Czym jest well-being i jakie czynniki mają istotny wpływ na samopoczucie?

Wydarzenia

Czym jest well-being i jakie czynniki mają istotny wpływ na samopoczucie?

28.06.2024
autor: artykuł sponsorowany
Well-being to zyskujące na popularności określenie z języka angielskiego, które odnosi się do ogólnego komfortu życia, samopoczucia i stanu psychicznego. Aby zadbać o swój nastrój, musisz wiedzieć, co na niego najbardziej wpływa. Istnieją dwa główne podziały, z których każdy wymienia dokładnie 5 elementów kształtujących ogólny well-being i dobrobyt psychiczny.
 

Well-being – co to takiego?

Well-being w dosłownym tłumaczeniu to dobrobyt. Mowa o dobrobycie psychicznym, pozytywnym samopoczuciu i nastawieniu do świata. Trudno o człowieka, który nie chciałby czuć się po prostu dobrze, a jednak różnego rodzaju problemy codziennego życia często stają temu na drodze. Dla samego siebie i własnego samopoczucia warto zadbać o swój dobrobyt psychiczny, zwiększając w ten sposób ogólne zadowolenie z życia.

Dziś coraz więcej ludzi jest zainteresowanych tematem zdrowia nie tylko pod kątem fizycznym, ale i psychicznym. Psychika jest nierozerwalnie związana ze zdrowiem, a problemy w tej sferze mogą być równie uciążliwe, co każda inna choroba czy dolegliwość. Chcesz poszerzać swoją wiedzę w tym temacie? Zajrzyj na stronę ewolucjamyslenia.pl. To portal pełen ciekawych informacji ze świata nauki, obejmujący takie tematy jak biologia, zdrowie fizyczne i psychiczne oraz ważne odkrycia.

Co składa się na well-being?

Aby troszczyć się o swoje samopoczucie, musisz wiedzieć, co je kształtuje. Na temat czynników wpływających na ogólne samopoczucie człowieka przeprowadzono wiele badań. Najszersze uznanie zdobyły dwie prace: amerykańskiego psychologa Martina Seligmana oraz Instytutu Gallupa.

5 elementów według Martina Seligmana

Psycholog Martin Seligman wyróżnił 5 czynników składających się na ogólny well-being. Są to:

  • pozytywne emocje takie jak radość, zadowolenie, szczęście, wdzięczność czy nadzieja, które poprawiają samopoczucie i pomagają pozytywnie patrzeć na otaczający świat;
  • zaangażowanie niezbędne w pasji, pracy czy relacjach, które dodaje chęci do działania;
  • relacje z innymi ludźmi, w tym zarówno rodzinne, jak i utrzymywane na przykład w miejscu pracy;
  • poczucie sensu własnych działań, które dodaje motywacji i pozwala czuć się potrzebnym;
  • osiągnięcia, zarówno małe jak i duże, będące jednocześnie źródłem motywacji i radości. 

5 elementów według Instytutu Gallupa

Instytut Gallupa, podobnie jak Martin Seligman, również wyróżnił 5 czynników wpływających na dobrostan. Różnią się one jednak od elementów wymienionych wcześniej, a chwilami wspominają o odmiennych kwestiach. Są to:

  • cel – niezbędny dla znalezienia motywacji i ustanawiania sobie kolejnych wyzwań;
  • relacje – otrzymywane wsparcie i utrzymywane kontakty z innymi;
  • finanse – bezpieczeństwo finansowe i zarządzanie budżetem;
  • społeczność – poczucie bezpieczeństwa i przynależności do grupy;
  • stan fizyczny – zdrowie fizyczne, kondycja i energia.

Chcesz kompleksowo zadbać o swoje samopoczucie? Zwróć więc uwagę na wszystkie wymienione tu czynniki i zacznij wprowadzać do swojego życia pozytywne nawyki. Nie możesz również zapomnieć o tym, co niezbędne dla ogółu zdrowia – o regularnym odpoczynku, zbilansowanej diecie, prawidłowym nawodnieniu czy unikaniu długotrwałego stresu.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość