Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/14528.jpg

Wydarzenia

Automaty recyklingowe to klucz do osiągnięcia celów systemu kaucyjnego w Polsce

01.09.2023
autor: artykuł sponsorowany
Automatyzacja recyklingu odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu systemu kaucyjnego. Ten system stanowi niezbędne narzędzie do spełnienia wymogów ustawy o SUP. To ważny krok w kierunku wprowadzenia rozwiązania, które skutecznie rozwiąże problem marnotrawstwa surowców i ożywi gospodarkę opartą na obiegu zamkniętym.
 

Automatyzacja recyklingu odgrywa kluczową rolę we wdrażaniu systemu kaucyjnego. Ten system stanowi niezbędne narzędzie do spełnienia wymogów ustawy o SUP. To ważny krok w kierunku wprowadzenia rozwiązania, które skutecznie rozwiąże problem marnotrawstwa surowców i ożywi gospodarkę opartą na obiegu zamkniętym. Dzięki temu Polska zbliży się do osiągnięcia wymogów recyklingowych wyznaczonych przez UE – do 2035 roku powinniśmy osiągnąć przynajmniej 65% recyklingu wszystkich wytworzonych odpadów opakowaniowych.

Automaty recyklingowe, a ustawa o systemie kaucyjnym

Automaty recyklingowe odegrają kluczową rolę w zwiększeniu poziomów recyklingu na obszarze lokalnym, wspomagając gminy poprzez monitorowanie i raportowanie poziomów zbiórki. Jako firma posiadająca bogate doświadczenie w kompleksowym gospodarowaniu odpadami i surowcami, TOMRA w pełni popiera ustawę o SUP, która precyzyjnie określa role i obowiązki wszystkich zainteresowanych stron. Zdaniem Anny Sapoty, realizacja tych zmian może pozwolić polskim konsumentom na powszechne oddawanie zużytych opakowań do recyklingu już w 2025 roku. 

Ustawa zakłada wprowadzenie modelu automatów recyklingowych w sklepach, który zdobywa uznanie nie tylko wśród detalistów, ale także wśród konsumentów. Ten model przyczynił się do wysokich poziomów zbieranych butelek i puszek nadających się do recyklingu. Jak wynika z badań przeprowadzonych na siedmiu rynkach europejskich, aż 93% konsumentów oddaje co najmniej 90% pojemników objętych kaucją, a to dzięki automatycznym punktom zbiórki. Badania te wykazały również, że konsumenci oczekują rozwoju rozwiązań cyfrowych w systemie, takich jak zwrot pieniędzy za pomocą aplikacji lub voucherów.

Automaty recyklingowe to przepis na ciągły obieg opakowań

Polska ma obiecującą ścieżkę przed sobą w kierunku osiągnięcia podobnych wyników. Jednak kluczowym elementem jest stała edukacja i podnoszenie świadomości społeczeństwa, że każde oddane opakowanie ma ogromne znaczenie dla zachowania środowiska. Automaty recyklingowe stanowią krok ku ciągłemu obiegowi opakowań, przekształcając je w surowce do produkcji nowych produktów. Dzięki temu ograniczamy liczbę marnowanych opakowań, które w obecnej sytuacji sięgają aż pięciu miliardów sztuk rocznie w samym tylko kraju. Automaty recyklingowe wnoszą kluczowy wkład w budowę bardziej zrównoważonej i ekologicznej przyszłości.

Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom