Data sprzedaży i data wystawienia faktury - czym są?
Data sprzedaży to niezbędny element każdej faktury. Jej inna nazwa to data wykonania usługi lub data dokonania dostawy. Jest niezwykle ważna, ponieważ to ona wyznacza moment, od którego powstaje obowiązek podatkowy. Datę sprzedaży można inaczej nazwać datą przeniesienia prawa do rozporządzania towarem z faktury lub datą zakończenia dostawy towaru.
Jeżeli faktura wystawiana jest w branży usługowej, data sprzedaży oznacza datę wykonania usługi, czyli moment zakończenia wszystkich czynności zawartych w umowie. Jeżeli usługi świadczone przez przedsiębiorcę rozliczane są w poszczególnych okresach rozliczeniowych, data sprzedaży stanowi ostatni dzień danego okresu.
Data wystawienia faktury jest dniem, w którym przedsiębiorca bądź pracownik firmy rzeczywiście sporządza dokument sprzedaży.
Data sprzedaży a data wystawienia faktury oznaczają więc zupełnie odrębne pojęcia, których nie można traktować jako synonimy.
Czy faktura musi zawierać datę sprzedaży?
Data wystawienia faktury jest obowiązkowa na każdej fakturze. Jej brak skutkuje nieprawidłowym dokumentem, wymagającym noty korygującej.
Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o datę sprzedaży. Często jej zawarcie na fakturze jest konieczne, jednak zdarzają się przypadki, w których data sprzedaży nie jest znana. Nie ma wtedy obowiązku umieszczania jej na dokumencie. Datę sprzedaży można także pominąć, jeśli jest ona identyczna jak data wystawienia faktury.
Do kiedy trzeba wystawić fakturę Klientowi?
Termin wystawienia faktury uwarunkowany jest przez przepisy ustawy o VAT (art. 106 ust. 1), który mówi o obowiązku wystawienia faktury klientowi nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi lub dostawie towaru.
Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Wymagany termin wystawienia faktury wzrasta do 30 dni, jeśli dotyczy ona usług budowlano-montażowych oraz budowlanych. Termin ten wydłuża się do 60 dni, jeżeli przedmiot umowy stanowi dostawa książek drukowanych. Jeżeli natomiast przedmiotem umowy jest drukowanie książek, termin graniczny wynosi 90 dni od dnia wykonania czynności.
Spotkać się można również z krótszymi terminami wystawiania faktur - dotyczą one zwrotu opakowań i wynoszą 7 dni od dnia zwrotu opakowania określonego w umowie.
Można również wystawiać faktury z upływem terminu płatności, na przykład w przypadku świadczenia usług tele- i radiokomunikacyjnych, dostaw energii, stałej obsługi biurowej i prawnej czy świadczenia usług najmu.
Więcej informacji o fakturach oraz zasadach ich wystawiania znaleźć można na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.