Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/11922.jpg

Wydarzenia

80 lat temu zginął Jerzy Różycki. Niepublikowane dotąd materiały z życia genialnego kryptologa

09.01.2022
autor: Elżbieta Szczuka
80 lat temu, 9 stycznia 1942 r., w katastrofie na Morzu Śródziemnym, w wieku 32 lat zginął Jerzy Witold Różycki – matematyk, kryptolog, absolwent wyszkowskiego gimnazjum z 1926 r., który wraz z Marianem Rejewskim i Henrykiem Zygalskim złamał kod niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Był nietuzinkową osobowością. Wesoły, towarzyski, inteligentny, pięknie śpiewał, uroczy młody człowiek.
O Jerzym Różyckim pisaliśmy w „Nowym Wyszkowiaku” wielokrotnie, ale przy okazji tej smutnej rocznicy przypomnijmy trochę faktów. Syn Zygmunta (aptekarza) i Wandy z Benitów urodził się 24 lipca 1909 r. w Olszanie, miasteczku położonym ok. 170 km na południe od Kijowa. Jako ciekawostkę dodajmy, że w tejże Olszanie 49 lat wcześniej urodził się znany malarz, jeden z przedstawicieli polskiego modernizmu, Jan Stanisławski.
Do naszego miasta rodzina Różyckich przyjechała w 1918 r., uciekając z ogarniętego rewolucją Imperium Rosyjskiego. Jerzy i jego o 2 lata starszy brat Eugeniusz rozpoczęli naukę w ośmioklasowym Prywatnym Gimnazjum Koedukacyjnym Towarzystwa Szkoły Średniej w Wyszkowie nad Bugiem. Eugeniusz zmarł w 1925 r., krótko przed maturą, na chorobę niedokrwienną serca. Jerzy maturę zdał w maju 1926 r. Jego wychowawcą w klasie VIII był ks. prefekt Lucjusz Mioduszewski, dyrektor szkoły. Z cenzury (świadectwa szkolnego) dowiadujemy się, że z języków polskiego i niemieckiego miał ocenę dostateczną, z łaciny ocenę dobrą, podobnie z geometrii, algebry i trygonometrii; z kosmografii, logiki, gimnastyki celującą. Miał wzorowe sprawowanie, a jego pilność oceniono na czwórkę.
W październiku 1926 r. Jerzy Różycki rozpoczął studia na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Poznańskiego. W lutym 1932 r. uzyskał dyplom magistra matematyki, zaś w grudniu 1937 r. – magistra geografii. Angażował się w życie studenckie: działał w Korporacji Akademickiej Chrobria, należał do Akademickiego Koła przy Oddziale Poznańskim Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego.
W 1929 r. znalazł się w grupie 23 studentów matematyki, którzy rozpoczęli kurs podstaw kryptologii i tych działów matematyki, które są wykorzystywane do łamania szyfrów. Z tej grupy tylko ośmiu weszło w skład zespołu kryptologów w filii Biura Szyfrów Sztabu Głównego w Poznaniu. Ostatecznie pozostało w nim trzech: Marian Rejewski, Jerzy Różycki (najmłodszy z nich) i Henryk Zygalski. W 1932 r. zostali przeniesieni do Warszawy do Biura Szyfrów Sztabu Głównego Wojska Polskiego (radiokontrwywiad wojskowy). Zajmowali się łamaniem niemieckich szyfrów, ich praca była otoczona ścisłą tajemnicą. Na przełomie 1932/33 r. po raz pierwszy złamali kody „Enigmy”, niemieckiej maszyny szyfrującej. Osobistym wkładem Jerzego Różyckiego było opracowanie tzw. metody zegara, czyli określania, który z trzech wirników maszyny pierwszy odbiera impulsy z klawiatury.
W lipcu 1938 r. Jerzy ożenił się z Marią Barbarą Majką, w maju następnego roku urodził się ich syn Janusz (odwiedził Wyszków w kwietniu 2016 r. - wziął udział w obchodach 90. rocznicy zdania egzaminu dojrzałości przez Jerzego Różyckiego).
Po wybuchu wojny Jerzy Różycki z kolegami z Biura Szyfrów ewakuowali się do Rumunii, a potem do Francji. Współpracowali z francuskim wywiadem przy łamaniu szyfrów (kryptolodzy zostali oddelegowani przez Armię Polską we Francji do służby w armii francuskiej na czas wojny). 
W drugiej połowie 1941 r. Jerzy Różycki (posługiwał się nazwiskiem Julien Rouget) popłynął do Algieru, żeby rozszyfrowywać przechwycone depesze radiowe. Z powrotem do Francji wypłynął 6 stycznia 1942 r. na parowym statku pasażerskim „Lamoricière”. Pogoda była zła, a węgiel, którym napędzano statek, miał fatalną jakość. 9 stycznia statek zatonął na Morzu Śródziemnym w pobliżu Balearów. Wraz z Jerzym Różyckim zginęli dwaj inni polscy kryptolodzy: Jan Graliński i Piotr Smoleński.
W archiwach zachował się dokument z 1942 r., podpisany przez Henri’ego Materona (Henryka Paszkowskiego, jedynego z kryptologów, który uratował się z katastrofy): Rozmawiałem z nim na kilka chwil przed opuszczeniem mnie na zawsze. Skarżył się na wyczerpanie fizyczne spowodowane chorobą morską, bezsennością i jednocześnie brakiem posiłków. To prawdopodobnie skłoniło go do zawarcia ze mną umowy, jaką zawarłem ubiegłej nocy ze Smolnym. Miała ona obowiązywać każdego z nas. Prośba Rouget’a brzmiała następująco: „Jeśli się uratujesz, powiedz moim przyjaciołom w Fouzes, żeby nie zapomnieli o mojej rodzinie. Czuję się bardzo niespokojny i trudno jest mi się opanować."
Wyszków upamiętnił genialnego absolwenta gimnazjum. Na budynku I LO im. C. K. Norwida (kontynuatora tradycji przedwojennego gimnazjum) jest pamiątkowa tablica. Imię Jerzego Różyckiego ma rondo na skrzyżowaniu ulic Tadeusza Kościuszki i Stefana Okrzei. W parku miejskim stoi ławeczka Jerzego Różyckiego.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rolety na okna dachowe - kompleksowy przewodnik wyboru i zastosowania

Rolety na okna dachowe - kompleksowy przewodnik wyboru i zastosowania

Poddasze to wyjątkowa przestrzeń w domu, która dzięki oknom dachowym zyskuje naturalne oświetlenie i niepowtarzalny charakter. Jednak wraz z zaletami przeszklonych powierzchni pojawiają się wyzwania związane z nadmiernym nasłonecznieniem czy przegrzewaniem pomieszczeń. Rolety na okna dachowe stanowią idealne rozwiązanie tych problemów, oferując nie tylko kontrolę światła, ale również regulację temperatury i zwiększenie prywatności. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o funkcjonalności, typach i zaletach rolet dachowych.
zobacz więcej
Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Proces dystrybucji owoców – od sadu do klienta

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak to się dzieje, że świeże jabłko trafia do Twojej kuchni? Co sprawia, że owoce, które widzisz na półkach sklepowych, są tak apetyczne i pachnące? W tym artykule odkryjesz, jak wygląda cały proces dystrybucji owoców – od momentu zbioru w sadzie, aż po dostarczenie ich do Twoich rąk. Przekonasz się, jakie wyzwania czekają na producentów i dystrybutorów oraz jak dba się o jakość i świeżość owoców na każdym etapie tej fascynującej podróży.
zobacz więcej
Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki laureatem nagrody Mazowiecki Gentleman D. (FOTO)

Piotr Biernacki znalazł się w gronie osób z niepełnosprawnościami uhonorowanych tytułami „Mazowiecka Lady D.” i „Mazowiecki Gentleman D.” za nieprzeciętne życiorysy i pasje. Konkurs, organizowany przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, promuje aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, wzmacniając jednocześnie świadomość społeczną w tym zakresie.
zobacz więcej
Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Klimatyzacja to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu latem. A nawet coraz częściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jej sprawność to nie tylko wysoce komfortowe przemieszczanie się przy pomocy samochodu. To również bezpieczeństwo zdrowotne Twoje oraz też wszystkich transportowanych przez Ciebie pasażerów. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom