5 książek o wojnie, które przeszywają serce

Wydarzenia

5 książek o wojnie, które przeszywają serce

18.01.2021
autor: materiał zewnętrzny
Od zakończenia II Wojny Światowej minęło już 75 lat, a wciąż jest mocno obecna w naszej kulturze. Każda wojna pozostawia po sobie ogromne spustoszenie, pozostawia ślad nie tylko na kartach historii, ale też w społecznej świadomości.

 

Dlaczego powinniśmy pamiętać o każdej wojnie, która kiedykolwiek miała miejsce? Aby doświadczenie każdego człowieka, który ją przeżył, na zawsze zamieszkało w naszej świadomości:

  • świadectwo żołnierza śmiało zmierzającego ku śmierci;
  • świadectwo cywilów, którzy pracowali w dzień i w nocy zarówno na polu, jak i przy maszynach;
  • świadectwo dzieci, które pracowały i walczyły na równi z dorosłymi, porzucając dziecięce zabawy.

Książki z gatunku literatury wojennej zachowały cały ból i radość z zakończenia koszmaru, jakim jest wojna. Czytając je, zanurzamy się w gorzką przeszłość naszego kraju i na nowo uczymy się pamiętać o tym, czego nigdy nie należy zapominać. Przygotowaliśmy dla Was 5 pozycji, które powinien przeczytać każdy Polak:
 

„Czerń i purpura”, Wojciech Dutka

Powieść oparta na faktach i niech nie zmyli Was miłosny wątek w opisie. Nie jest to typowy romans osadzony w wojennej scenerii. Historia jest przepełniona bólem i okrucieństwem, a co za tym idzie.. autentycznością. Wojciech Dutka jest nauczycielem historii, doktorem nauk humanistycznych, a na swoim koncie ma ma publikacje w najbardziej znanych czasopismach naukowych. Wiedza, jaką posiada na temat II Wojny Światowej nie ulega wątpliwości. Losy dwojga głównych bohaterów przetną się w Auschwitz i zmienią ich życie już na zawsze. Franz będzie przeżywał ogromne rozdarcie wewnętrzne, a Milena... będzie walczyła o przeżycie każdego kolejnego dnia. Jeżeli chcecie dowiedzieć się, jak skończy się ta historia już dziś sięgnijcie po ebook „Czerń i purpura”.
 

„Córka nazisty”, Max Czornyj

Max Czornyj, kojarzony przez czytelników głównie za sprawą swoich kryminałów. Tym razem autor odważył się na powieść mocno osadzoną w czasach II wojny światowej. Główną bohaterką książki jest Greta, córka esesmana, która po wojnie musiała odnaleźć się w nowej, niesprzyjającej rzeczywistości, obciążona winami ukochanego ojca. Czornyj w skrupulatny sposób ukazał jej przeżycia i wątpliwości, skupiając się przede wszystkim na palącym poczuciu winy i chęci odpokutowania za grzechy ojca. Zakończenie historii i charakterystyczny dla Czornyja „plot twist” zachęcają czytelnika do spojrzenia na nowo na historię, dramaty oraz piętno, jaki II wojna światowa odcisnęła na ofiarach, nie tylko tych oczywistych.
 


 

„Słowik”, Kristin Hannah

Wspaniały, francuski klimat z pewnością pozwoli Wam przenieść się chociaż na chwilę do tego pięknego kraju, którego wojna również nie oszczędziła. Vianne - żona i matka, Isabelle - niepokorna nastolatka, wyrzucona z kolejnej szkoły. Kiedy do Francji wkracza armia niemiecka siostry przez różnice charakterów rozdzielają się. Isabelle dołącza do ruchu oporu i rozpoczyna śmiertelnie niebezpieczną walkę. Vianne z kolei musi chronić swoje dzieci. Będąc świadkiem coraz bardziej przerażających scen w końcu sama wpada w okrutne ramiona wojny. Dzieli je bardzo dużo, a łączy jedno. Miłość. Czy uda im się do tego uczucia przyznać? Przekonajcie się sami czytając tę niezwykle poruszającą i wciągającą książkę.



 

„Podróż Cilki”, Heather Morris

Cilka Klein trafiła do Auschwitz jako szesnastoletnia dziewczyna. Kiedy po trzech latach Armia Czerwona wyzwala obóz Cilka wierzy, że w końcu odzyska wolność. Niestety, zostaje oskarżona o zdradę i skazana na 15 lat sowieckiego łagru. Piekło, które miało się skończyć, rozpoczyna się na nowo. Pomimo tak trudnego tematu, jakim jest wojna i obozy koncentracyjne, książki Heather Morris czyta się z niezwykłą lekkością. Autorka pokazuje wiele odsłon obozowego życia, nie tylko tych najgorszych, przeróżne charaktery i osobowości bohaterów. Całość tworzy książkę nie tylko wzruszającą, ale też wartościową i bardzo pouczającą.
 


 

„Lista Schindlera”, Thomas Keneally

Na koniec must read w gatunku literatury wojennej. Powieść uhonorowana Nagrodą Bookera, z ogromnym sukcesem zekranizowana przez Stevena Spielberga. Oparta na faktach historia Oskara Schindlera, Niemca, który uratował przed zagładą 1200 ludzkich istnień. Jak powstała? Australijski powieściopisarz poznał Poldka Pfefferberga, jednego z Żydów ocalonych przez Schindlera. Zainspirowany jego wspomnieniami i swoją wyprawą do Polski, stworzył powieść, która dzisiaj tworzy kanon wojennej literatury współczesnej. Książka warta przeczytania, ponieważ pozwala dostrzec iskrę nadzwyczajności, nadziei i szczęścia w jednej z najciemniejszych kart historii ludzkości.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość