90-lecie złamania Enigmy - ogólnopolska gra kryptologiczna

Wydarzenia

90-lecie złamania Enigmy - ogólnopolska gra kryptologiczna

26.11.2022
autor:
7 grudnia rozpoczną się zmagania w ogólnopolskiej grze kryptologicznej „Łamacze szyfrów”. Już teraz można zarejestrować zespół i spróbować sił w grze próbnej. To świetna zabawa i sposób na uczczenie 90. rocznicy złamania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma – sukcesu, którego współtwórcą był absolwent wyszkowskiego gimnazjum Jerzy Różycki. 
 
W grudniu mija 90 lat od złamania, uznanej za niemożliwą do pokonania, niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Był to początek serii sukcesów polskich kryptologów, których autorami byli trzej młodzi ludzie, którzy ledwie trzy lata wcześniej, jeszcze jako studenci, rozpoczęli przygodę z kryptologią.
Dziś także ty możesz stac się adeptem sztuki łamania szyfrów i uczcić tę ważną rocznicę. Nie musisz mieć zadnej wiedzy z tym związanej.
Na stronie www.lamaczeszyfrów.pl dostępce są podstawowe informacje dotyczące gry. Każdy może tam samodzielnie łamać pierwsze szyfry oraz zarejestrować zespół. Udział w grze jest bezpłatny.
Co kilka dni poblikowane są kolejne porcje wiedzy o szyfrowaniu i łamaniu szyfrów oraz zaszyfrowane wiadomości do złamania. Można grać na dwóch poziomach trudności: poziom INTRO, czyli demo gry jest już dostępny, a ADEPT, czyli gra właściwa dostępna będzie od 7 grudnia. Decydująca rozgrywka rozpocznie się około rocznicy złaniania Enigmy – 28 grudnia o symbolicznej godzinie 19.32.
Na stronie www.lamaczeszyfrow.pl można zagrać w grę próbną, zarejestrować zespół, zapoznać się z historią Enigmy i jej pogromców oraz łamać pierwsze szyfry.
Gorąco zachęcamy do udziału w grze. A w łamaniu szyfrów i szukaniu odpowiedzi na pytania z pewnością pomoże Jerzy Różycki, który czeka na ławeczce w wyszkowskim parku ;-)

Nina Wiśniewska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość