7 pomysłów na biznes w małym mieście

Wydarzenia

7 pomysłów na biznes w małym mieście

16.11.2022
autor: Materiał zewnętrzny
Szukasz pomysłu na biznes w małym mieście? Dowiedz się, o czym musisz pamiętać, przed założeniem dobrze prosperującej działalności i jakie usługi charakteryzuje dzisiaj największy popyt na ogólnopolskim rynku. 

Biznes w małym mieście — nad czym warto się zastanowić?

Własny biznes wydaje się wymarzoną działalnością zarobkową. Bycie szefem dla samego siebie to niewątpliwie miła perspektywa. Statystyki pokazują, że coraz chętniej wybieramy taką formę osiągania przychodów. Np. obecny rynek pracy na Podlasiu charakteryzuje się rozkwitem małych firm, zakładanych nawet na wsiach
Jednak chcąc założyć jakąkolwiek działalność, trzeba najpierw przeanalizować kilka ważnych kwestii. Inaczej może okazać się, że utopimy pieniądze w czymś zupełnie nierentownym. Sprawdźmy m.in.: 
  • Czy w naszej miejscowości występuje popyt, na produkty lub usługi, które chcemy zaoferować?
  • Czy nie spotkamy się ze zbyt dużą konkurencją?
  • Czy czujemy, że mamy wystarczającą wiedzę i doświadczenie, żeby odnieść sukces?
  • Czy posiadamy odpowiednio wysoki kapitał, aby móc zacząć własny biznes?
  • Czy poradzimy sobie z kwestiami prawno-księgowo-formalnymi? 

7 pomysłów na biznes w małym mieście — na to jest popyt 

Przedstawiamy 7 pomysłów na biznes w małym mieście. Przy ich wyborze kierowaliśmy się trendami funkcjonującymi obecnie na ogólnopolskim rynku. Jest bardzo prawdopodobne, że to właśnie te formy działalności mają szansę odnieść sukces w większości małych miasteczek kraju. 

1. Firma remontowo-wykończeniowa i inne usługi techniczne

Polski rynek charakteryzuje głęboki deficyt rzetelnych fachowców technicznych. Młodzi ludzie nie wybierają kształcenia w branżowych szkołach ogólnobudowlanych, a doświadczeni pracownicy często podejmują emigrację zarobkową do krajów Unii Europejskiej i Skandynawii. 
Polski rynek budownictwa nieustannie się rozwija, także popyt klientów indywidualnych na usługi tzw. złotych rączek jest stale wysoki. Wszyscy wiedzą, jak trudno jest znaleźć fachowca, który przeprowadzi remont lub naprawy szybko, rzetelnie, a do tego po akceptowalnej cenie. Dlatego własna spółka lub nawet jednoosobowa działalność w tej branży ma duże szanse odnieść sukces w wielu miejscach kraju. 

2. Gabinet masażu i fizjoterapii

Polskie społeczeństwo się starzeje, a, dzięki postępom w medycynie, przeciętna długość życia wydłuża się. Niemniej szybkie tempo funkcjonowania czy natłok pracy oraz inne czynniki powodują, że coraz częściej skarżymy się na różne dolegliwości, takie jak np. chroniczne bóle pleców czy stawów. 
Jednocześnie ze wzrostem zapotrzebowania na specjalistów branży medycznej i okołomedycznej idzie w parze deficyt pracowników chcących działać w tym sektorze. Dlatego własny gabinet masażu i fizjoterapii może okazać się biznesem, który zapewni nam liczne grono klientów. 

3. Firma przewozowa

Nie każdy może pozwolić sobie na zakup własnego samochodu. Mimo że liczba pojazdów jeżdżących po naszych drogach wciąż się zwiększa, to zapotrzebowanie na usługi transportowe jest niezmiennie wysokie. 
W kraju brakuje kierowców autobusów i taksówkarzy. Wciąż w wielu miejscowościach, zwłaszcza mniejszych, publiczna komunikacja nie odpowiada w pełni na potrzeby mieszkańców. Może stanowić to doskonałą okazję do założenia dobrze prosperującego biznesu. 

4. Restauracja albo kawiarnia

Odpowiednio prowadzony lokal gastronomiczny to zawsze dobry pomysł na doceniany biznes. Ludzie bardzo lubią jadać poza domem lub wpaść na kawę z przyjaciółmi. Często to właśnie w małych miejscowościach brakuje takich miejsc i dobrze prowadzony biznes może zostać odpowiednio wynagrodzony.

5. Firma korepetytorska

Nie trzeba być dyplomowanym nauczycielem z wielkim stażem, aby zyskać zaufanie dzieci i młodzieży oraz ich rodziców. W dobie rozpowszechnienia zdalnego nauczania i niedoborów pedagogów w szkołach dobry korepetytor zawsze znajdzie zajęcie, zwłaszcza w małych miejscowościach. 
W takich miejscach dobrze funkcjonuje np. poczta pantoflowa. Jeśli korepetytorzy się sprawdzą, będą polecani przez swoich klientów ich znajomym, a to może zapewnić naprawdę solidny dopływ stałych zleceń. 

6. Opieka nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi

Ten pomysł na biznes nie musi obawiać się fiaska. To właśnie małe miejscowości charakteryzują się najszybszym przyrostem osób w wieku poprodukcyjnym. Seniorzy zostają w swoich rodzinnych stronach, a młodzi przenoszą się do większych ośrodków miejskich. Bardzo często pojawia się problem opieki nad osobami starszymi i niepełnosprawnymi, które nieraz wymagają nawet całodobowego nadzoru. 

7. Biuro rachunkowe

W dobie rozpowszechnionych kontraktów B2B, jako formy podejmowania zatrudnienia, a także ciągle zmieniających się, skomplikowanych przepisów podatkowych i finansowych, popyt na usługi doświadczonych i samodzielnych księgowych jest nieustannie wysoki. 
Swoje biuro rachunkowe można dziś założyć nawet w pełni online. Nie potrzebna nam tradycyjna siedziba, aby obsługiwać klientów. Wszystko może z powodzeniem funkcjonować w sieci, co potrafi znacząco obniżyć koszty prowadzenia takiej działalności. 
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość