika, który przecinają pole magnetyczne,
- komutator – element zainstalowany na wirniku – odpowiedzialny jest za prostowanie przebiegu wzbudzanego prądu,
- magnez – odpowiada za wytwarzanie zwoju przewodnika i indukcję zmiennej siły elektromotorycznej.
Jakie rodzaje prądnic dostępne są na rynku?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że obecnie wyróżnić można wiele rodzajów generatorów i prądnic. Można podzielić je, w zależności od rodzaju wytwarzanego napięcia, na:
- prądnice prądu przemiennego – tak zwane alternatory,
- prądnice prądu stałego – tak zwane dyski Faradaya.
Biorąc pod uwagę budowę i sposób działania prądnicy, urządzenia można podzielić na:
prądnice synchroniczne – to wielofazowe prądnice prądu zmiennego, w których zmienne napięcie elektryczne indukowane jest przez pole magnetyczne w uzwojeniu stojana. W prądnicach synchronicznych Meec Alte nie ma problemu ze zjawiskiem poślizgu, co eliminuje konieczność blachowania wirnika. W czasie normalnej pracy urządzenia nie przepływają przez nie prądy przemienne,
prądnice asynchroniczne – są to urządzenia, które tak samo jak prądnice synchroniczne, składają się ze stojana i wirnika. Siła elektromotoryczna pojawia się w cewkach umieszczonych na wewnętrznym obwodzie stojana. Urządzenie, w zależności od liczby uzwojeń, wytwarza prąd jedno- lub wielofazowy. Maszyny asynchroniczne stosunkowo rzadko stosuje się jako prądnice, a to ze względu na trudności z ich sterowaniem. Prądnica asynchroniczna wykazują bardzo dużą czułość na jakiekolwiek zmiany obciążenia sieci.
Na co zwrócić uwagę przy zakupie prądnicy?
Osoby, które rozważają zakup prądnicy, powinny zwrócić uwagę na to, aby wybrać produkt pochodzący od uznanego producenta.
Wybierając prądnicę warto zwrócić uwagę również na:
- wysoką sprawność urządzenia,
- niezawodność,
- optymalny stosunek jakości do ceny,
- konstrukcję prądnicy,
- jakość obsługi klienta,
- dostępność serwisu,
- dostępność części zamiennych.