Czytamy, czytamy, czytamy! (foto)

Wydarzenia

Czytamy, czytamy, czytamy! (foto)

11.05.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Już po raz siódmy ulicami Wyszkowa przeszła Parada Moli Książkowych; nie dość, że kolorowa, radosna i głośna, to jeszcze ogromna – wzięło w niej udział prawie 800 osób. W czwartek 11 maja przedszkolaki, uczniowie podstawówek, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych wcielili się w postacie z popularnych bajek i książek. Zachęcali do czytania i zapraszali do wyszkowskiej biblioteki.
W tym roku paradzie przewodzili bohaterowie „Alicji w Krainie Czarów” – jak zwykle pomysłowo przebrani pracownicy biblioteki. Dowodził natomiast Ołowiany Żołnierz, czyli dyrektor Miejsko – Gminnej Biblioteki Publicznej Małgorzata Ślesik-Nasiadko. – Jako głównodowodzący armią półek z książkami wydaję rozkaz specjalny – obwieściła. – Książki kochamy!
- Czytamy, czytamy, czytamy! – głośno odpowiadały setki moli małych i dużych moli książkowych. 
W wesołej paradzie szli, wyposażeni w instrumenty i tzw. przeszkadzajki, czarodzieje, księżniczki, superbohaterowie, zwierzątka, a nawet Pan Kleks. Kto miał wątpliwości co do przesłania przemarszu organizowanego od lat z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, rozwiewały je liczne transparenty, m.in. z hasłami: „Lek na głowę jest w aptece, a na mądrość w bibliotece”, „Gdy ci nudno, gdy ci źle, książka wnet pocieszy cię”, „Książka uczy, książka radzi, daleko nas zaprowadzi”, „Z książek nie można zrezygnować, książki należy czytać i szanować”, „Szkoda czasu na ziewanie, weź się lepiej za czytanie”.
Wielki finał miał miejsce na placu Miejskim, gdzie poszczególne grupy prezentowały się na scenie. – Ten, kto czyta książki, przeżywa nieskończenie wiele przygód. Jestem dumna, że mamy w Wyszkowie tyle moli książkowych – uczestników parady powitała zastępczyni burmistrza Aneta Kowalewska. – Wielki ukłon również w stronę pracowników biblioteki i nauczycieli, którzy uczą kochać książki.
W Paradzie Moli Książkowych przeszli:
Szkoły Podstawowe nr 1, nr 2, nr 5, Językowa Szkoła Podstawowa „Language”, Autorska Szkoła Artystyczna „Tomitofa”, trzy szkoły z gminy Rząśnik, Szkoły Podstawowe w Popowie Kościelnym, Ulasku, Leszczydole Starym, Przedszkola nr 1, nr 3, nr 9, „Bambino”, „Bezpieczny Przedszkolak”, „Malinowe Przedszkole”, CEZiU „Kopernik”, Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy, Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy, Zespoły Szkół nr 1, nr 3,, Gimnazja nr 1 i nr 2.
*
Organizatorzy Parady Moli Książkowych za pomoc dziękują: firmie „Mleks”, PSS „Społem”, parafii św. Wojciecha, Komendzie Powiatowej Policji, Straży Miejskiej oraz Jolancie Grzeszkowicz.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość