Dni Rybienka Leśnego (FOTO)

Wydarzenia

Dni Rybienka Leśnego (FOTO)

11.09.2024
autor:
Nadanie galarowi imienia „Rybienko Leśne” było jednym z wydarzeń Dni Rybienka Leśnego, które odbyły się 7 i 8 września. Większość wydarzeń, m.in. zlot pojazdów zabytkowych i koncerty, zaplanowano na sobotę.
 
Przez dwa dni chętni mogli popływać galarem. - Ma długość 12 m, szerokość niemal 3,5 m, potężna wyporność, waga 3,5 tony. Całe burty i cały dół zrobione są z desek sosnowych, natomiast przybudówka jest wykonana z modrzewia. Przede wszystkim to łódź płaskodenna, także 20 cm głębokości to już jest na styk, ale jeszcze można się przemieszczać - podczas uroczystości, która odbyła się 7 września przy slipie w Rybienku Leśnym, łódź opisywał Andrzej Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
- Pomyśleliśmy, że warto taką uroczystość przeprowadzić m.in. po to, żeby spopularyzować to miejsce, czyli slip w Rybienku Leśnym - podkreślił Adam Grześkiewicz. - Galar nie jest wyłącznie naszym dziełem. Jako stowarzyszenie czujemy się jego inicjatorem, ale to jest dzieło wspólne wielu ludzi i organizacji. 
- Obiekt, któremu będziemy nadawali imię „Rybienko Leśne”, to jest statek rzeczny w typie galar. Takimi statkami przed wiekami spławiano w naszej okolicy towary. Dzisiaj ten obiekt będzie służył turystyce i rekreacji - mówił Adam Grześkiewicz. - Czym jest ten galar dla nas, Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic? To kwintesencja naszej działalności. Kiedy stowarzyszenie powstało 6 lat temu, kiedy dyskutowaliśmy, czym chcielibyśmy się zajmować, co nas porusza, jakie są nasze cele, wymyśliliśmy pięć kierunków działania, którym jesteśmy wierni do dzisiaj: rzeka, las, przestrzeń publiczna, integracja, tożsamość. Wszystkie te kierunki skupione są w tym obiekcie. 
Budowa galara zaczęła się w 2022 r., podczas pierwszej tury warsztatów szkutniczych. Adam Grześkiewicz podziękował władzom samorządowym powiatu i gminy Wyszków, Szkole Podstawowej w Rybienku Leśnym, która stała się stocznią, w której galar powstawał, harcerzom z 78 WDH Junga, firmom i osobom prywatnym, które rzeczowo i finansowo wsparły przedsięwzięcie oraz wielu wolontariuszom, którzy pracowali przy budowie łodzi. Kierownikiem projektu był Zbigniew Wyszyński. Adam Grześkiewicz podziękował też pozostałym członkom zarządu stowarzyszenia: Andrzejowi Biernackiemu, Wojciechowi Reludze i Markowi Owsiejce. Autorem projektu architektonicznego łodzi jest Wojciech Kukwa.
- To dzieło zbiorowe i niech takim pozostanie. Niech będzie miejscem, które jednoczy, niezależnie od poglądów, jakichkolwiek międzyludzkich podziałów - dodał. 
Łódź poświęcili ks. Zenobiusz Mosakowski i ks. Jarosław Balikowski. Z roli matki chrzestnej dumna jest Aneta Wyszyńska.
Przed uroczystością nadania imienia galarowi, po osiedlu Rybienko Leśne oprowadzał, jak co roku, Piotr Płochocki. W międzyczasie rozpoczął się czwarty zlot pojazdów zabytkowych, a biorące w nim udział auta budziły zainteresowanie zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczestników imprezy.
Ciekawostką były warsztaty szkutnicze, podczas których szkutnik ludowy z Kamieńczyka Dominik Wichman zaprosił do wspólnego budowania pychówki - tradycyjnej łodzi rzecznej. 
Był czas na sąsiedzkie spotkania i towarzyskie rozmowy, można było smacznie zjeść i posłuchać dobrej muzyki. Na scenie wystąpił lokalny zespół „Dazed”, a później „Droga na Ostrołękę” - kapela doskonale znana zwłaszcza miłośnikom muzyki country. 
Do późnych godzin uczestnicy imprezy bawili się z DJ Daddy.
Dni Rybienka Leśnego zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, z dofinansowaniem ze środków Gminy Wyszków oraz Powiatu Wyszkowskiego.
Boże Narodzenie - PWiK
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kompletnie pijany kierowca wiózł swoje 8-letnie dziecko

Kompletnie pijany kierowca wiózł swoje 8-letnie dziecko

Policjanci zatrzymali do kontroli kierowcę, który na ich oczach wymusił pierwszeństwo przejazdu. Za kierownicą land rovera siedział kompletnie pijany 35-latek, a na siedzeniu pasażera - jego 8-letnia córka.
zobacz więcej
Przyjrzyjcie się sylwetce wielkiego aktora, który tworzył kulturę polską

Przyjrzyjcie się sylwetce wielkiego aktora, który tworzył kulturę polską

Wybitnego polskiego aktora Wojciecha Pszoniaka uczniowie wyszkowskich szkół ponadpodstawowych mogli poznać dzięki spotkaniu z Małgorzatą Terlecką-Reksnis, autorką książki „Pszoniak. Fragmenty”, na które 13 grudnia zaprosiła Biblioteka Miejska. - Przyjrzyjcie się sylwetce tego wielkiego aktora, który tworzył kulturę polską. Doskonale rozumiem, że to nie są wasze czasy, że opowiadamy o prehistorii. Warto czerpać, inspirować się tym, co już było, tworząc coś nowego - zachęcał aktor Łukasz Borkowski.
zobacz więcej
Dlaczego stal nierdzewna nie koroduje? Rodzaje i właściwości

Dlaczego stal nierdzewna nie koroduje? Rodzaje i właściwości

Stal nierdzewna to materiał o wyjątkowych właściwościach. W artykule wyjaśniamy, dlaczego nie podlega korozji, przedstawiamy jej różnorodne gatunki oraz ich specyfikację, a także omawiamy stale żaroodporne i oznaczenia wg norm EN oraz AISI.
zobacz więcej
Ile kosztuje wizyta u radcy prawnego?

Ile kosztuje wizyta u radcy prawnego?

Zastanawiasz się, ile trzeba zapłacić za konsultację z radcą prawnym? Koszt wizyty u specjalisty może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja kancelarii, doświadczenie radcy czy złożoność sprawy. W tym artykule przedstawimy typowe stawki, jakie usługi można uzyskać podczas porady oraz na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić.
zobacz więcej