Dni Rybienka Leśnego (FOTO)

Wydarzenia

Dni Rybienka Leśnego (FOTO)

11.09.2024
autor:
Nadanie galarowi imienia „Rybienko Leśne” było jednym z wydarzeń Dni Rybienka Leśnego, które odbyły się 7 i 8 września. Większość wydarzeń, m.in. zlot pojazdów zabytkowych i koncerty, zaplanowano na sobotę.
 
Przez dwa dni chętni mogli popływać galarem. - Ma długość 12 m, szerokość niemal 3,5 m, potężna wyporność, waga 3,5 tony. Całe burty i cały dół zrobione są z desek sosnowych, natomiast przybudówka jest wykonana z modrzewia. Przede wszystkim to łódź płaskodenna, także 20 cm głębokości to już jest na styk, ale jeszcze można się przemieszczać - podczas uroczystości, która odbyła się 7 września przy slipie w Rybienku Leśnym, łódź opisywał Andrzej Biernacki ze Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
- Pomyśleliśmy, że warto taką uroczystość przeprowadzić m.in. po to, żeby spopularyzować to miejsce, czyli slip w Rybienku Leśnym - podkreślił Adam Grześkiewicz. - Galar nie jest wyłącznie naszym dziełem. Jako stowarzyszenie czujemy się jego inicjatorem, ale to jest dzieło wspólne wielu ludzi i organizacji. 
- Obiekt, któremu będziemy nadawali imię „Rybienko Leśne”, to jest statek rzeczny w typie galar. Takimi statkami przed wiekami spławiano w naszej okolicy towary. Dzisiaj ten obiekt będzie służył turystyce i rekreacji - mówił Adam Grześkiewicz. - Czym jest ten galar dla nas, Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic? To kwintesencja naszej działalności. Kiedy stowarzyszenie powstało 6 lat temu, kiedy dyskutowaliśmy, czym chcielibyśmy się zajmować, co nas porusza, jakie są nasze cele, wymyśliliśmy pięć kierunków działania, którym jesteśmy wierni do dzisiaj: rzeka, las, przestrzeń publiczna, integracja, tożsamość. Wszystkie te kierunki skupione są w tym obiekcie. 
Budowa galara zaczęła się w 2022 r., podczas pierwszej tury warsztatów szkutniczych. Adam Grześkiewicz podziękował władzom samorządowym powiatu i gminy Wyszków, Szkole Podstawowej w Rybienku Leśnym, która stała się stocznią, w której galar powstawał, harcerzom z 78 WDH Junga, firmom i osobom prywatnym, które rzeczowo i finansowo wsparły przedsięwzięcie oraz wielu wolontariuszom, którzy pracowali przy budowie łodzi. Kierownikiem projektu był Zbigniew Wyszyński. Adam Grześkiewicz podziękował też pozostałym członkom zarządu stowarzyszenia: Andrzejowi Biernackiemu, Wojciechowi Reludze i Markowi Owsiejce. Autorem projektu architektonicznego łodzi jest Wojciech Kukwa.
- To dzieło zbiorowe i niech takim pozostanie. Niech będzie miejscem, które jednoczy, niezależnie od poglądów, jakichkolwiek międzyludzkich podziałów - dodał. 
Łódź poświęcili ks. Zenobiusz Mosakowski i ks. Jarosław Balikowski. Z roli matki chrzestnej dumna jest Aneta Wyszyńska.
Przed uroczystością nadania imienia galarowi, po osiedlu Rybienko Leśne oprowadzał, jak co roku, Piotr Płochocki. W międzyczasie rozpoczął się czwarty zlot pojazdów zabytkowych, a biorące w nim udział auta budziły zainteresowanie zarówno najmłodszych, jak i najstarszych uczestników imprezy.
Ciekawostką były warsztaty szkutnicze, podczas których szkutnik ludowy z Kamieńczyka Dominik Wichman zaprosił do wspólnego budowania pychówki - tradycyjnej łodzi rzecznej. 
Był czas na sąsiedzkie spotkania i towarzyskie rozmowy, można było smacznie zjeść i posłuchać dobrej muzyki. Na scenie wystąpił lokalny zespół „Dazed”, a później „Droga na Ostrołękę” - kapela doskonale znana zwłaszcza miłośnikom muzyki country. 
Do późnych godzin uczestnicy imprezy bawili się z DJ Daddy.
Dni Rybienka Leśnego zorganizowało Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic, z dofinansowaniem ze środków Gminy Wyszków oraz Powiatu Wyszkowskiego.
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość