20-lecie przystąpienia Szkoły Podstawowej nr 1 do Klubu Przodujących Szkół (FOTO)

Wydarzenia

20-lecie przystąpienia Szkoły Podstawowej nr 1 do Klubu Przodujących Szkół (FOTO)

16.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Bardzo świątecznie zrobiło się w Szkole Podstawowej nr 1, która obchodzi 20-lecie przystąpienia do Klubu Przodujących Szkół.
 
Uroczystości, w środę 14 grudnia, towarzyszyła świąteczna atmosfera, którą tworzyły m.in. piękne bożonarodzeniowe stroiki i pachnące pierniki upieczone przez uczniów.
Klub Przodujących Szkół powstał w 1986 r., od 1989 r. działa w ramach Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Szkoła Podstawowa nr 1 im. Adama Mickiewicza do klubu została przyjęta 3 kwietnia 2002 r. Dyrektorem była wówczas Elżbieta Chilińska (Kalinowska), której za przybycie na środową uroczystość serdecznie podziękowała jej następczyni Hanna Dziubiel. - Mieliśmy bardzo duże wsparcie w całej społeczności szkolnej, w nauczycielach i rodzicach - wspominała Elżbieta Chilińska. - To było dla nas bardzo, bardzo ważne. Cieszę się, że ta społeczność dalej dba o wizerunek szkoły. Na ten wizerunek pracowało wiele pokoleń nauczycieli, rodziców i uczniów. Chciałabym, żeby to, co teraz robi moja szkoła, było inspiracją dla kolejnych pokoleń.
O podtrzymywaniu idei promowania nowatorskich i kreatywnych placówek oświatowych mówiła pierwsza prezes stowarzyszenia Marianna Woźniak: - Przede wszystkim łączy nas przyjaźń. Nie pozwólmy jej sobie odebrać.
Jednym z działań Stowarzyszenia Pomocy Szkole są przyznawane uczniom stypendia. - Przykro mi, że możliwości finansowe nie pozwalają nam na utrzymanie liczby stypendiów - przyznał obecny przewodniczący stowarzyszenia Waldemar Salis. Wśród 13 stypendystów nie zabrakło uczniów wyszkowskich szkół: Hanna Kłos z ZS1, Laura Melion z SP5, Julia Decewicz z SP w Leszczydole Starym, Amelia Lewandowska z SP4, Magdalena Bryk z SP1, Kuba Rolek z SP1.
Uroczystość była okazją do wyróżnienia zasłużonych członków Stowarzyszenia Pomocy Szkole. Okolicznościowe statuetki otrzymali: Barbara Jagielska, Elżbieta Kępisty, Irena Arcichowska, Stanisław Grzyb, Anna Sawicka, Anna Małgorzata Szczepaniak, Marlena Gleń, Hanna Kowalczyk, Elżbieta Chilińska, Zofia Dawidzka, Anna Przesmycka, Elżbieta Kotarska, Marianna Woźniak, Elżbieta Szyszkowska i Grzegorz Oracz.
Pracę szkoły przybliżyła dyrektor Hanna Dziubiel. Jednym z głównych działań jest tzw. praca z patronem, a tym jeszcze przed II wojną światową został Adam Mickiewicz (dokładna data nadania szkole imienia nie jest znana). Podczas uroczystości nagrodzono zwycięzców organizowanego przez Jedynkę konkursu literackiego „Pisać jak Mickiewicz”. Wpłynęły 24 prace. W kategorii szkół ponadpodstawowych I miejsce zajął Adrian Białobrzeski, II - Amelia Sobczak, oboje są uczniami ZS1. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyła praca Leny Delugi z SP w Leszczydole Starym. Uczennica tej szkoły - Zuzanna Wyszyńska zajęła II miejsce, ex aequo z Kubą Rolkiem z SP1; III miejsce - Nina Domżalska z SP1. Wyróżnienia: Zofia Matwiejczyk z SP1, Aleksandra Korczakowska z SP4, Maja Róża Pawelczyk z SP3 w Przasnyszu.
Adam Mickiewicz był również głównym bohaterem przygotowanego przez uczniów programu artystycznego. Przypomnijmy, że jego „Ballady i romanse” to lektura tegorocznego Narodowego Czytania. Uczniowie w ciekawej inscenizacji przypomnieli jedną z najpopularniejszych ballad - „Pani Twardowska”.
Wysokiego poziomu pogratulowali szkole dyrektor ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty Michał Giers, przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska i naczelnik miejskiego wydziału edukacji Sławomir Cieślak.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość