materialy/info/med1/13743.jpg

Wydarzenia

Data sprzedaży a data wystawienia faktury - czym różnią się te dwa pojęcia?

10.02.2023
autor: materiał zewnętrzny
Faktura to dokument księgowy niezbędny do prawidłowego rozliczania podatku. Wielu przedsiębiorców nie do końca zna różnice między datą sprzedaży a datą wystawienia faktury. Kwestia ta jest o tyle ważna, że daty zawarte na fakturze wpływają na moment powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to nie tylko PIT, ale również VAT. W poniższym artykule przedstawione są podstawowe różnice między tymi datami.

Data sprzedaży i data wystawienia faktury - czym są?

Data sprzedaży to niezbędny element każdej faktury. Jej inna nazwa to data wykonania usługi lub data dokonania dostawy. Jest niezwykle ważna, ponieważ to ona wyznacza moment, od którego powstaje obowiązek podatkowy. Datę sprzedaży można inaczej nazwać datą przeniesienia prawa do rozporządzania towarem z faktury lub datą zakończenia dostawy towaru.

Jeżeli faktura wystawiana jest w branży usługowej, data sprzedaży oznacza datę wykonania usługi, czyli moment zakończenia wszystkich czynności zawartych w umowie. Jeżeli usługi świadczone przez przedsiębiorcę rozliczane są w poszczególnych okresach rozliczeniowych, data sprzedaży stanowi ostatni dzień danego okresu. 

Data wystawienia faktury jest dniem, w którym przedsiębiorca bądź pracownik firmy rzeczywiście sporządza dokument sprzedaży.

Data sprzedaży a data wystawienia faktury oznaczają więc zupełnie odrębne pojęcia, których nie można traktować jako synonimy. 

Czy faktura musi zawierać datę sprzedaży?

Data wystawienia faktury jest obowiązkowa na każdej fakturze. Jej brak skutkuje nieprawidłowym dokumentem, wymagającym noty korygującej. 

Sytuacja wygląda inaczej, jeśli chodzi o datę sprzedaży. Często jej zawarcie na fakturze jest konieczne, jednak zdarzają się przypadki, w których data sprzedaży nie jest znana. Nie ma wtedy obowiązku umieszczania jej na dokumencie. Datę sprzedaży można także pominąć, jeśli jest ona identyczna jak data wystawienia faktury.  

Do kiedy trzeba wystawić fakturę Klientowi?

Termin wystawienia faktury uwarunkowany jest przez przepisy ustawy o VAT (art. 106 ust. 1), który mówi o obowiązku wystawienia faktury klientowi nie później niż do 15. dnia miesiąca następującego po wykonaniu usługi lub dostawie towaru.

Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Wymagany termin wystawienia faktury wzrasta do 30 dni, jeśli dotyczy ona usług budowlano-montażowych oraz budowlanych. Termin ten wydłuża się do 60 dni, jeżeli przedmiot umowy stanowi dostawa książek drukowanych. Jeżeli natomiast przedmiotem umowy jest drukowanie książek, termin graniczny wynosi 90 dni od dnia wykonania czynności.

Spotkać się można również z krótszymi terminami wystawiania faktur - dotyczą one zwrotu opakowań i wynoszą 7 dni od dnia zwrotu opakowania określonego w umowie.

Można również wystawiać faktury z upływem terminu płatności, na przykład w przypadku świadczenia usług tele- i radiokomunikacyjnych, dostaw energii, stałej obsługi biurowej i prawnej czy świadczenia usług najmu.

Więcej informacji o fakturach oraz zasadach ich wystawiania znaleźć można na portalu Poradnik Przedsiębiorcy.

WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

zobacz więcej
Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Rusznikarstwo to ciekawy fach, skupiający się wokół wytwarzania, naprawy, konserwacji, a także przygotowania do użycia ręcznej broni palnej. Specjaliści, zwani rusznikarzami, są często doświadczonymi osobami, które od lat wiążą swoją karierę z militariami. Z ich usług korzystają nie tylko miłośnicy militariów, lecz także przedstawiciele służb mundurowych. Rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i renowacją różnego rodzaju broni palnej, pełniąc zawód o charakterze usługowo-produkcyjnym. Ze względu na fakt, że posiadanie broni oraz jej specyfikacja są ściśle uregulowane prawnie, udając się do rusznikarza należy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju dokumenty – specjaliści zobowiązani są bowiem zachować szczególną ostrożność, egzekwując oraz przestrzegając procedury bezpieczeństwa podczas weryfikowania tożsamości swoich klientów. Już dziś dowiedz się więcej o tym fachu, a także poznaj zakres usług rusznikarskich!
zobacz więcej
Smutek czy depresja? (FOTO)

Smutek czy depresja? (FOTO)

- zachęcamy, by zadać sobie to ważne pytanie, jeśli sami czujemy przygnębienie lub widzimy je w zachowaniu swoich najbliższych. W zrozumieniu różnicy i odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji pomóc mogą spotkania takie jak konferencja właśnie pod tytułem „Smutek czy depresja?” Było to zresztą spotkanie nie tylko o depresji, ale też zwykłym dojrzewaniu i, niestety, coraz powszechniejszej samotności młodych ludzi…
zobacz więcej
Weselny pyton… do policyjnej celi

Weselny pyton… do policyjnej celi

Pijany 35-latek tak rozhulał się na weselu, że musiała interweniować policja. Mężczyzna zamiast na sali balowej, noc spędził w komendzie.
zobacz więcej