Cała Polska w czerwonej strefie. Kolejne obostrzenia

Wydarzenia

Cała Polska w czerwonej strefie. Kolejne obostrzenia

23.10.2020
autor:
Cały kraj w czerwonej strefie, zdalne nauczanie w starszych klasach szkół podstawowych i średnich, posiłki w restauracjach tylko na wynos, zakaz poruszania się dzieci i młodzieży bez dorosłych, zakaz zgromadzeń powyżej 5 osób - to najważniejsze zmiany, jakie czekają nas od soboty 24 października.

- Przed nami krytyczny tydzień. Spełniają się czarne scenariusze - podczas ogłaszania nowych obostrzeń w piątek 23 października przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.
- Musimy zahamować przyrost zakażeń i taki cel mają wprowadzane obostrzenia. Jeśli nie zadziałają, będziemy musieli zamykać kolejne dziedziny życia społecznego i gospodarczego - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Od soboty cała Polska znajdzie się w czerwonej strefie. W wyłącznie zdalną naukę na terenie naszego powiatu wchodzą szkoły średnie, które przez ostatni tydzień pracowały hybrydowo. Ale nie tylko, bo zgodnie z nowymi obostrzeniami w całym kraju w zdalną naukę przechodzą również uczniowie szkół podstawowych, od klasy IV do VIII. Poza tym dzieci i młodzież do 16. roku życia w godz. 8 - 16 nie mogą przemieszczać się bez opieki dorosłych.
Rząd od soboty ogranicza pracę lokali gastronomicznych do wydawania posiłków tylko na wynos. To obostrzenie ma obowiązywać przez 2 tygodnie z możliwością przedłużenia.
Od jutra nie można się spotykać w grupach większych niż 5 osób. Wyjątkiem są osoby mieszkające razem i spotkania zawodowe.
Premier zaapelował do seniorów, szczególnie powyżej 70 roku życia, o niewychodzenie z domów. To te osoby stanowią ok. 70% osób umierających na COVID-19.
Rząd uruchomił korpus wsparcia seniorów, do którego zaprasza wolontariuszy, harcerzy, żołnierzy WOT.
Seniorzy są największą grupą korzystającą z sanatoriów, które również zostały zamknięte.
W całej Polsce obowiązują wcześniej ustalone limity i ograniczenia dla strefy czerwonej:
ograniczenie liczby osób w placówkach handlowych uzależnione od wielkości sklepu: dla sklepów o powierzchni do 100 m kw. - 5 osób na kasę, a dla sklepów powyżej 100 m kw. powierzchni - 1 osoba na 15 m kw
zakaz organizacji imprez okolicznościowych (wesela, konsolacje i inne)
podczas uroczystości religijnych nie więcej niż 1 osoba na 7 m kw.
wydarzenia sportowe bez udziału publiczności
w wydarzeniach kulturalnych max. 25% miejsc zajętych przez publiczność
zawieszona działalność basenów, aquaparków i siłowni.
- Drodzy rodacy, obostrzenia są poważne - przyznał premier Morawiecki. - W najbliższych tygodniach ograniczmy spotkania społeczne. Wspólnie zwyciężymy, jeśli wszyscy będziemy stosować się do obostrzeń.

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość