Archeologiczne wykopaliska w Wyszkowie (foto)

Wydarzenia

Archeologiczne wykopaliska w Wyszkowie (foto)

08.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Grupa archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie bada w Wyszkowie cmentarzysko kultury przeworskiej z pierwszych wieków naszej ery.
Kultura przeworska to kultura archeologiczna epoki żelaza, rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach środkowej i południowej Polski. Warto wspomnieć, że w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego znajdują się zabytki z innych cmentarzysk tej kultury, m.in. z położonych nieopodal miejscowości Kamieńczyk i Nadkole.
Obecne prace, już trzeci sezon, wykonywane są na zlecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Ostrołęce.
- Badamy cmentarzysko kultury przeworskiej z pierwszych wieków naszej ery – mówi archeolog Tomasz Rakowski. - Znajdują się tu groby ciałopalne to znaczy takie w których chowani byli zmarli wcześniej spaleni na stosie. Szczątki zmarłych składano bezpośrednio w piasku lub w glinianych urnach tzw. popielnicach Wciąż próbujemy określić zasięg tego cmentarzyska.
Pan Tomasz pokazuje niektóre znaleziska, np. fragmenty przepalonych kości ludzkich. Są one  następnie zabezpieczane i przekazywane do analizy antropologicznej - określany jest wiek i płeć zmarłego. Są też inne zabytki, które składano do grobów np. przęślik, czyli obciążnik przymocowany do wrzeciona przy ręcznym wykonywaniu przędzy z lnu i wełny - z tego można wywnioskować, że w grobie była pochowana kobieta. Znaleziono również fragmenty naczyń ręcznie lepionych, których kształt i technologia pozwala określić czas ich wykonania na pierwsze dwa wieki naszej ery.  
Wykopaliska w Wyszkowie będą trwały jeszcze 2 tygodnie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Rusztowania stanowią nieodłączną składową niemal każdej budowy, podczas której uwzględniane są prace na wysokości. Ich solidność oraz bezpieczeństwo ma bowiem kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony pracowników, jak i efektywności procesów budowlanych. Chociaż obecnie mamy do czynienia z naprawdę wytrzymałymi, a co za tym idzie także długowiecznymi konstrukcjami, regularna konserwacja oraz dbałość o nie są niezbędne ku temu, by możliwe było zminimalizowanie awarii oraz uszkodzeń, jakie w efekcie mogłyby zasądzić o wypadku i spowodować liczne opóźnienia w pracy. Sprawdź, jak zapobiec tragedii dzięki regularnej pielęgnacji rusztowania! Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które być może pomogą Ci cieszyć się posiadaną konstrukcją przez lata – bez awarii i wypadków.
zobacz więcej
Piękne połączenie muzyki i obrazów piaskiem malowanych (FOTO)

Piękne połączenie muzyki i obrazów piaskiem malowanych (FOTO)

Na wyjątkowy koncert pasyjny, pełen poruszającej muzyki i zachwycających, a nawet zadziwiających, obrazów parafia św. Idziego zaprosiła w sobotę, 22 marca. „Dźwięki w Godzinie Ciszy” to misterium w niezwykły sposób łączące muzykę i obraz.
zobacz więcej
Przedświąteczna integracja Tulewa (FOTO)

Przedświąteczna integracja Tulewa (FOTO)

Bardzo ciepłą, sympatyczną przedświąteczną imprezę dla swoich seniorów, która odbyła się w sobotę 5 kwietnia, zorganizowali Pomysłowi Seniorzy z Tulewa i Koło Gospodyń Wiejskich „Tulewianki”.
zobacz więcej
Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Jak rozwijać umiejętności miękkie?

Rozwijanie umiejętności miękkich to proces, który wymaga świadomości, praktyki i cierpliwości. W przeciwieństwie do kompetencji twardych, nie nauczysz się ich z podręcznika – trzeba je ćwiczyć w codziennych sytuacjach. Dlaczego są tak ważne? Jak skutecznie nad nimi pracować?
zobacz więcej