Co to jest moment dokręcenia śrub?

Wydarzenia

Co to jest moment dokręcenia śrub?

07.04.2021
autor: materiał zewnętrzny
Moment dokręcenia śrub jest iloczynem: siły z jaką działamy na klucz oraz długości ramienia klucza. Im dłuższe ramię klucza, tym zwielokrotnienie siły większe. Jak przekazać informację o zalecanym momencie? W jaki sposób jest on mierzony?
 

Moment dokręcenia śrub i jego jednostka miary

Siłę w układzie SI wyraża się w Niutonach. Jednostką długości (np. ramienia klucza) jest metr. Moment dokręcania śruby wyraża się w tzw. „niutonometrach” (Nm). Poprawna nazwa to „niuton razy metr”.

Moment dokręcania śrub (ang. Torque) opisany jest wzorem F x L

gdzie:

F - siła z jaką połączenie jest dokręcane,

L - długość ramienia obracającego np. klucza.
 

Dlaczego właściwy moment dokręcenia śrub jest ważny?

Każde połączenie śrubowe należy dokręcać z określonym momentem, aby uzyskać pewne i trwałe dopasowanie łączonych elementów. Inny jest moment dokręcania śrub mocujących koła w samochodzie osobowym a inny w aucie ciężarowym. Dokręcenie śrub w samochodzie osobowym z momentem takim jak w samochodzie ciężarowym może spowodować uszkodzenie gwintu. Z kolei dokręcenie śrub w samochodzie ciężarowym z momentem takim jak w samochodzie osobowym może spowodować odkręcanie się ich pod wpływem drgań. W obu przypadkach prowadzi to do katastrofy.
 

Moment dokręcenia śrub a trwałość maszyny

Moment dokręcenia śrub wpływa na trwałość silnika spalinowego. Zbyt mocne dokręcenie śrub mocujących głowicę bardzo często doprowadza do przecięcia uszczelki. Zbyt mały moment dokręcenia śrub lub znacznie się różniący pomiędzy poszczególnymi śrubami prowadzi do nieszczelności a nawet trwałego zwichrowania głowicy silnika spalinowego. Dlatego tak istotne jest przestrzeganie zaleceń producenta.
 

Jeden moment dokręcenia śrub a dwie jednostki?

W dokumentacji starszych maszyn, samochodów można znaleźć moment dokręcenia śrub podawany w kGm. W związku ze zmianą układu miar kGm przestał być używany. Klucze dynanamomentryczne wyskalowane są w Nm. Ile kGm ma 1 niutonometr? Odpowiedź wynosi 0,10197162129779. Z kolei 1 kGm równa się 9,80665 niutonometrów.
 

Moment dokręcenia śruby - Od czego jest zależny?

Moment dokręcenia śruby zależy między innymi od:

  • zarysu gwintu,
  • średnicy gwintu,
  • skoku gwintu,
  • materiału, z którego wykonane są śruba i nakrętka,
  • klasy śruby i nakrętki,
  • pokrycia gwintu śruby oraz nakrętki,
  • naoliwienia lub suchości gwintu,
  • tarcia łba śruby.
     

Skąd wiadomo jaki moment dokręcenia śruby jest właściwy?

Optymalny moment dokręcenia śruby podaje producent w tabeli momentów dokręcenia śrub. Zazwyczaj dla śruby, która spełnia określoną normę ISO podana jest odrębna tabela. W kolumnie wymienione są dostępne średnice gwintu. W wierszu widoczne są klasy wykonania.

Na przecięciu wiersza i kolumny znajduje się optymalna wartość momentu dokręcenia śruby.
 

Jak zmierzyć moment dokręcenia śruby?

Siła z jaką dokręcane są śruby przy użyciu narzędzi ręcznych jest praktycznie nie do określenia. Aby uzyskać dokładny moment dokręcenia śruby stworzono klucze dynamometryczne.

Siła dokręcenia jest uzależniona od takich czynników jak:

  • rozmiar klucza,
  • średnica śruby,
  • materiał, z którego śruba została wykonana.

W kluczu dynamometrycznym można ustawić maksymalny moment dokręcenia śruby. W działaniu klucza zasadniczą rolę odgrywa sprężyna. Napina się do ustalonej siły. Gdy zostanie ona przekroczona, zapadka znajdująca się w kluczu, blokuje dalsze dokręcanie. Innymi słowy przykładanie większej siły do klucza nie powoduje przekazywania jej na śrubę. Słychać wówczas charakterystyczny terkot zębatki.

Rozwiązanie to jest również stosowane w kluczach pneumatycznych używanych do montażu i demontażu kół samochodowych. O tym, że moment dokręcenia jest istotnym parametrem technologicznym świadczy fakt, że wielu producentów kluczy udarowych podkreśla, że nie są ona narzędziami dynamometrycznymi. Zalecają oni, aby po wstępnym dokręceniu za pomocą narzędzia udarowego, „dociągnąć” śruby przy użyciu miernika momentu obrotowego.

Ważne jest, aby nie przekroczyć nawet przez chwilę maksymalnego momentu dokręcania. W przypadku elementów wykonanych z aluminium może to doprowadzić do ich nieodwracalnego zniszczenia.

Produkty dostępne są na stronie: https://www.elgo-sruby.pl/

 

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
19-latka rozbiła auto na drzewie

19-latka rozbiła auto na drzewie

Kierująca volkswagenem została ranna w wypadku, do którego doszło 31 kwietnia w Woli Mystkowskiej.
zobacz więcej
Smutek czy depresja? (FOTO)

Smutek czy depresja? (FOTO)

- zachęcamy, by zadać sobie to ważne pytanie, jeśli sami czujemy przygnębienie lub widzimy je w zachowaniu swoich najbliższych. W zrozumieniu różnicy i odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji pomóc mogą spotkania takie jak konferencja właśnie pod tytułem „Smutek czy depresja?” Było to zresztą spotkanie nie tylko o depresji, ale też zwykłym dojrzewaniu i, niestety, coraz powszechniejszej samotności młodych ludzi…
zobacz więcej
Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Rusznikarstwo to ciekawy fach, skupiający się wokół wytwarzania, naprawy, konserwacji, a także przygotowania do użycia ręcznej broni palnej. Specjaliści, zwani rusznikarzami, są często doświadczonymi osobami, które od lat wiążą swoją karierę z militariami. Z ich usług korzystają nie tylko miłośnicy militariów, lecz także przedstawiciele służb mundurowych. Rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i renowacją różnego rodzaju broni palnej, pełniąc zawód o charakterze usługowo-produkcyjnym. Ze względu na fakt, że posiadanie broni oraz jej specyfikacja są ściśle uregulowane prawnie, udając się do rusznikarza należy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju dokumenty – specjaliści zobowiązani są bowiem zachować szczególną ostrożność, egzekwując oraz przestrzegając procedury bezpieczeństwa podczas weryfikowania tożsamości swoich klientów. Już dziś dowiedz się więcej o tym fachu, a także poznaj zakres usług rusznikarskich!
zobacz więcej
Dlaczego wysokie miejsce w Google nie zawsze oznacza sukces?

Dlaczego wysokie miejsce w Google nie zawsze oznacza sukces?

Wiele osób utożsamia skuteczne SEO wyłącznie z obecnością w TOP3 wyników wyszukiwania. Tymczasem w świecie rosnącej konkurencji i coraz bardziej wyedukowanych użytkowników kluczowe staje się coś więcej niż sam ranking. W praktyce zdarza się, że witryna na pierwszej pozycji ma mniejszy ruch i niższy współczynnik konwersji niż ta, która plasuje się oczko niżej. Zastanówmy się więc, co dzieje się „pod powierzchnią” wyszukiwarek i jakie czynniki wpływają na realne wyniki biznesowe.
zobacz więcej