Co robić, by uniknąć raka (foto)

Wydarzenia

Co robić, by uniknąć raka (foto)

27.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Prof. dr hab. nauk med. Cezary Szczylik, wybitny onkolog, który wraz z prof. Wiesławem Jędrzejczakiem dokonał pierwszego w Polsce przeszczepu szpiku kostnego, w środę 26 września 2018 r. spotkał się z wyszkowianami w Miejskiej Bibliotece. Mówił o profilaktyce nowotworów, o tym, co robić, by uniknąć raka.
- Nazwisko pana profesora jest nadzieją dla tych wszystkich, którzy chorują i ich rodzin – przedstawiła gościa zastępca burmistrza Aneta Kowalewska. – To jest nazwisko, które daje szansę. Nasze spotkanie ma państwa przekonać, że o zdrowie trzeba dbać, że profilaktyka jest bardzo ważna.
Licznie stawiły się wyszkowskie amazonki, dlatego spotkanie rozpoczęło się odśpiewaniem ich hymnu: „Nie ma rzeczy niemożliwych, wszystkich ludzi uszczęśliwię. Tylko daj mi, Panie Boże, skrawek nieba i nic więcej mi trzeba”. 
- Myślę, że wam potrzeba więcej niż skrawek nieba – zauważył profesor. 
– Może się doczekamy, że będziemy miały więcej, ale na razie musimy się zadowolić tym, co mamy - odpowiedziały.
- Trzeba głosować nie na tych, co obiecują, tylko na tych, co rzeczywiście budują – skomentował profesor. – To są dwie zupełnie różne rzeczy i pod tym względem w tym kraju jeszcze nie doczekaliśmy się takich rządów, które by realizowały, a nie gadały i obiecywały. Sami widzicie, ile przy okazji kampanii wyborczej obiecują. Gęby pełne frazesów na każde życzenie. A tu chodzi o budowanie wieloletnich programów, żeby były mechanizmy, które będą rozliczały z obietnic, z konsekwencjami cywilnymi wobec tych, którzy oszukują tylko dla korzyści kampanii. Najbliższy mojemu sercu jest samorząd i tam jest prawdziwa Polska. Jeśli chodzi o politykę zdrowotną, to obietnice, które ostatnio usłyszałem na temat systemu opieki onkologicznej, to ciarki po grzbiecie chodzą. Znowu chcą utworzyć sieć szpitali zależnych od Centrum Onkologii. Nie chcą pieniędzy, bo myślą, że organizacyjnie udźwigną. Najbardziej przeraża mnie, że nie ma słowa o nowej kadrze. W wielu województwach 30% onkologów jest w wieku okołoemerytalnym. Nie dość, że jest nas za mało – obecnie jest 160 tys. zachorowań rocznie, 100 tys. ludzi z tego umiera, 3 mln ludzi ma jakiś związek z przeżytą chorobą nowotworową – mamy 450 onkologów. Ludzie, którzy mówią, że poprawią system opieki onkologicznej, a nie mówią nic o lekarzach i pielęgniarkach, to nie ma nic wspólnego z życiem. Kolejki do nas się wydłużają.
Ewa Sosnowska, pracownica urzędu miejskiego zajmująca się profilaktyką zdrowotną, przedstawiła prezentację o działaniach profilaktycznych w Gminie Wyszków. Natomiast prof. Szczylik przedstawił prezentację z zaleceniami Europejskiej Inicjatywy Walki z Rakiem. Mówił o profilaktyce nowotworów – co robić, by uniknąć raka.
- W Europie dzięki profilaktyce i programom wczesnego wykrywania daje się wyleczyć z nowotworu 50 proc. ludzi. W Polsce nie wiemy dokładnie – między 20-30 proc.
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 2 października.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość