3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

Wydarzenia

3:1 przeciw Hance Sawickiej (foto)

08.08.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Mieszkańcy ulicy Hanki Sawickiej wystąpili do Rady Miejskiej w Wyszkowie o zmianę patrona ulicy, ale nie nazwy. Wniosek był rozpatrywany na posiedzeniu połączonych komisji w dniu 7 sierpnia.
Hanka Sawicka to pseudonim Hanny Szapiro, działaczki socjalistycznej i komunistycznej, zamordowanej w marcu 1943 r. przez hitlerowców. W chwili śmierci miała 25 lat. Zgodnie z ustawą dekomunizacyjną jej nazwiskiem nie można nazywać ulic.  
Mieszkańcy tej ulicy chcą zachować nazwę, natomiast na patronkę chcieli Hannę Sawicką z domu Chylak: warszawską nauczycielkę i bibliotekarkę, działaczkę ZNP, harcmistrzynię ZHP, współpracowniczkę hm. Aleksandra Kamińskiego ps. Kamyk, autorkę artykułów w prasie harcerskiej i młodzieżowej. „Przyzwyczailiśmy się do nazwy, 43 lata to prawie całe życie. Oszczędzimy czas i pieniądze. Za prawo jazdy trzeba zapłacić 100, 50 zł, księgi wieczyste 60 zł, numer domu od 50 zł wzwyż, zdjęcia 25 zł, a później okaże się, ze coś jeszcze” – argumentowali we wniosku.
Zdaniem radnych nawet przy zmianie patrona zmiany w nazwie ulicy musiałyby być wprowadzone (Hanka na Hanna, Sawicka na Chylak-Sawicka). Ostatecznie za pozostawieniem nazwy był 1 radny, 3 było przeciw, 13 wstrzymało się od głosu. 
Na najbliższej sesji RM zaproponowana zostanie zmiana nazwy ul. Hanki Sawickiej na Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość