17 września minęło 85 lat od sowieckiej agresji na Polskę. Z tej okazji na uroczystość przy pomniku Gloria Victis zaprosili Powiat Wyszkowski oraz I Liceum Ogólnokształcące.
W nocy z 16 na 17 września 1939 r. o godz. 3 do Ludowego Komisariatu Spraw Zagranicznych ZSRS w Moskwie został wezwany ambasador Polski Wacław Grzybowski, który usłyszał, że wobec rozpadu państwa polskiego Związek Sowiecki pragnie ochronić życie i mienie ludności Zachodniej Ukrainy i Białorusi oraz uwolnić lud polski od wojny. Tym samym Związek Sowiecki wprowadzał w życie ustalenia wynikające z tajnego protokołu do paktu Ribbentrop-Mołotow z 23 sierpnia 1939 r. W jego konsekwencji państwo polskie stało się ofiarą nie tylko agresywnej polityki Hitlera, ale również Stalina.
Związek Sowiecki uznał, że wszelkie układy zawarte uprzednio z Polską (w tym traktat ryski z 1921 r. i pakt o nieagresji z 1932 r.) nie obowiązują, Polska bowiem przestała istnieć. W chwili, gdy komisarz ludowy spraw zagranicznych Potiomkin odczytywał ambasadorowi Grzybowskiemu treść noty dyplomatycznej, Armia Czerwona rozpoczęła już zbrojną napaść na całej długości wschodniej granicy II RP.
Wojska radzieckie przekroczyły na całej długości wschodnią granicę Polski. Aresztowano ponad 200 tys. Polaków, wielu z nich zostało zamordowanych przez NKWD. Ponad 21 tys. – w tym 10 tys. oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej, to ofiary Zbrodni Katyńskiej – masowych egzekucji dokonanych wiosną 1940 r. Wszystkim obywatelom II RP narzucono obywatelstwo radzieckie. Wywózki na Syberię objęły 1 mln 350 tys. osób.
We wtorkowej uroczystości przy pomniku Gloria Victis wzięły udział poczty sztandarowe wyszkowskich szkół ponadpodstawowych. Program artystyczny połączony z rysem historycznym przygotowało I Liceum Ogólnokształcące. Wartę honorową przy pomniku Gloria Victis pełnili uczniowie klas mundurowych CEZiU „Kopernik”. Modlitwę w intencji poległych żołnierzy i cywilnych ofiar odmówił proboszcz parafii św. Wojciecha ks. Roman Karaś.
Kwiaty złożyli mieszkańcy, parlamentarzyści, samorządowcy Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Wyszków, organizacje polityczne, społeczne i kombatanckie, przedstawiciele służb mundurowych oraz szkół.