79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy! (FOTO)

Wydarzenia

79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Pamiętamy! (FOTO)

02.08.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
W 79. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego Wyszków, jak co roku, zrobił się biało-czerwony. Wspólnie uczciliśmy pamięć o powstańcach krótką uroczystością przy pomniku Gloria Victis i śpiewaniem (nie)zakazanych piosenek na placu Miejskim.
 
Żadna inna rocznica nie gromadzi tylu wyszkowian co 1 sierpnia - rocznica wybuchu powstania warszawskiego. O godz. 17 centrum miasta zatrzymuje się na chwilę, płoną biało-czerwone race, powiewają narodowe flagi, słychać dźwięk syren, wszyscy śpiewają hymn Polski.
Powstanie upadło po 63 dniach. - Los Warszawy, nazywanej wojną Paryżem Wschodu, został przypieczętowany rozkazem wydanym przez Heinricha Himmlera - przypomniała prowadząca uroczystość naczelnik wydziału promocji Starostwa Powiatowego Ewa Michalik. - Każdego mieszkańca należy zabić, nie wolno brać żadnych jeńców, Warszawa ma być zrównana z ziemią i w ten sposób ma być stworzony zastraszający przykład dla całej Europy. Stolica Polski została zniszczona w blisko 85%, a mieszkańcy wypędzeni do obozów przejściowych i jenieckich. 
Ewa Michalik przypomniała również słowa Wandy Traczyk-Stawska ps. Pączek: Pierwszy dzień sierpnia 1944 roku pamiętam doskonale! Był to w końcu najpiękniejszy dzień w moim życiu. My wszyscy tak bardzo chcieliśmy Niemców pokonać i wyrzucić z Warszawy. Tak bardzo liczyliśmy, że w końcu będziemy wolni, że emocje, jakie nam towarzyszyły były niesamowicie silne. Nie chcieliśmy umierać, ale nie chcieliśmy też żyć bez godności człowieczej i bez wolności. (…) My nie wyszliśmy z koszar, by byliśmy wojskiem, które wychodziło ze swoich mieszkań. Jestem głęboko przekonana, że bez zgody ludności cywilnej powstanie by nie wybuchło. 
Wartę przy pomniku Gloria Vitis pełnili żołnierze 52 batalionu lekkiej piechoty 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej. Kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu, służb mundurowych, środowisk kombatankich, ugrupowań politycznych, szkół, organizacji pozarządowych, mieszkańcy. 
Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości zostali zaproszeni na pl. Miejski, gdzie wraz z Młodzieżową Orkiestrą Dętą OSP w Wyszkowie pod batutą Józefa Bieganowskiego oraz solistami śpiewali (nie)zakazane piosenki. Pomocne były rozdawane uczestnikom muzycznego pikniku śpiewniki. W repertuarze znalazły się m.in. utwory „Dziś idę walczyć mamo”, „Piosenka o mojej Warszawie”, „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawskie dzieci” czy „Hymn Szarych Szeregów”.
Uroczystości nie popsuł nawet przelotny, choć momentami dość spory, deszcz.
Na wspólne obchody 79. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego zaprosili: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP w Wyszkowie, gmina Wyszków i powiat wyszkowski.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość