25 stycznia ruszą szczepienia seniorów

Wydarzenia

25 stycznia ruszą szczepienia seniorów

11.01.2021
autor:
Od 15 stycznia na szczepienia będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia, od 22 stycznia - powyżej 70. roku życia. Szczepienia jednej i drugiej grupy wiekowej mają rozpocząć się 25 stycznia.
 
15 stycznia zostanie uruchomiona centralna rejestracja szczepień. Na konkretny termin będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 80. roku życia.
W dniach 18 - 22 stycznia zostaną zaszczepieni mieszkańcy domów pomocy społecznej. Szczepienia przeprowadzą zespoły wyjazdowe z POZ-ów, które opiekują się danym DPS-em lub szpitala węzłowego. Ponad 70% mieszkańców DPS-ów zadeklarowało chęć zaszczepienia się, ponad 70 tys. osób.
Od 22 stycznia na szczepienia będą mogli umawiać się seniorzy powyżej 70. roku życia.
25 stycznia rozpoczną się szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70. roku  życia.
Skąd podział wiekowy przy zapisach? - Zwróciła nam uwagę rada medyczna działająca przy premierze, że osoby powyżej 80. roku życia powinny mieć pewien przywilej, możliwość wyboru najszybszych terminów. Te osoby są najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID - na poniedziałkowej (11 stycznia) konferencji mówił minister Michał Dworczyk.
- Jeśli nic się nie zmieni, jeśli chodzi o dostawy szczepionki, to pozostałe osoby z grupy I, czyli seniorzy poniżej 70. roku życia, nauczyciele, mundurowi będą mogli zacząć zapisywać się w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia - mówił minister Dworczyk.
Na 13 stycznia zapowiada jest konferencja poświęcona szczegółowym zasadom rejestracji na szczepienie. W poniedziałek minister Dworczyk powiedział tylko, że dostępne będą trzy drogi:
Internet, z którego wielu seniorów nie będzie mogło skorzystać
osobiste zapisy w przychodni
telefon, numer 989 - konsultant zapisze na konkretny termin szczepienia pierwszej i drugiej dawki, dzień przed szczepieniem przyjdzie SMS przypominający o umówionym terminie
Samorządy mają zapewnić bezpłatny dowóz dla osób mających problem z dotarciem na szczepienie. 80% kosztów transportu ma pokryć rząd. Stawka w gminie poniżej 100 tys. zł wynosi 65 zł w przypadku osoby niepełnosprawnej i 30 zł - w przypadku pozostałych osób, które mają problem z dojazdem. Jak dodał wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, rząd zwróci się do gmin także z prośbą o uruchomienie infolinii dla mieszkańców, za pomocą której będą mogły umówić się na transport.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość