Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/12003.jpg

Wydarzenia

Dla kogo jest kredyt obrotowy i jakie są jego korzyści?

21.01.2022
autor: materiał zewnętrzny
Głównym celem większości przedsiębiorców jest rozwój i utrzymanie płynności finansowej swojej firmy. Odpowiedzią na tę potrzebę jest kredyt obrotowy, który został on stworzony z myślą o finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstw. Brak odpowiednich funduszy może być przeszkodą w działaniach firmy, dlatego w takiej sytuacji warto sprawdzić dostępne rozwiązania.
 

Co to jest kredyt obrotowy?

Nie ulega wątpliwości, że brak odpowiednich funduszy w firmie może mieć wpływ na jakość dostarczanych towarów klientom i świadczenia usług. Kredyt obrotowy to rodzaj pożyczki, z której środki można przeznaczyć na bieżące wydatki i finansowanie rozwoju przedsiębiorstwa. Za pieniądze, które pożyczamy, możemy opłacić np. na bieżące rachunki lub zakup produktów dla firmy. Środki z kredytu obrotowego nie są przeznaczone na spłatę zaległych zadłużeń. W takiej sytuacji należałoby poszukać innego rozwiązania kredytowego.

Kredyt obrotowy ma na celu zapobiec zadłużeniom i umocnić bieżące działania firmy. Najczęściej korzystają z niego właściciele małych oraz średnich firm, które zmagają się z problemami, by sfinansować przyszłe działania przedsiębiorstwa, i chcą pozytywnie wpłynąć na rozwój swojej działalności biznesowej.
 

Jak uzyskać kredyt obrotowy?

Wysokość przyznanego kredytu obrotowego i jego koszty są uzależnione od tego, jaka jest aktualna kondycja danej firmy. Zwykle wymogiem do udzielenia tego wsparcia finansowego jest prowadzenie działalności przez określony przez dany bank czas. Zazwyczaj wynosi on 12 miesięcy, jednak wszystko zależy od oferty instytucji finansowej. Na przykład Alior Bank wymaga od Klientów zakończenia roku obrachunkowego, który obejmuje co najmniej 10 miesięcy. Jest to więc krótszy czas niż w przypadku większości banków oferujących ten rodzaj kredytu. Jakie dokumenty są potrzebne w większości przypadków do uzyskania tzw. obrotówki?

  • Dowód osobisty – w przypadku osób fizycznych
  • Księga przychodów, rozchodów lub bilans i rachunek zysków i strat danej firmy
  • Ostatnia deklaracja podatkowa
  • PIT-36/36L (osoby fizyczne, spółki jawne, spółki partnerskie)
  • Zaświadczenie o niezaleganiu z płatnościami z ZUSu oraz urzędu skarbowego
  • Zaświadczenie o nadanie REGON i NIP
  • Umowę lub statut danej spółki w przypadku podmiotów prowadzących działalność w formie spółki prawa handlowego – wypis z KRS

Wnioski o kredyty w większości banków mogą składać przedsiębiorcy, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą oraz spółki, których właściciele są osobami fizycznymi.
 

Zalety kredytu obrotowego

Mimo tego, że kredyt obrotowy nie jest przeznaczony dla każdego, ma on wiele zalet. Najważniejszą z nich jest wsparcie w podtrzymaniu płynności finansowej swojego przedsiębiorstwa. Kwota, którą uzyskamy, może również umożliwić nam szybkie sfinansowanie dużego przedsięwzięcia lub inwestycji biznesowej, a dodatkowo stwarza nam szansę do powiększenia kapitału obrotowego swojej firmy.

Banki mają różne oferty, które różnią się między sobą, dlatego szukając rozwiązania dla siebie, warto zapoznać się z kilkoma możliwościami, by wybrać najlepsze rozwiązanie dla swojego przedsiębiorstwa.

Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom