Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/5104.jpg

Wydarzenia

Archeologiczne wykopaliska w Wyszkowie (foto)

08.09.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Grupa archeologów z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie bada w Wyszkowie cmentarzysko kultury przeworskiej z pierwszych wieków naszej ery.
Kultura przeworska to kultura archeologiczna epoki żelaza, rozwijająca się między III w. p.n.e. a V w. n.e. na terenach środkowej i południowej Polski. Warto wspomnieć, że w zbiorach Państwowego Muzeum Archeologicznego znajdują się zabytki z innych cmentarzysk tej kultury, m.in. z położonych nieopodal miejscowości Kamieńczyk i Nadkole.
Obecne prace, już trzeci sezon, wykonywane są na zlecenie Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków delegatura w Ostrołęce.
- Badamy cmentarzysko kultury przeworskiej z pierwszych wieków naszej ery – mówi archeolog Tomasz Rakowski. - Znajdują się tu groby ciałopalne to znaczy takie w których chowani byli zmarli wcześniej spaleni na stosie. Szczątki zmarłych składano bezpośrednio w piasku lub w glinianych urnach tzw. popielnicach Wciąż próbujemy określić zasięg tego cmentarzyska.
Pan Tomasz pokazuje niektóre znaleziska, np. fragmenty przepalonych kości ludzkich. Są one  następnie zabezpieczane i przekazywane do analizy antropologicznej - określany jest wiek i płeć zmarłego. Są też inne zabytki, które składano do grobów np. przęślik, czyli obciążnik przymocowany do wrzeciona przy ręcznym wykonywaniu przędzy z lnu i wełny - z tego można wywnioskować, że w grobie była pochowana kobieta. Znaleziono również fragmenty naczyń ręcznie lepionych, których kształt i technologia pozwala określić czas ich wykonania na pierwsze dwa wieki naszej ery.  
Wykopaliska w Wyszkowie będą trwały jeszcze 2 tygodnie.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość