Czy na inflacji można zarabiać? Korzyści płynące z inflacji

Wydarzenia

Czy na inflacji można zarabiać? Korzyści płynące z inflacji

19.09.2023
autor: Artykuł sponsorowany
Inflacja często postrzegana jest jako czynnik, który negatywnie wpływa na gospodarkę. Mimo że na wielu rzeczach odbija się źle, ma też swoje jasne strony. Nawet w przeciwnościach losu można odnaleźć świetne okazje, które pomagają niektórym osiągać korzyści. Sprawdź, czy na inflacji można realnie zarabiać.

Aktywa, akcje i obligacje – o tym warto wiedzieć

Inflacja zwykle doprowadza do tego, że ceny usługi innych dóbr rosną. Prowadzi to jednocześnie do wzrostu wartości aktywów realnych, m.in. sztuki, surowców i nieruchomości. Inwestorzy posiadający te aktywa w czasach inflacji mogą zyskać na ich wartości. Rynek nieruchomości jest zdecydowanie jednym z tych, który w dobie inflacji będzie na siebie zarabiać. Aby dowiedzieć się więcej o przyczynach i skutkach inflacji, warto przeczytać więcej na ten temat między innymi tutaj: https://redpilersi.pl/czym-jest-inflacja-jakie-sa-jej-przyczyny-i-skutki/.
Mimo że inflacja wpływa na spółki w rozmaity, nie zawsze korzystny sposób, niektóre branże wykazują większą odporność na rosnące ceny. Wśród nich wyróżnia się m.in. branża medyczna czy informatyczna. Szukając okazji na rynku akcji, warto postawić na branże, spółki czy firmy, które są mniej podatne na negatywne skutki inflacji. Warto przyjrzeć się również opcji inwestowania w obligacje indeksowane inflacją. To swego rodzaju instrument finansowy, którego wartość powiązana jest z inflacją. Mając tego typu obligacje, wraz ze wzrostem inflacji otrzymywać można większe odsetki. W ten sposób można skutecznie zabezpieczyć ich wartość, zanim się zmniejszy.
 
inflacja

Popyt na różne przedsiębiorstwa i wpływ na kredyty oraz długi

Podczas gdy ceny rosną, niektóre branże mają się całkiem nieźle. Nie sposób nie wspomnieć o firmach oferujących produkty czy usługi związane z podstawowymi potrzebami każdego człowieka. Wśród nich jest energia, żywność czy opieka zdrowotna. Każdy z nas musi jeść i pić. Większość z kolei potrzebuje dostępu do energii elektrycznej, ciepłej wody czy leków. Właśnie dlatego w czasie inflacji można zarobić na takich usługach – na nie popyt nie spadnie, nawet gdy inflacja mocno wzrośnie.
 
Wzrost inflacji spowodować może spadek wartości pieniądza. Zmniejsza to z kolei realną wartość długu. Jeśli ktoś ma zatem kredyt hipoteczny lub innego rodzaju dług wobec banku, może odnieść korzyść finansową. W jaki sposób? Spłacając zadłużenie wartością nominalną, która w czasie inflacji ma mniejszą siłę nabywczą. Inflacja obniża realną wartość długu. Jeśli będziesz spłacać długi w tym czasie, możesz zminimalizować obciążenie finansowe.
Inflacja może stanowić wyzwanie dla wielu osób, firm jednoosobowych czy spółek. Jak widzisz, istnieje jednak wiele możliwości, które można wykorzystać, aby zminimalizować jej negatywne skutki. Niektórzy będą mogli nawet odnieść realne korzyści wynikające z inflacji. Trzeba jednak pamiętać o tym, że inwestowanie zawsze niesie ze sobą pewne ryzyko. Zanim podejmiesz pochopną decyzję, zapytaj o poradę doradcę finansowego.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość