Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/15310.jpg

Wydarzenia

Burmistrz rezygnuje z zakupu 3-metrowej rzeźby Leona Gruzda

14.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. FB/Piotr Płochocki - Burmistrz Wyszkowa
Piotr Płochocki podjął decyzję, że 90 tys. zł, które w tegorocznym budżecie miały być przeznaczone na zakup i montaż 3-metrowej rzeźby Leona Gruzda, zostaną przeznaczone na inne inwestycje.
 
Przypomnijmy, że Leon Gruzd, rzeźbiarz, od ponad 40 lat członek Związku Polskich Artystów Plastyków, od 30 lat ma dom i pracownię w Fideście. Tworzy w kamieniu, drewnie i metalu. Jest uznanym artystą, jego prace wystawiają najlepsze galerie sztuki. „Niestety, na naszym terenie to artysta mało znany i niedoceniany – wystawa jego prac odbyła się tylko raz, w 2008 r. w WOK „Hutnik”. Zaprezentował wtedy drewniane rzeźby inspirowane sąsiadami ze wsi Fidest, stąd tytuł wystawy „Sąsiedzi” – pisała inicjatorka zakupu rzeźby, honorowa obywatelka Wyszkowa Elżbieta Szczuka. 
Jeszcze przed wyborami Piotr Płochocki zwolennikiem zakupu rzeźby nie był, więc decyzja o rezygnacji nie jest zaskakująca. „Choć niezmiernie cenię twórczość naszego lokalnego artysty Leona Gruzda, to uważam, że nim zakupimy do naszej przestrzeni miejskiej którąś z jego prac, powinniśmy lepiej zapoznać z tą twórczością naszych mieszkańców, by mieli dokładniejszą świadomość jej wartości” – czytamy na facebooku burmistrza. - „Poza tym dla podobnego rodzaju dzieła należy znaleźć miejsce, które będzie mu odpowiadało ekspozycją, przestrzenią i kontekstem. Na tę chwilę nie zostało ono jednoznacznie ustalone, stąd wraz z urzędnikami zdecydowaliśmy przesunąć zarezerwowane na ten cel w tegorocznym budżecie 90 tys. zł. na inne inwestycje.
Burmistrz zapowiada konsultacje społeczne na temat lokalizacji metaloplastyki przedstawiającej żurawie: "Jednocześnie zapewniam, że nie zapominamy o sztuce w naszej przestrzeni miejskiej, dlatego po odpowiedniej konserwacji i wskazaniu miejsca, wyłonionego w konsultacjach społecznych, powrócą do nas nasze historyczne żurawie."
Przypomnijmy, że przedstawiająca żurawie rzeźba (metaloplastyka) w latach 70. stanęła nad Bugiem, niedaleko głównego wejścia do parku miejskiego (dziś znajduje się w tym miejscu pomnik poświęcony ludziom morza). Były jeszcze wykonane tą samą techniką smoki i trąby. Rzeźby na wiele, wiele lat wpisały się w krajobraz Wyszkowa, stając się jego charakterystycznym elementem. Kilkanaście lat temu zniszczone żurawie miały trafić na złom (taki los prawdopodobnie spotkał pozostałe rzeźby). Ocalił je Marek Siekierski, ówczesny prezes Wyszkowskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Stanęły na terenie spółki przy ul. Komunalnej, gdzie znajdują się do dziś. 
Od lat powraca dyskusja, co dalej z żurawiami. Padały różne propozycje. Mówiło się m.in., że metaloplastyka miałaby stanąć przy pochodzącym z tych samych lat budynku „Hutnika”, w parku na skarpie lub przed dworcem PKP.
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rotomoulding na zamówienie. Jak znaleźć rzetelnego partnera produkcyjnego?

Rotomoulding na zamówienie. Jak znaleźć rzetelnego partnera produkcyjnego?

Usługi formowania rotacyjnego, szerzej znanego jako rotomoulding, cieszą się dziś olbrzymim powodzeniem w wielu branżach. Coraz większa liczba przedsiębiorców postanawia bowiem zainwestować w tę metodę przetwarzania tworzyw sztucznych – wszystko to za sprawą między innymi niskiego kosztu form i narzędzi, braku szwów oraz jednorodnej grubości ścianek, a także możliwości produkcji dużych i skomplikowanych kształtów.
zobacz więcej
Wpływ nowoczesnych systemów pomiarowych na bezpieczeństwo budowli

Wpływ nowoczesnych systemów pomiarowych na bezpieczeństwo budowli

zobacz więcej
Kino plenerowe – po 95 latach „Janko Muzykant” ponownie w pałacu Skarżyńskich (FOTO)

Kino plenerowe – po 95 latach „Janko Muzykant” ponownie w pałacu Skarżyńskich (FOTO)

W niedzielne popołudnie, 8 czerwca, przy pałacu Skarżyńskich zainteresowani mieli możliwość obejrzenia przedwojennego filmu „Janko Muzykant” w reżyserii Ryszarda Ordyńskiego, z muzyką Leona Schillera i Grzegorza Fitelberga. Część scen do tego filmu, którego premiera odbyła się w listopadzie 1930 r., kręcona była w Rybienku, w majątku Skarżyńskich, a w jednym z kadrów można było zobaczyć Magdalenę Skarżyńską.
zobacz więcej
Odmień styl swojego domy lub mieszkania – Postaw na abstrakcyjne grafiki

Odmień styl swojego domy lub mieszkania – Postaw na abstrakcyjne grafiki

Współczesne wnętrza coraz częściej stają się przestrzenią wyrazu osobistego stylu i artystycznej wrażliwości. W świecie aranżacji, w której liczy się funkcjonalność, estetyka i atmosfera, abstrakcyjne grafiki zyskują wyjątkowe znaczenie. To one nadają ścianom charakteru, przełamują monotonię i wprowadzają emocjonalny rytm do każdego pomieszczenia.
zobacz więcej
Zitcom