Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

Wydarzenia

Co się zmieni na ulicy 1 Maja? (FOTO)

23.11.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Sporym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie w sprawie przebudowy ul. 1 Maja w Wyszkowie. Mieszkańcy przyszli, by zapoznać się z przewidywanymi rozwiązaniami, ale też z własnymi propozycjami, które mają zwiększyć bezpieczeństwo. Sugerują wyniesienie skrzyżowania z ul. Kowalskiego i budowę dwóch wyniesionych przejść dla pieszych.
 
Jak już informowaliśmy, na modernizację infrastruktury drogowej Gmina Wyszków z ostatniego rozdania w programie Polski Ład pozyskała 8.000.000 zł. Za te pieniądze zamierza przebudować ulice 1 Maja i Pułtuską - od ronda Kardynała Stefana Wyszyńskiego do ul. Daszyńskiego. Obie ulice są obecnie projektowane. W pierwszej kolejności, w przyszłym roku ma być modernizowana ul. Pułtuska. Remont ul. 1 Maja planowany jest na 2025 r. - Przebudowa w tym samym czasie oznaczałaby paraliż drogowy - na spotkaniu, które odbyło się w środę 22 listopada, argumentował naczelnik wydziału inwestycji Adam Mróz.
Zauważył, że ul. 1 Maja to jedna z najstarszych ulic i jedna z głównych w układzie szkieletowym Wyszkowa. Ostatni poważny remont przeszła ponad 20 lat temu. - Od tamtej pory degradacji ulegała sama nawierzchnia; najbardziej – skrzyżowanie z ul. Kowalskiego, gdzie niedawno była awaria za awarią - przypomniał. - Warto było zabiegać, żeby znaleźć środki na przebudowę tej ulicy, która wymaga przebudowy.
Odcinek między ulicami Pułtuską i Prostą ma niecałe 600 m. Ma zmienną szerokość pasa drogowego, w którym są zlokalizowane zatoki parkingowe. Po jednej stronie jest zabudowa jednorodzinna, w dużej mierze z usługami na parterze; po drugiej stronie - zabudowa wielorodzinna, której zarządcą jest głównie Spółdzielnia Mieszkaniowa „Przyszłość”. Przy okazji remontu gmina przejmie od niej m.in. dojazd do Szkoły Podstawowej nr 4. 
- Chcemy dostosować infrastrukturę na ul. 1 Maja do potrzeb mieszkańców. Chcemy zwiększyć liczbę miejsc parkingowych (przybędzie ok. 20 miejsc), a te, które są, przebudować, żeby miały normatywną szerokość 5 m. Musimy obwieść je chodnikiem, żeby można było bezpiecznie wysiąść z samochodu - zamierzenia opisywał Adam Mróz. - Stąd korekta własności, konieczność wejścia w teren i przejęcia za odszkodowaniem terenów, w dużej mierze SM „Przyszłość”. To obecnie tereny zielone, ale infrastruktura drogowa też jest potrzebna.
- Wielkiej rewolucji nie robimy, jeśli chodzi o drogę - mówił projektant Piotr Gołoś.
Projekt zakłada wykorzystanie w dużej mierze starej kanalizacji deszczowej. - Dobraliśmy technologię jej uszczelnienia. Wydłużamy ją w kierunku ul. Pułtuskiej, od Kowalskiego - dodał projektant. - Skrzyżowanie z ul. Kowalskiego będzie w pełni przebudowane, wymiana włącznie z kanalizacją deszczową.
Projekt zakłada zwężenie jezdni i poszerzenie chodnika po prawej stronie, idąc od strony ul. Pułtuskiej. - Notorycznie odbywa się tam parkowanie, więc chodzi o to, żeby pieszy miał łatwiej przejść. Jezdnia za to będzie trochę węższa. To jednocześnie mniejsza prędkość pojazdów, większe bezpieczeństwo. Nie chcieliśmy ograniczać miejsc parkingowych - relacjonował Piotr Gołoś. - Staraliśmy się zachować wszystkie wjazdy. Pozostawiliśmy maksymalną liczbę drzew. Za jedno wycięte drzewo pojawiają się 2-3 nowe nasadzenia.
Jezdnia będzie miała szerokość 6 m, obecnie to 6,3-6,5 m. Przy zatokach parkingowych od ul. Pułtuskiej i ul. Prostej, zgodnie z przepisami, powstaną wąskie chodniki. Oznacza to wejście w teren należący do SM „Przyszłość”. Od strony ul. Prostej wyciętych zostanie 6 jabłonek.
 
Jednokierunkowa? Raczej nie
Obecnych na spotkaniu mieszkańców zaniepokoiło zwężenie jezdni. - Ominięcie aut, które stoją jednym kołem na chodniku jest trudne, doświadczyłam już urwania lusterka - mówiła jedna z pań.
- Teraz to już będzie całkowicie źle. Trzeba się naprawdę dobrze nagimnastykować, zjeżdżając, żeby ktoś innym mógł przejechać - dodali inni.
Adam Mróz przyznał, że urząd nie zakłada wprowadzenia zakazu parkowania po stronie budynków jednorodzinnych: - To może być albo nie być tych usług. Jeśli chcecie poszerzyć jezdnię i zostawić zatoki, to oznacza większe wejście w teren spółdzielni. Na to nie ma zgody.
Pojawiło się nawet pytanie o wprowadzenie na ul. 1 Maja ruchu jednokierunkowego, tak jak jest na ul. Wąskiej. 
- Rozważaliśmy to, ale należałoby przeprowadzić szersze konsultacje - odpowiedział Adam Mróz. - To jedna ze szkieletowych ulic w mieście. Na pewno wywołałoby to dużą burzę. 
Mieszkańcy zaproponowali wyniesienie skrzyżowania z ul. Kowalskiego i budowę dwóch wyniesionych przejść dla pieszych w miejscach, gdzie przechodnie notorycznie przekraczają ulicę, na wysokości bloków nr 11 i 17. To spowolniłoby ruch i znacznie poprawiło bezpieczeństwo.
Projektant przeanalizuje propozycje, choć wydawał się do nich sceptycznie nastawiony z uwagi na odprowadzenie wody deszczowej. - Jezioro będzie stało przy skrzyżowaniu z dwóch stron - uważa.
Mieszkańcy sugerowali więc przeanalizowanie kwestii przebudowy kanalizacji deszczowej 
Inwestycja nie zakłada wymiany oświetlenia ulicznego. - Wymieniliśmy oprawy na ledowe, ale korzystamy ze słupów Zakładu Energetycznego. Jeśli PGE będzie chciało przebudować oświetlenie, skablować pod ziemią, to na pewno skorzystamy - mówił Adam Mróz.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Podwyżki dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół

Podwyżki dla dyrektorów i wicedyrektorów szkół

Rada miejska jednogłośnie przyjęła zmiany w regulaminie przyznawania dodatków nauczycielskich. Zmiany oznaczające spore podwyżki dla dyrektorów, wicedyrektorów szkół oraz wychowawców. - Nie może być tak, że dyrektor placówki oświatowej będzie miał piątą, dziesiątą pensję w szkole. Dbajmy o ich motywację - mówił Marcin Turowski.
zobacz więcej
Kolagen rybi vs. kolagen wołowy – który wybrać?

Kolagen rybi vs. kolagen wołowy – który wybrać?

Poznaj różnice między kolagenem rybim a wołowym. Sprawdź, który lepiej zadba o Twoją skórę, stawy i zdrowie. Praktyczny poradnik od Adelia.pl!
zobacz więcej
Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Franciszek zapraszał nas, duszpasterzy, żebyśmy szukali drogi powrotu ludzi do Kościoła

Dziś świat żegna papieża Franciszka. Przedstawicielem pokolenia, które duchowo dojrzewało w czasie Jego pontyfikatu, jest ks. Rafał Orzechowski, wikariusz parafii św. Wojciecha. W maju minie pierwszy rok jego kapłaństwa. - Sposób, w jaki w tej chwili przeżywam swoje kapłaństwo, jak najbardziej wynika z tego pontyfikatu - mówi w rozmowie z „Nowym Wyszkowiakiem”. Opowiada o swoich spotkaniach z Franciszkiem, o tym, co krzyknął, by papież go usłyszał i do niego podszedł, ale też o tym, jak sam wsłuchuje się i rozumie naukę papieża.
 
zobacz więcej
Poważny wypadek na skrzyżowaniu Pułtuskiej i Graficznej. Ranne dziecko (FOTO)

Poważny wypadek na skrzyżowaniu Pułtuskiej i Graficznej. Ranne dziecko (FOTO)

8-letni rowerzysta został ranny w wypadku, co którego doszło w piątek, 25 kwietnia, na skrzyżowaniu ulic Pułtuskiej, Graficznej i Sikorskiego. 
zobacz więcej