Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

Wydarzenia

Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

23.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. 1 Maja w Wyszkowie. Mieszkańcy przyszli, by zapoznać się z przewidywanymi rozwiązaniami, ale też z własnymi propozycjami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo. Sugerują wyniesienie skrzyżowania z ul. Kowalskiego i budowę dwóch wyniesionych przejść dla pieszych.
 
Jak już informowaliśmy, na modernizację infrastruktury drogowej Gmina Wyszków z ostatniego rozdania w programie Polski Ład pozyskała 8.000.000 zł. Za te pieniądze zamierza przebudować ulice 1 Maja i Pułtuską - od ronda Kardynała Stefana Wyszyńskiego do ul. Daszyńskiego. Obie ulice są obecnie projektowane. W pierwszej kolejności, w przyszłym roku ma być modernizowana ul. Pułtuska. Remont ul. 1 Maja planowany jest na 2025 r. - Przebudowa w tym samym czasie oznaczałaby paraliż drogowy - na spotkaniu, które odbyło się w środę 22 listopada, argumentował naczelnik wydziału inwestycji Adam Mróz.
Zauważył, że ul. 1 Maja to jedna z najstarszych ulic i jedna z głównych w układzie szkieletowym Wyszkowa. Ostatni poważny remont przeszła ponad 20 lat temu. - Od tamtej pory degradacji ulegała sama nawierzchnia; najbardziej – skrzyżowanie z ul. Kowalskiego, gdzie niedawno była awaria za awarią - przypomniał. - Warto było zabiegać, żeby znaleźć środki na przebudowę tej ulicy, która wymaga przebudowy.
Odcinek między ulicami Pułtuską i Prostą ma niecałe 600 m. Ma zmienną szerokość pasa drogowego, w którym są zlokalizowane zatoki parkingowe. Po jednej stronie jest zabudowa jednorodzinna, w dużej mierze z usługami na parterze; po drugiej stronie - zabudowa wielorodzinna, której zarządcą jest głównie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość”. Przy okazji remontu gmina przejmie od niej m.in. dojazd do Szkoły Podstawowej nr 4. 
- Chcemy dostosować infrastrukturę na ul. 1 Maja do potrzeb mieszkańców. Chcemy zwiększyć liczbę miejsc parkingowych (przybędzie ok. 20 miejsc), a te, które są, przebudować, żeby miały normatywną szerokość 5 m. Musimy obwieść je chodnikiem, żeby można było bezpiecznie wysiąść z samochodu - zamierzenia opisywał Adam Mróz. - Stąd korekta własności, konieczność wejścia w teren i przejęcia za odszkodowaniem terenów, w dużej mierze SM „Przyszłość”. To obecnie tereny zielone, ale infrastruktura drogowa też jest potrzebna.
- Wielkiej rewolucji nie robimy, jeśli chodzi o drogę - mówił projektant Piotr Gołoś.
Projekt zakłada wykorzystanie w dużej mierze starej kanalizacji deszczowej. - Dobraliśmy technologię jej uszczelnienia. Wydłużamy ją w kierunku ul. Pułtuskiej, od Kowalskiego - dodał projektant. - Skrzyżowanie z ul. Kowalskiego będzie w pełni przebudowane, wymiana włącznie z kanalizacją deszczową.
Projekt zakłada zwężenie jezdni i poszerzenie chodnika po prawej stronie, idąc od strony ul. Pułtuskiej. - Notorycznie odbywa się tam parkowanie, więc chodzi o to, żeby pieszy miał łatwiej przejść. Jezdnia za to będzie trochę węższa. To jednocześnie mniejsza prędkość pojazdów, większe bezpieczeństwo. Nie chcieliśmy ograniczać miejsc parkingowych - relacjonował Piotr Gołoś. - Staraliśmy się zachować wszystkie wjazdy. Pozostawiliśmy maksymalną liczbę drzew. Za jedno wycięte drzewo pojawiają się 2-3 nowe nasadzenia.
Jezdnia będzie miała szerokość 6 m, obecnie to 6,3-6,5 m. Przy zatokach parkingowych od ul. Pułtuskiej i ul. Prostej, zgodnie z przepisami, powstaną wąskie chodniki. Oznacza to wejście w teren należący do SM „Przyszłość”. Od strony ul. Prostej wyciętych zostanie 6 jabłonek.
 
Jednokierunkowa? Raczej nie
Obecnych na spotkaniu mieszkańców zaniepokoiło zwężenie jezdni. - Ominięcie aut, które stoją jednym kołem na chodniku jest trudne, doświadczyłam już urwania lusterka - mówiła jedna z pań.
- Teraz to już będzie całkowicie źle. Trzeba się naprawdę dobrze nagimnastykować, zjeżdżając, żeby ktoś innym mógł przejechać - dodali inni.
Adam Mróz przyznał, że urząd nie zakłada wprowadzenia zakazu parkowania po stronie budynków jednorodzinnych: - To może być albo nie być tych usług. Jeśli chcecie poszerzyć jezdnię i zostawić zatoki, to oznacza większe wejście w teren spółdzielni. Na to nie ma zgody.
Pojawiło się nawet pytanie o wprowadzenie na ul. 1 Maja ruchu jednokierunkowego, tak jak jest na ul. Wąskiej. 
- Rozważaliśmy to, ale należałoby przeprowadzić szersze konsultacje - odpowiedział Adam Mróz. - To jedna ze szkieletowych ulic w mieście. Na pewno wywołałoby to dużą burzę. 
Mieszkańcy zaproponowali wyniesienie skrzyżowania z ul. Kowalskiego i budowę dwóch wyniesionych przejść dla pieszych w miejscach, gdzie przechodnie notorycznie przekraczają ulicę, na wysokości bloków nr 11 i 17. To spowolniłoby ruch i znacznie poprawiło bezpieczeństwo.
Projektant przeanalizuje propozycje, choć wydawał się do nich sceptycznie nastawiony z uwagi na odprowadzenie wody deszczowej. - Jezioro będzie stało przy skrzyżowaniu z dwóch stron - uważa.
Mieszkańcy sugerowali więc przeanalizowanie kwestii przebudowy kanalizacji deszczowej 
Inwestycja nie zakłada wymiany oświetlenia ulicznego. - Wymieniliśmy oprawy na ledowe, ale korzystamy ze słupów Zakładu Energetycznego. Jeśli PGE będzie chciało przebudować oświetlenie, skablować pod ziemią, to na pewno skorzystamy - mówił Adam Mróz.
 
Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Srebrny jubileusz Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Srebrny jubileusz Powiatu Wyszkowskiego (FOTO)

Uroczysta gala z okazji jubileuszu Powiatu Wyszkowskiego była okazją do spotkania osób, które przez 25 lat tworzyły powiatową samorządność. - Myślę, że pierwszy raz od dawna spotykamy się w takim gronie – są wśród nas radni wszystkich kadencji, starostowie, wicestarostowie, członkowie zarządów wszystkich kadencji, wielu byłych i emerytowanych pracowników starostwa i jednostek organizacyjnych – zauważyła Ewa Michalik, prowadząca uroczystość, która odbyła się 8 lutego w WOK „Hutnik”.
zobacz więcej
Najnowocześniejsza huta w tej części Europy (FOTO)

Najnowocześniejsza huta w tej części Europy (FOTO)

Od roku wyszkowska huta szkła, czyli Ardagh Glass Poland sp. z o.o., jest jedną z najnowocześniejszych w Polsce. To efekt modernizacji, a właściwie budowy nowej huty. Budynek starej huty jest rozbierany.
zobacz więcej
Nadleśniczy wrócił do Wyszkowa

Nadleśniczy wrócił do Wyszkowa

23 lutego 2024 r. Tomasz Jóźwiak, p.o. dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, powołał Roberta Wielkowskiego na stanowisko nadleśniczego Nadleśnictwa Wyszków. Przez ostatnie lata kierował pułtuskim nadleśnictwem, ale to w wyszkowskim przepracował ćwierć wieku.
zobacz więcej
Ile zarobisz jako kasjer w znanych sieciach sklepów?

Ile zarobisz jako kasjer w znanych sieciach sklepów?

Co kilka lat GUS publikuje obszerne opracowanie zawierające wyliczenia wielu wskaźników dla licznych branż. Ostatnie (z 2022 r.) wskazuje, że na koniec 2021 r. w Polsce działało blisko 320 tys. sklepów, z czego niecałe 9 tys. supermarketów. Analiza wsteczna prowadzi do wniosku, że z roku na rok ilość mniejszych punktów handlowych spada, powstaje natomiast coraz więcej sklepów wielkopowierzchniowych. W Polsce działa obecnie ponad 20 sieci spożywczych supermarketów i dyskontów. Które z nich najlepiej płacą swoim pracownikom? Czy wielkość miasta przekłada się na stawkę?
zobacz więcej