Czołg z imieniem Sitek-21. Tak uczcili pamięć sierż. Mateusza Sitka (FOTO)

Wydarzenia

Czołg z imieniem Sitek-21. Tak uczcili pamięć sierż. Mateusza Sitka (FOTO)

01.08.2024
autor: opr. SB, fot. szer. Aneta Wigłasz / 1WBPanc
Podczas święta 1. batalionu czołgów 1 Warszawska Brygada Pancerna w wyjątkowy sposób uczciła pamięć sierżanta Mateusza Sitka, który oddał życie w obronie polskiej granicy. Od 31 lipca jeden z czołgów Abrams nazywa się Sitek-21. Napis na lufie czołgu odsłoniła Emilia Sitek, mama zmarłego wojskowego.
 
Jak podkreśla 1WBPanc, sierżant Mateusz Sitek jest pierwszym żołnierzem od 1939 r., który oddał życie w obronie polskiej granicy.Batalion czołgów, nawiązując do tradycji z okresu międzywojennego oraz II wojny światowej, przywraca zwyczaj nadawania imion czołgom. Pierwszy czołg otrzymał imię „Sitek-21” na cześć sierżanta Sitka. Na lufie wypisano nazwisko zmarłego sierżanta – oraz liczbę 21, oznaczającą wiek żołnierza. Rodzina śp. Mateusza oraz dowódca batalionu odsłonili też tablicę upamiętniającą żołnierza.
– To miejsce od dziś będzie nam szczególnie bliskie – mówiła pani Emilia Sitek. Zaznaczyła, że ma na myśli nie tylko czołg czy kamień z wmurowaną tablicą, ale przede wszystkim żołnierzy, których nazwała wojskową rodziną syna. Podkreśliła też, że sierż. Sitek, umierając, zostawił wszystkim Polakom testament, jakim jest „dbałość o wolną i niepodległą ojczyznę”.
W uroczyści wzięli udział m.in. dowódca brygady gen. bryg. Artur Kozłowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Stanisław Wziątek, dowódca batalionu ppłk Marcin Wdowiak, reprezentacje Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, USArmy, harcerzy z Polski i Wielkiej Brytanii - uczestnicy Zlotu Harcerskiego z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego „Zawsze „W” Pamięci”.
– Chcę oddać hołd naszemu żołnierzowi, sierż. Mateuszowi Sitkowi, który zginął na wschodniej granicy, broniąc naszej suwerenności. Jego ofiara jest dla nas bolesnym przypomnieniem, że wolność nie jest nam dana raz na zawsze – powiedział ppłk Marcin Wdowiak. - Pamięć o poległym żołnierzu to nie tylko wyraz szacunku, ale i zobowiązanie, aby kontynuować jego misję. Musimy być czujni, zjednoczeni i gotowi do działania w obronie naszych granic. Jego śmierć nie może być daremna.
Wiceminister Stanisław Wziątek podkreślał, że „naród bez pamięci traci swoją tożsamość i umiera”, że musimy pamiętać nie tylko o ważnych wydarzeniach historycznych, lecz także o bohaterstwie współczesnych żołnierzy. – Będzie nam brakowało sierż. Mateusza Sitka. Będziemy go widzieć jako prawdziwego bohatera współczesnych czasów, jako kolegę, żołnierza, który broniąc naszych granic, oddał najwyższą ofiarę – mówił. – Będziemy robić wszystko, aby takie sytuacje już nie miały miejsca, aby ci, którzy doprowadzili do tej zbrodni, zostali ukarani.
Uroczystość uświetniła obecność historycznego proporca 3. Batalionu Pancernego AK „Golski” oraz proporca 1. Batalionu Czołgów, który z honorem kultywuje tradycję „Golskiego”. Wydarzenie zakończyła defilada pododdziałów.
Przypomnijmy, że atak na sierż. Sitka miał miejsce miał miejsce 28 maja w okolicy miejscowości Dubicze Cerkiewne. W trakcie forsowania muru granicznego przez grupę migrantów, żołnierz został dźgnięty nożem przymocowanym do kija. Mateusz Sitek zmarł kilka dni później. Pochowano go z honorami na cmentarzu w Nowym Lubielu.
Nina Wiśniewska -ados
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość