Chcesz głosować korespondencyjnie? Zgłoś to

Wydarzenia

Chcesz głosować korespondencyjnie? Zgłoś to

12.06.2020
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Jeszcze tylko do 16 czerwca można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego. Więcej czasu będą miały osoby w kwarantannie.
 
W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony za pośrednictwem urzędu gminy najpóźniej do 16 czerwca. Wyborca w kwarantannie ma czas do 23 czerwca. Jeśli kwarantanna rozpocznie się po tym terminie, czas na zgłoszenie jest do 26 czerwca.
W przypadku głosowania za granicą zamiar głosowania korespondencyjnego powinien być zgłoszony przez wyborcę właściwemu konsulowi najpóźniej do 15 czerwca.
Trzeba pamiętać, że zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego zarówno w kraju, jak i za granicą dotyczy również ewentualnej II drugiej tury wyborów. Wycofać się nie można, ale po I turze można jeszcze zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego - najpóźniej do 29 czerwca (dla osób w kwarantannie - do 7 lipca, jeśli kwarantanna rozpocznie się później do 10 lipca).
Wyborca głosujący w kraju otrzyma pakiet wyborczy najpóźniej do 23 czerwca (osoby w kwarantannie - do 26 czerwca). Urząd gminy prześle pakiet wyborczy za pośrednictwem Poczty Polskiej (może być również doręczony przez upoważnionego pracownika urzędu gminy). Doręczenie pakietu wyborczego jest dokonywane przez zespół złożony z co najmniej dwóch pracowników poczty, bezpośrednio do skrzynki pocztowej wyborcy. Po doręczeniu pakietu do skrzynki za pakiet odpowiada już jej użytkownik. W przypadku braku skrzynki pocztowej lub gdy uniemożliwia ona doręczenie pakietu wyborczego, zespół wystawi zawiadomienie o możliwości odbioru pakietu wyborczego na poczcie. Zawiadomienie pozostawione zostanie w drzwiach mieszkania wyborcy. Pakiet będzie można odebrać w terminie nie dłuższym niż 1 dzień od dnia pozostawienia zawiadomienia.
 
Sposób głosowania
W skład pakietu wyborczego wchodzą: koperta zwrotna, karta do głosowania, koperta na kartę do głosowania, oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, instrukcja głosowania korespondencyjnego.
Po oddaniu głosu, kartę do głosowania należy umieścić w kopercie z napisem „Koperta na kartę do głosowania” i zakleić ją. Niezaklejona koperta spowoduje, że głos nie będzie liczony.
Zaklejoną kopertę należy włożyć do koperty zwrotnej. Musi być na niej umieszczony adres i numer obwodowej komisji wyborczej.
Oświadczenie o osobistym i tajnym oddaniu głosu wkłada się do koperty zwrotnej. Niewłożenie oświadczenia do koperty zwrotnej, niewypełnienie go lub niepodpisanie spowoduje, że karta do głosowania nie będzie uwzględniona przy ustalaniu wyników głosowania.
W przypadku głosowania w kraju kopertę zwrotną (zawierającą zaklejoną kopertę do głosowania oraz wypełnione i podpisane oświadczenie) należy zakleić i najpóźniej do 26 czerwca wrzucić do znajdującej się na terenie gminy skrzynki Poczty Polskiej lub osobiście (albo za pośrednictwem innej osoby) dostarczyć do urzędu gminy (w godzinach jego funkcjonowania). Wyborca może też w dniu wyborów osobiście lub za pośrednictwem innej osoby dostarczyć kopertę do swojej obwodowej komisji wyborczej.
W przypadku głosowania korespondencyjnego konsul wyśle pakiet wyborcy najpóźniej do 22 czerwca. Pakiet można odebrać także osobiście w konsulacie. Pakiet z oddanym głosem należy wysłać do konsula najpóźniej do 26 czerwca.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość