Co to jest pożyczka na oświadczenie?

Wydarzenia

Co to jest pożyczka na oświadczenie?

27.03.2019
autor: materiał zewnętrzny
Pożyczka na oświadczenie to produkt pozabankowy, który nie wymaga wielu formalności. Klient firmy pożyczkowej może otrzymać ten rodzaj zobowiązania finansowego bez wychodzenia z domu. Historia kredytowa wnioskodawcy nie ma wpływu na decyzję kredytową. O pożyczkę na oświadczenie mogą się ubiegać osoby, które m.in. mają stały adres zamieszkania na terenie Polski oraz posiadają polskie obywatelstwo.
 

Pożyczka na oświadczenie - co to znaczy?

Pożyczka na oświadczenie to produkt finansowy udzielany przez instytucje pozabankowe. To na przykład pożyczka na raty bez zaświadczeń udzielana przez AsKredyt.pl. Skierowana jest do osób, które nie mogą przedstawić zaświadczenia o dochodach od pracodawcy. Klient wnioskujący o ten rodzaj zobowiązania finansowego, jest jedynie zobowiązany do przedstawienia oświadczenia o wysokości swoich dochodów.

Pożyczka na oświadczenie jest dostępna w 100 proc. online. Klient ma szansę na otrzymanie środków finansowych bez wychodzenia z domu. Przy tego rodzaju zobowiązaniu finansowym, historia kredytowa wnioskodawcy, nie ma tak istotnego znaczenia jak w przypadku produktów oferowanych przez instytucje bankowe. Potencjalny pożyczkobiorca ma szansę na otrzymanie pożyczki na oświadczenie w wysokości od 2000 do 20 000 zł. Okres kredytowania może wynosić nawet kilkadziesiąt miesięcy.

Oświadczenie o dochodach

Oświadczenie o dochodach to dokument, który wypełnia pożyczkobiorca. Zazwyczaj przybiera ono postać kilku dodatkowych linijek. Wnioskodawca powinien zamieścić w oświadczeniu następujące informacje:

 • wysokość miesięcznych dochodów,
 • miesięczne wydatki,
 • regulowane raty,
 • wysokość alimentów (jeżeli potencjalny pożyczkobiorca je płaci),
 • źródło dochodów (nazwa firmy, jej numer NIP, REGON),
 • forma umowy: o pracę/zlecenie/o dzieło.

Firmy pożyczkowe, które posiadają w swoich ofertach pożyczki na oświadczenie, najczęściej nie poddają szczegółowej analizie informacji podawanych przez potencjalnych pożyczkobiorców. Instytucja pozabankowa może jedynie sprawdzić to, czy firma, którą podaje wnioskodawca jako miejsce swojej pracy, naprawdę prowadzi działalność.

Kto może wnioskować o pożyczkę na oświadczenie online?

Pożyczka na oświadczenie to produkt pozabankowy związany z minimum formalności. Osoby, których celem jest ubieganie się o ten rodzaj zobowiązania finansowego, powinny spełniać jedynie podstawowe wymagania. Zaliczyć do nich można:

 • stały adres zamieszkania na terytorium Polski,
 • polskie obywatelstwo,
 • aktywny numer telefonu komórkowego,
 • określony przedział wiekowy, zazwyczaj od 18 do 75 lat,
 • rachunek bankowy na nazwisko wnioskodawcy,
 • pełna zdolność do czynności prawnych.

Osoby wnioskujące o pożyczkę na oświadczenie powinny mieć na uwadze fakt, iż umieszczenie w oświadczeniu nieprawdziwych danych, wiąże się z konsekwencjami prawnymi. Jeżeli pożyczkobiorca zamieści informacje odnośnie do firmy, w której nie pracuje, może zostać oskarżony o wyłudzenie pożyczki. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat bądź kara grzywny.

Pożyczka na oświadczenie dla firm

Wiele instytucji pozabankowych w swoich ofertach posiada pożyczki na oświadczenie dla firm. Mogą one stanowić dobre rozwiązanie dla osób, które rozpoczynają prowadzenie działalności gospodarczej, ale również dla firm od dawna istniejących na rynku. Weryfikacja oświadczeń polega wówczas tylko na sprawdzeniu danych podanych przez klienta.

Firmy pożyczkowe udzielające pożyczki na oświadczenie dla firm, weryfikują tożsamość klienta przy pomocy przelewu weryfikacyjnego. Przedsiębiorcy są wówczas zobowiązani do dokonania przelewu weryfikacyjnego w wysokości od 1 grosza do 1 zł. Coraz więcej instytucji pozabankowych wprowadza inne możliwości potwierdzenia danych klientów. Osoby ubiegające się o pożyczkę na oświadczenie mogą potwierdzić swoją tożsamość przy pomocy następujących usług:

 • Instantor,
 • Kontomatik
 • KontoConnect,
 • GroszConnect.

Jedna z powyższych usług loguje się do konta bankowego wnioskodawcy. Połączenie jest szyfrowane protokołem SSL, więc potencjalny pożyczkobiorca nie musi obawiać się o swoje dane oraz środki zgromadzone na rachunku. Jednorazowe logowanie do rachunku pozwala na ocenę jego zdolności kredytowej oraz potwierdzenie tożsamości.

Pożyczka bez zaświadczeń o dochodach - na co zwrócić uwagę przy jej zaciąganiu?

Osoba, której celem jest otrzymanie pożyczki bez zaświadczeń o dochodach, powinna zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów podczas wyboru instytucji pozabankowej. Zaliczyć do nich można:

 • treść formularza informacyjnego,
 • treść umowy pożyczki,
 • wiarygodność firmy pożyczkowej (certyfikat bezpieczeństwa na stronie internetowej firmy)

Podczas wypełniania umowy pożyczki szczególną uwagę należy zwrócić na:

 • warunki otrzymania danego produktu finansowego,
 • sposób weryfikacji tożsamości wnioskodawcy,
 • wysokość oprocentowania,
 • sposób oraz termin zwrotu pożyczki.

Osoba, która decyduje się na zaciągnięcie pożyczki na oświadczenie, powinna również sprawdzić obecność instytucji pozabankowej w Rejestrze Firm Pożyczkowych. Należy także zwrócić uwagę na pasek adresu strony internetowej danej firmy pożyczkowej. Powinien on zaczynać się od “https” ( nie “http”), a obok niego musi znajdować się symbol kłódki, czyli gwarancja szyfrowania SSL.

Kto może ubiegać się o kredyt na oświadczenie i na jakich warunkach

Kredyt na oświadczenie to produkt bankowy, który do niedawna był udzielany stosunkowo często. Zmiana przepisów w Prawie bankowym spowodowała jednak pewne zmiany. Instytucje bankowe mogą udzielać kredytu na oświadczenie, jednak wnioskodawca powinien spełnić kilka podstawowych wymogów, by otrzymać ten rodzaj produktu finansowego. Osoba ubiegająca się o kredyt na oświadczenie w banku, powinna mieć na uwadze fakt, iż instytucje bankowe sprawdzają wiarygodność zamieszczonych w dokumencie danych. Banki posiadające w swoich ofertach kredyt na oświadczenie, mogą udzielić go osobom, które:

 • są klientami danej instytucji bankowej,
 • są w stanie przedstawić kserokopie dokumentów z miejsca pracy.

Potencjalny kredytobiorca powinien posiadać konto w danym banku, na które regularnie wpływa wynagrodzenie. Pozwoli to instytucji bankowej na ustalenie źródła dochodów oraz poznanie płynności finansowej klienta. Oprócz oświadczenia, banki mogą również wymagać kserokopii dokumentów, dzięki którym możliwe jest stwierdzenie, iż dana osoba rzeczywiście pracuje w określonym miejscu. Kredyt na oświadczenie to produkt bankowy, który klient ma szansę otrzymać w wysokości nawet do 200 000 zł. Kwota oraz okres kredytowania zależy od oferty danej instytucji bankowej. Należy mieć na uwadze fakt, iż bank weryfikuje dane wnioskodawcy w bazach dłużników, takich jak BIG InfoMonitor czy ERIF.

Pożyczka na oświadczenie a kredyt na oświadczenie

Na rynku finansowym istnieją oferty dotyczące zarówno pożyczki na oświadczenie, jak i kredytu na oświadczenie. Oba produkty nie wymagają wielu formalności i są dostępne w wysokich kwotach. Poniżej znajduje się tabela przedstawiająca różnice pomiędzy dwoma rodzajami zobowiązań finansowych. 

Z analizy powyższej tabeli wynika, iż oba produkty finansowe mają długi okres kredytowania, a klient ma szansę na otrzymanie wysokiej kwoty po wydaniu pozytywnej decyzji kredytowej. Kredyt na oświadczenie może wymagać dodatkowych dokumentów, na przykład kserokopii umowy o pracę. Pożyczka na oświadczenie z kolei nie wiąże się z innymi formalnościami.

 

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość