Abstrakcje Ireny Filipowicz w miejskiej bibliotece (FOTO)

Wydarzenia

Abstrakcje Ireny Filipowicz w miejskiej bibliotece (FOTO)

03.02.2025
autor: Elżbieta Szczuka
W środę 29 stycznia w sali im. prof. Ludwika Maciąga w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie odbył się wernisaż malarstwa Ireny Filipowicz. Jej piękne, barwne, inspirowane naturą abstrakcyjne obrazy można podziwiać do 28 lutego.
 
Wernisaż rozpoczął się energetycznym występem zespołu wokalnego Młodzi Śpiewni pod kierunkiem Andrzeja Danka.
Bohaterkę wieczoru bukietem kwiatów powitała dyrektor biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Dużo kolorów, są kontrasty, formy geometryczne, jest natura - mówiła o zaprezentowanych na wystawie obrazach. - Cóż można powiedzieć w Wyszkowie o Irenie Filipowicz, kto jej nie zna? Specjalistka od spraw kultury. Tyle dekad uwrażliwiania dzieci i młodzieży na sztukę. Niezliczona liczba wernisaży i wystaw przygotowanych innym artystom. I wreszcie nadszedł moment, że jest pierwsza indywidualna wystawa Ireny Filipowicz w Wyszkowie, choć równocześnie Irena Filipowicz wystawia swoje prace w trzech galeriach w Warszawie. Jest bardzo skromną osobą, ma wielki dorobek i osiągnięcia, ale nie pcha się na afisz.
W folderku towarzyszącym wystawie Irena Filipowicz napisała: Jestem absolwentką Policealnego Studium Reklamy w Mińsku Maz. Od wielu lat pracuję jako specjalistka ds. kultury w Wyszkowskim Ośrodku Kultury „Hutnik”. Zajmuję się projektowaniem graficznym, organizacją plenerów, prowadzę zajęcia plastyczne, jestem kuratorką wystaw w galerii WOK „Hutnik”. Interesują mnie różne techniki graficzne i malarskie, jednak najbardziej odpowiada mi malarstwo akrylowe. Ciągle poszukuję weny w naturze. Moje wcześniejsze prace były bardzo realistyczne, ale od kilku lat inaczej zaczęłam postrzegać naturę, a to dzięki mojej mentorce Iwonie Ostrowskiej, pod okiem której mogłam realizować się w Akademii Umiejętności Pan Hilary. Należę do Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików oraz Stowarzyszenia Marynistów Polskich (zrzesza twórców kultury marynistycznej, środkami artystycznego wyrazu prezentuje środowisko morskie, nadmorskie oraz śródlądowe – ES).
W innym miejscu artystka napisała o sobie: Fascynacja malarstwem profesora Tadeusza Dominika (artysta łączący abstrakcyjne motywy inspirowane przyrodą z tradycjami polskiego koloryzmu – ES), który uznawał zasadę, że obraz nie może kopiować natury jak fotografia, zmieniła mój sposób interpretacji natury. Porzuciłam realizm na rzecz form geometrycznych, pozwalając także kolorom wyjść poza wszelkie ramy. W swoich obrazach przetwarzam przyrodę w abstrakcyjne formy, często zmieniając naturalne barwy w taki sposób, aby widz mógł doszukać się w nich pozytywnych emocji. Moje malarstwo cechuje kontrast i intensywne barwy. Czasami zachwyci mnie suchy liść, kora drzewa, źdźbła trawy i mam już motyw do stworzenia kompozycji malarskiej.
Duży wpływ na realistyczne malarstwo Ireny Filipowicz miał Wieńczysław Pyrzanowski, uczeń prof. Ludwika Maciąga. - Byliśmy na wspólnych plenerach, dużo się od niego nauczyłam. Ale nigdy do końca ten realizm mi nie leżał. Chciałam czegoś innego, może bardziej byłam graficzką niż malarką - opowiadała. 
Dlatego, kiedy kilka lat temu Iwona Ostrowska, absolwentka wyszkowskiego I LO i malarstwa na Wydziale Sztuk Pięknych toruńskiego UMK, zaczęła w AU Pan Hilary prowadzić malarską grupę twórczą, pani Irena od razu się do niej zapisała. - To Iwona ukierunkowała mnie na inne spojrzenie, bardziej na abstrakcję, co mi bardzo odpowiada – wyjaśnia. – Teraz już w Akademii nie działamy, Iwona nie mogła przyjeżdżać do Wyszkowa, ale malujemy w mniejszej grupie, to grupa „Piętro wyżej”.
Od ponad 30 lat Irena Filipowicz prowadzi w WOK „Hutnik” zajęcia plastyczne. Na początku były małe grupy, dziesięcioosobowe, potem to się rozwijało, było coraz więcej chętnych. Zajęcia w Kole Plastycznym WOK „Hutnik” od pewnego czasu prowadzi razem z Joanną Krajewską. Wielu z ich uczniów trafiło do uczelni artystycznych.
Oglądającym prezentowane w sali obrazy towarzyszyła muzyka, którą na pianinie grał inny utalentowany wyszkowianin Piotr Lewandowski. Zachęcamy do obejrzenia wystawy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Pomysł na weekend? Kajaki Pomiechówek

Pomysł na weekend? Kajaki Pomiechówek

zobacz więcej
Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Rusznikarstwo to ciekawy fach, skupiający się wokół wytwarzania, naprawy, konserwacji, a także przygotowania do użycia ręcznej broni palnej. Specjaliści, zwani rusznikarzami, są często doświadczonymi osobami, które od lat wiążą swoją karierę z militariami. Z ich usług korzystają nie tylko miłośnicy militariów, lecz także przedstawiciele służb mundurowych. Rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i renowacją różnego rodzaju broni palnej, pełniąc zawód o charakterze usługowo-produkcyjnym. Ze względu na fakt, że posiadanie broni oraz jej specyfikacja są ściśle uregulowane prawnie, udając się do rusznikarza należy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju dokumenty – specjaliści zobowiązani są bowiem zachować szczególną ostrożność, egzekwując oraz przestrzegając procedury bezpieczeństwa podczas weryfikowania tożsamości swoich klientów. Już dziś dowiedz się więcej o tym fachu, a także poznaj zakres usług rusznikarskich!
zobacz więcej
Toobit x TradingView: płynny handel kontraktami terminowymi z precyzją na poziomie profesjonalnym

Toobit x TradingView: płynny handel kontraktami terminowymi z precyzją na poziomie profesjonalnym

zobacz więcej
Uszkodzone samochody, ogrodzenie i foliowy tunel na warzywa (FOTO)

Uszkodzone samochody, ogrodzenie i foliowy tunel na warzywa (FOTO)

Do zderzenia aut podczas wyprzedzania doszło w niedzielę, 6 kwietnia, w Mostówce. W efekcie oba samochody przejechały przez chodnik i zatrzymały się na ogrodzeniu posesji.
zobacz więcej