Beskid Żywiecki: Ukryty klejnot polskich gór, który warto odkryć

Wydarzenia

Beskid Żywiecki: Ukryty klejnot polskich gór, który warto odkryć

09.04.2025
autor: Artykuł sponsorowany
Niemal każdy miłośnik gór w Polsce zna Tatry czy Bieszczady, ale prawdziwi znawcy wiedzą, że Beskid Żywiecki to miejsce, gdzie natura, historia i kultura splatają się w niezapomnianą całość. To region, który zachwyca dzikimi krajobrazami, autentyczną ludową tradycją i gościnnością mieszkańców. Jeśli szukasz urlopu pełnego górskich wędrówek, kontaktu z przyrodą i chwili wytchnienia od zgiełku miasta – Beskid Żywiecki powinien znaleźć się na szczycie twojej listy.
 
Beskid Żywiecki, część Beskidów Zachodnich, to drugie pod względem wysokości pasmo w Polsce (po Tatrach). Jego królową jest Babia Góra (1725 m n.p.m.), zwana „Matką Niepogód” ze względu na kapryśny klimat. Jej masyw, objęty ochroną jako Park Narodowy i rezerwat biosfery UNESCO, to obowiązkowy punkt dla miłośników trekingu. Nie mniej urzekające są inne szczyty: Pilsko (1557 m), Wielka Racza (1236 m) czy Romanka (1366 m). Szlaki są tu dobrze oznaczone, ale mniej zatłoczone niż w popularniejszych pasmach, co pozwala naprawdę zatopić się w górskiej ciszy.
Kolejnym skarbem tego regionu jest jezioro Żywieckie. Otoczone zielonymi wzgórzami, latem przyciąga żeglarzy i kajakarzy, a jesienią mieni się złotem i czerwienią. W okolicy warto odwiedzić też Żywiec – miasto z renesansowym zamkiem Habsburgów, który przypomina o korzeniach regionu.

Kultura i tradycja: żywy folklor i smaki regionu

Beskid Żywiecki to region, w którym historia i tradycja tworzą niepowtarzalny klimat sprzyjający odkrywaniu lokalnych atrakcji historycznych. W sercu tych malowniczych gór znajdziemy zabytki architektoniczne, takie jak średniowieczne zamki, okazałe dwory oraz urokliwe drewniane kościoły, które opowiadają historię minionych wieków. Zabytkowa architektura tego regionu doskonale oddaje ducha dawnych czasów, a jednocześnie zachwyca niepowtarzalnym stylem. Wiele z nich zostało w ostatnich latach odrestaurowanych. Charakterystyczne dla tego obszaru są też drewniane chaty i kapliczki, które nadają krajobrazowi niepowtarzalny, dawny urok.

Ślady przeszłości: od Habsburgów po wojenne tajemnice

Historia regionu sięga średniowiecza, a spory ślad pozostawili tu Habsburgowie, którzy w XIX w. uczynili z Żywca swoje letnie rezydencje. Ich pałac, otoczony pięknym parkiem, do dziś przyciąga miłośników historii. W czasie II wojny światowej Beskidy były schronieniem dla partyzantów – a ślady ich bunkrów można znaleźć po dziś dzień. Osoby interesującą się historią gospodarczą koniecznie muszą wybrać się do Muzeum Browaru w Żywcu, gdzie piwo jest warzone od 1856 roku!

Zwardoń: brama do Beskidu Żywieckiego

Jeśli szukasz dobrej bazy na eksplorację Beskidu Żywieckiego, Zwardoń to strzał w dziesiątkę. Ta niewielka miejscowość leży w województwie śląskim, tuż przy granicy ze Słowacją, na wysokości ok. 690 m n.p.m. Otoczona szczytami Wielkiej Raczy, Rycerzowej i Oszusa, zimą zamienia się w popularny kurort narciarski, w pozostałych porach roku staje się zaś rajem dla pieszych turystów i rowerzystów.
Zwardoń to przede wszystkim doskonała lokalizacja. Miejscowość leży na skrzyżowaniu szlaków turystycznych. Stąd wyruszymy zarówno na łatwe spacery (np. na Przełęcz Zwardońską), jak i całodniowe wyprawy na Wielką Raczę (szlak niebieski, ok. 4 h w obie strony). Miejscowość jest też dobrze skomunikowana. Przez Zwardoń przebiega linia kolejowa, dojedziesz tu również drogą S1 - samochodem lub autobusem. Autobusy dowiozą Cię z lub do Żywca czy Wisły. Zimą działa tu kilka wyciągów narciarskich (np. Zwardoń Ski), a latem – park linowy i trasy dla MTB. Jeśli szukasz komfortowych noclegów w Zwardoniu, znajdziesz je bez problemu, a jeśli szukasz całego domu na wynajem dla rodziny bądź grupy znajomych, sprawdź koniecznie dostępność komfortowej i doskonale położonej Willi Jasień: https://willajasien.pl/
W okolicy znajdują się, m.in.: 
Rachowiec, Muńcó, Wielka Racza, Rycerzowa, Hala Boracza, Lipowska, Rysianka
Wisła, Barania Góra, Skrzyczne
Mała Fatra, Wielka Fatra, Rajeckie Teplice (Słowacja)
Trójstyk czyli miejsce, gdzie stykają się granice trzech państw: Polski, Czech i Słowacji
Geopark Glinka i wiele innych atrakcji.
Beskid Żywiecki to idealne miejsce dla tych, którzy pragną autentyczności. Tu nie ma tłumów znad Morskiego Oka, za to są szumiące lasy, łąki pełne ziół i gościnne bacówki, gdzie można odpocząć przy watrze. A wybór Zwardonia jako bazy to gwarancja wygody i bliskości największych atrakcji.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość