Czym są uprawnienia G1?

Wydarzenia

Czym są uprawnienia G1?

27.07.2021
autor: mjk
Nie wiesz czym dokładnie są uprawnienia G1? Nie martw się! W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informację dotyczące uprawnień G1 oraz to jak możesz zostać elektrykiem. Sprawdź to.
 

Czym są uprawnienia SEP G1 G2 G3?

Uprawnienia G1 to uprawnienia energetyczne grupy 1, które dotyczą urządzeń, instalacji oraz sieci elektroenergetycznych przetwarzających, wytwarzających, przesyłających oraz zużywających energię elektryczną. Kwalifikacje te można uzyskać w kategorii eksploatacji i dozoru. Eksploatacja mówi o osobach, które będę wykonywać pracę w zakresie obsługi, montażu, konserwacji, remontów o kontrolno-pomiarowym. Natomiast dozór tyczy się osób, które po prostu będą kierować czynnościami pracowników wykonujących prace w zakresie eksploatacji i stanowisk technicznych sprawujących nadzór nad eksploatacją instalacji, urządzeń oraz sieci.

Pod uprawnienia G1 podlegają urządzenia, instalacje i sieci elektryczne mi.in takie jak:

 • urządzenia elektrotermiczne,
 • urządzenia do elektrolizy,
 • urządzenia, instalacje i sieci o napięciu do 1kV i większym,
 • urządzenia prądotwórcze przyłączone do sieci elektroenergetycznej krajowej bez względu na napięcie znamionowe,
 • zespoły prądotwórcze o mocy większej niż 50 kW,
 • elektryczne sieci trakcyjne,
 • sieci oświetlenia ulicznego,
 • elektryczne urządzenia w wykonaniu przeciwwybuchowym,
 • aparatura kontrolno-pomiarowa, a także urządzenia i instalacje automatycznego sterowania, regulacji i zabezpieczeń urządzenia,
   

Czy uprawnienia G1 są bezterminowe?

Uprawnienia elektryczne należy odnawiać dokładnie co 5 lat. Dlaczego? Ponieważ jest to związane z ciągłym rozwojem technicznych w kwestii energetyki. Prawo energetyczne często się zmienia, aby być na bieżąco z wiedzą i bezpiecznie wykonywać pracę konieczne jest odświeżenie swoich kwalifikacji po pięciu latach.
 

Jak zdobyć uprawnienia G1 czyli jak zostać elektrykiem

Jeśli chcesz uzyskać uprawnienia G1 musisz koniecznie zapisać się na kurs G1, który pozwoli Ci na przystąpienie i zdanie egzaminu państwowego. Takie kursy organizowane są w całym kraju w większych miastach, więc dostęp do nich jest dość prosty. Szkolenie G1 może być, także w formie internetowej. Wystarczy znaleźć dobrą firmę, która oferuje takie kursy, zapisać się, przejść przez naukę, a później zdać egzamin SEP. Takie kursy G1 online to świetne rozwiązanie, bo nie trzeba wychodzić z domy, a do nauki siadasz, gdy masz tylko wolny czas od codziennych sprawunków i wykonywanej aktualnie pracy zawodowej.

Warto zaznaczyć, że wiedzę jaką zdobywa się na takim kursie jest dostosowana do obecnych wymagań i zmian, jakie zaszły w dziedzinie elektryki. Sprawdź także uprawnienia kontrolno pomiarowe SEP.

Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość