Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/7429.jpg

Wydarzenia

Budowa linii 400 kV. Wybrano wariant do realizacji

23.11.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Linia elektroenergetyczna 400 kV Ostrołęka - Stanisławów ominie zabudowania w Fideście. Mieszkańcy tej miejscowości mieli najwięcej wątpliwości co do planowanej inwestycji.
 
Przypomnijmy, że linia długości ok. 100 km połączy dwie istniejące stacje w Ostrołęce i Stanisławowie. Dodatkowo przewidziana jest rozbudowa na terenie gminy Brańszczyk rozdzielni 400 kV. Z tej stacji pobierana będzie energia dla powiatów wyszkowskiego i wołomińskiego. Firmy występują o nowe moce przyłączeniowe, ale w tej chwili nie ma takiej możliwości. Dzięki tej stacji odbiorcy będą mieli zwiększone możliwości poboru energii elektrycznej.
Proces inwestycyjny rozpoczął się w 2018 r. Polskie Sieci Elektroenergetyczne SA – operator sieci przesyłowej w Polsce – chcą rozpocząć budowę w 2021 roku i zakończyć do 2023.
Czwartkowe spotkanie w Wyszkowie było kolejnym etapem konsultacji społecznych. Na 586 ankiet konsultacyjnych, które wpłynęły w międzyczasie do wykonawcy, 28 złożyli mieszkańcy gminy Wyszków, głównie Fidestu, przez który przebiega jeden z trzech zaprojektowanych wariantów. Wariant, dodajmy, niewybrany do realizacji.
Do pytań i obaw najczęściej zgłaszanych przez mieszkańców podczas rozmów i konsultacji odniósł się Maciej Szulc, dyrektor ds. inwestycyjnych firmy Elfeko, lidera konsorcjum będącego wykonawcą inwestycji. - To względy zdrowotne, niewidzialne pole magnetyczne, możliwie największa odległość od zabudowy, obniżenie wartości działek, brak możliwości inwestycyjnych - wyliczał.
Polska ma jedne z najbardziej restrykcyjnych norm, jeśli chodzi o wartość pól elektromagnetycznych. Dopuszczalna wartość natężenia pola elektrycznego na obszarach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową w naszym kraju wynosi 1 kV/m (kilowoltów na metr), przy rekomendacji Unii Europejskiej 5 kV/m, pola magnetycznego - w Polsce 60 A/m (amperów na metr), przy rekomendowanej przez UE wartości 80 A/m. - Korzystając z postępu technologicznego, przebywamy w polu elektromagnetycznym, choć nie zdajemy sobie z tego sprawy - zauważył Maciej Szulc, podając przykłady urządzeń codziennego użytku.
Przypomnijmy, że wykonawca przedstawił trzy warianty przebiegu linii Stanisławów - Ostrołęka, pierwszy i drugi są dość zbliżone.
Wariant 1 zakłada, że linia będzie przebiegała przez gm. Brańszczyk - 1 km, gm. Wyszków - 9,2 km (obręby Fidest, Kamieńczyk, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 1,3 km.
Wariant 2: gm. Brańszczyk - 1 km, gm. Wyszków - 9,4 km (obręby Fidest, Kamieńczyk, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 1,4 km.
Wariant 3: gm. Brańszczyk - 1,1 km, gm. Wyszków - 8,2 km (obręby Fidest, Skuszew Wyszków), gm. Zabrodzie - 5,5 km.
Choć najkrótszy jest wariant trzeci, pod względem gęstości zabudowy najkorzystniejszy jest drugi. I to za nim opowiedziało się najwięcej osób biorących udział w konsultacjach. - To tendencja we wszystkich gminach, również w Wyszkowie - podkreślił Maciej Szulc. Mieszkańcy gminy Wyszków, a szczególnie Fidestu, najgłośniej protestowali przeciwko wariantowi trzeciemu, który przebiegał przez wieś.
Uwzględniając względy środowiskowe i społeczne, wybrano wariant drugi, którego przebieg na terenie gminy Wyszków można zobaczyć na mapce poniżej. W kolejnym etapie wykonawca będzie prowadził rozmowy z właścicielami nieruchomości.

Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Co musisz wiedzieć na temat żarówek LED? Sprawdź najważniejsze informacje przed zakupem!

Żarówki LED stanowią obecnie jedno z najczęściej spotykanych źródeł światła w domach oraz mieszkaniach. Wszystko to z powodu ich licznych walorów, takich jak energooszczędność, długie działanie oraz możliwość poddania ich recyklingowi. To właśnie za ich pomocą możliwe jest zrealizowanie dowolnych scenariuszy świetlnych, które nie tylko atrakcyjnie prezentują się we wnętrzu, lecz także tworzą doskonałą kompozycję wraz z systemem inteligentnego domu. Diody LED przeznaczone są do zasilania prądem o niskim i bezpiecznym napięciu, posiadając w swojej obudowie przetwornicę impulsową. Żarówki wykonane w technologii LED stanowią innowacyjną, a przy tym także energooszczędną konstrukcję. Na inwestycję w wymianę oświetlenia na LED-owe decyduje się coraz więcej osób. Już dziś poznaj ich zalety.
zobacz więcej
Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

Dwa groźne zdarzenia. Kierowcy rozbili się na drzewach (FOTO)

W niedzielę wieczorem i w poniedziałek rano na terenie gminy Długosiodło doszło do dwóch poważnych zdarzeń drogowych. W obu przypadkach kierowcy uderzyli w drzewa.
zobacz więcej
Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Nareszcie ciepły, zdrowy dom na lata

Program Czyste Powietrze w nowej odsłonie. Nareszcie ciepły, zdrowy dom na lata

To nieprawda, że dotacje są tylko dla bogatych. Nowy program Czyste Powietrze skierowany jest do rodzin o niższych dochodach, dając im możliwość realizacji z dofinansowaniem nawet całej inwestycji termomodernizacyjnej. Można ocieplić ściany, dach, stropy czy podłogę na gruncie, wymienić stolarkę okienną i drzwiową oraz bramy garażowe, zamontować system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, a w miejsce kopciucha zamontować nowe, ekologiczne źródło ciepła oraz wykonać modernizację instalacji co i cwu. Tysiące domów w naszej okolicy pilnie potrzebują takiego wsparcia.
zobacz więcej
Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że świeże jabłko trafia do Twojej kuchni? Co sprawia, że owoce, które widzisz na półkach sklepowych, są tak apetyczne i pachnące? W tym artykule odkryjesz, jak wygląda cały proces dystrybucji owoców – od momentu zbioru w sadzie, aż po dostarczenie ich do Twoich rąk. Przekonasz się, jakie wyzwania czekają na producentów i dystrybutorów oraz jak dba się o jakość i świeżość owoców na każdym etapie tej fascynującej podróży.
zobacz więcej