Większość z nas kojarzy ochronę przeciwpożarową typowo z pożarem, strażą pożarną, a także prowadzonymi w tej kwestii działaniami ratowniczymi. Pojęcie to jest jednak bardziej szerokie – definiuje je konkretna ustawa dotycząca ochrony przeciwpożarowej, według której termin „ochrona ppoż.” rozumiana jest na kilka sposobów. Dotyczy bowiem zapobiegania powstawaniu oraz rozprzestrzenianiu się pożaru, klęski żywiołowej oraz innych miejscowych zagrożeń, zapewnienia odpowiednich sił i środków do ich zwalczania, a także prowadzenia działań ratowniczych. Wymienione czynności mają na celu przede wszystkim ochronę życia i zdrowia, mienia, a także środowiska. Wbrew powszechnej opinii, ochrona ppoż. nie odnosi wyłącznie do jednostek straży pożarnych, lecz również właścicieli budynków, obiektów oraz terenów – to właśnie oni zobowiązani są do zabezpieczenia swoich własności przed pożarami czy innymi zagrożeniami. W zakresie ich obowiązków jest między innymi przestrzeganie przeciwpożarowych wymagań techniczno-budowlanych, wyposażenie budynków w niezbędne urządzenia przeciwpożarowe, a także zapoznanie pracowników z aktualnymi przepisami. Ochrona pożarowa to kwestia, jakiej pod żadnym pozorem nie należy pominąć.
Czy znasz główne środki ochrony przeciwpożarowej?
Sprawne i odpowiednio rozmieszczone środki ochrony przeciwpożarowej są w stanie znakomicie spełnić swoją funkcję w obliczu zagrożenia. To, jakie konkretnie sprzęty należy zastosować, regulowane jest przez aktualne przepisy prawne. Współcześnie możemy wyróżnić kilka rodzajów środków ochrony ppoż., do których zalicza się:
- podstawowy sprzęt przeciwpożarowy → obejmujący proste w użyciu urządzenia o stosunkowo małej masie, jakie przeznaczone są do zwalczania pożarów w pierwszej fazie ich powstania; do podstawowego sprzętu przeciwpożarowego zaliczamy gaśnice (tu: proszkowe, śniegowe, płynowe, mgłowe), hydranty wewnętrzne, a także koce gaśnicze czy hydronetki;
- zabezpieczenia ogniochronne → bierna ochrona przeciwpożarowa polegająca na zabezpieczeniu przeciwpożarowym między innymi konstrukcji stalowych oraz żelbetonowych budynku, przepustów instalacyjnych kablowych i rurowych, dylatacji, kanałów wentylacyjnych itp.; wśród tego typu zabezpieczeń najczęściej wymienia się ogniochronne farby pęczniejące, płyty ogniochronne czy specjalne natryski;
- system sygnalizacji pożaru (SSP) → samoczynnie wykrywający zagrożenie i powiadamiający o nim, jest w stanie również zainicjować działania zmniejszające skutki pożaru; standardowy SSP składa się z centrami sterującej, ręcznych ostrzegaczy pożarowych, sygnalizatorów oraz czujek; tego rodzaju system może być zintegrowany z instalacjami, co pozwala na ograniczenie rozprzestrzeniania się ognia czy nawet jego ugaszenie (przykładem są uruchamiające się w obecności wysokiego stężenia dymu pożarowego systemy natryskowe, bardzo często stosowane między innymi w biurach).
Jak często powinno wykonywać się przeglądy przeciwpożarowe?
Bezpieczeństwo przeciwpożarowe stanowi jeden z najistotniejszych aspektów niemalże każdej nieruchomości. Wykonywane okresowo przeglądy przeciwpożarowe pozwalają na szybką identyfikację potencjalnych zagrożeń, które mogą wystąpić zupełnie nieoczekiwanie. Częstotliwość wykonywania tego typu inspekcji jest regulowana przepisami prawa – powinny być one przeprowadzane nie rzadziej niż raz w roku lub bezpośrednio po zmianach wprowadzonych w budynku. Co więcej, takie przeglądy powinny być wykonywane przez wykwalifikowanych specjalistów z zakresu ochrony ppoż., takich jak na przykład NOFIRE. Niedopełnienie obowiązku przeprowadzenia przeglądu przeciwpożarowego skutkuje poważnymi konsekwencjami prawnymi, a także stwarza bezpośrednie ryzyko, że systemy nie zadziałają wtedy, gdy będą potrzebne. Brak kontroli i sumienności stanowi zagrożenie zarówno dla całego budynku, jak i jego lokatorów. Nie warto ryzykować.