Co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

Wydarzenia

Co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

19.04.2018
autor: Red.
Kupno mieszkania cieszy każdego, zwłaszcza kiedy długo na nie oszczędzał i wreszcie może mieć własne wymarzone "M".

Jednak zanim dojdzie do transakcji trzeba jeszcze poskromić swoją euforię okazją cenową czy też świetnymi warunkami mieszkaniowymi i sprawdzić czy nie kryją się tam jakieś niespodziewane okoliczności, które wpływają na to, że właściciel chce się bardzo szybko pozbyć swojego lokalu. Zatem, co sprawdzić przy kupnie mieszkania?

Po pierwsze należy sprawdzić własność lokalu. Gdzie należy tego szukać? Oczywiście w Księdze Wieczystej. W niej znajdziemy również informację na temat ewentualnego zadłużenia nieruchomości i jego wysokości. Takie informacje pozwolą nam stwierdzić czy to, co powiedział nam właściciel pokrywa się ze stanem faktycznym. Numer Księgi Wieczystej możemy uzyskać od właściciela. Powinien znaleźć go w poprzednim akcie notarialnym lub w spółdzielni. Numer księgi wieczystej gruntu może wystarczyć by na tej podstawie znaleźć przypisany do niego budynek mieszkalny i jego numer w Księdze Wieczystej. Warto zajrzeć do II działu Księgi Wieczystej, gdzie znajdzie się zapisy dotyczące własności lokalu. Z kolei w III dziale znajdują się wszelkie informacje dotyczące służebności, roszczeń i ograniczeń, dlatego również na niego trzeba zwrócić uwagę. Również IV dział zawierający zapisy dotyczące hipoteki i jej wysokości jest bardzo ważny, choć nie da nam informacji o aktualnej wysokości zobowiązania, czyli pozostałej kwocie do spłaty kredytu hipotecznego.

Bardzo istotną kwestią jest sprawdzenie czy mieszkanie nie jest zamieszkałe, tzn. czy nikt nie jest tam czasowo lub na stałe zameldowany. Taką informację uzyskamy w Urzędzie Miasta lub Urzędzie Gminy. Do umowy przedwstępnej prosimy o dołączenie zaświadczenia, że nikt nie jest w nim zameldowany. Jeśli niestety taka osoba widnieje w rejestrze trzeba ją odszukać na własną rękę i poprosić by się wymeldowała. Czasami właściciel który sprzedaje mieszkanie z drugiej ręki i sam nie sprawdził tej kwestii kiedy kupował mieszkanie nie ma świadomości, że ktoś rości sobie prawo do przebywania w mieszkaniu, dlatego warto mu o tym przypomnieć i poprosić o stosowne zaświadczenie. Dodatkowo, jeśli kupuje się mieszkanie w starej kamienicy, trzeba sprawdzić czy nie widnieje ona w rejestrze zabytków. Jeśli tak jest w istocie, w przypadku remontu będzie trzeba zwracać się o zgodę do konserwatora zabytków, co jest dość problematyczne i skłania do poszukania innej oferty. Przed zakupem należy również skalkulować wszystkie koszty bieżące i przyszłe, jakie będziemy musieli ponieść, a zatem również wysokość podatku od nieruchomości, wysokość opłat za wieczyste użytkowanie gruntu, a także wysokość czynszu w administracji.

 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość